Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ B92, Objavila: R.P. ]

17. 07. 2019. 23:35 >> 23:32

STARO 9 HILJADA GODINA

Ostaci velikog neolitskog naselja nađeni kraj Jerusalima

Veliko neolitsko naselje, najveće ikada nađeno u Izraelu i Levantu, istražuju arheolozi pred izgradnju autoputa pet kilometara od Jerusalima, prenose izraelski mediji saopštenje Uprave za antikvitete.

Ostaci naselja starog 9.000 godina, nađeni su kraj grada Moca i smatraju se velikom prekretnicom u istraživanju praistorijskih naseobina zbog svoje veličine i dobro očuvane materijalne kulture, izjavio je Jakob Vardi koji rukovodi iskopavanjima.

"Ovo nalazište će drastično promjeniti ono što znamo o eri neolita", rekao je Vardi, objasnivši da se do sada vjerovalo da je područje Judeje bilo prazno i da takva nalazišta postoje samo na drugoj strani rijeke Jordan.

On je aludirao na dio Zapadne obale, koristeći biblijski naziv.

Naselje je pronađeno samo nekoliko desetina centimetara ispod površine zemlje.

Ono je dugačko pola kilometra i vjeruje se da je u njemu živjelo oko 3.000 stanovnika, što je, kako je opisano, "stvarna metropola".

Praistorijska Moca bi se zato mogla mjeriti sa današnjim Jerusalimom ili Tel Avivom.

Ljudi koji su živjeli u tom gradu imali su trgovačke i kulturne veze sa stanovnicima Anadolije, između ostalih, jer odatle potiču predmeti od vulkanskog stakla nađeni na nalazištu.

Stanovnici su se bavili lovom, stočarstvom, posebno uzgojem ovaca, i poljoprivredom.

Uz praistorijsko oruđe, hiljade vrhova strijela, sjekira, sječiva i noževa, nađena su i skladišta mahunarki, pogotovo sočiva.

Činjenica da je sjeme sačuvano je zadivljujuća, imajući u vidu starost nalazišta, rekli su arheolozi.

Nađene su i mnogobrojne male statue, figura vola, jedno kameno lice, nakit i male kamene narukvice koje su izgleda nosila djeca.

U drevna vremena, kao i danas, naselje se nalazilo na obalama potoka Sorek i blizu drugih izvora vode.

Drevna plodna dolina u kojoj je nastalo je na putu koji vodi do Jerusalima.

"Hiljadama godina prije izgradnje piramida, ono što vidimo u neolitskom periodu jeste da je sve više stanovnika živjelo u stalnim naseljima. Oni su se manje selili i sve više bavili poljoprivredom", rekao je Vardi.

U naselju su nađene velike stambene građevine, javne dvorane i mjesta molitvi i uzani praistorijski prolazi između njih, što ukazuje da je planiranje izgradnje bilo na visokom niovu.

Nađeno je i nekoliko grobova i u njima kameni objekti.

Ispred jednog groba dvojice ratnika, kako se vjeruje, jer su sahranjeni s bodežom i kopljem, otkopane su kosti magarca.

"Očito se mislilo da će im magarac poslužiti u svijetu koji dolazi", rekao je Vardi.

Kada se završi istraživanje na arheološkom nalazištu slijedi nastavak rada u laboratoriji, najavili su arheolozi.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније