Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Mina-biznis ]

14. 12. 2015. 13:10 >> 17:18

ŽENSKO PREDUZETNIŠTVO

Najveći, a najmanje iskorišćeni potencijal

Žensko preduzetništvo jedan je od najvećih, a istovremeno i najmanje iskorišćenih potencijala razvoja crnogorske privrede, ocijenila je generalna sekretarka Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG), Suzana Radulović.

“To je apsurd kojeg smo svi svjesni, iako to vrlo često odbijamo da priznamo prebacujući krivicu na kulturološko nasljeđe, tradicionalne norme ponašanja i ulogu žena u porodici i društvu”, rekla je Radulović.

Ona je na okruglom stolu pod nazivom Nove perspektive razvoja ženskog preduzetništva – biznis bez granica i barijera, navela da je stvaranje okruženja koje je podsticajno za start up i razvoj postojećeg binisa žena preduzetnica jedan od posebno važnih aspekata.

“Prošlo je vrijeme nadanja, floskula i praznih obećanja. Od nas se očekuje da zasučemo rukave, prepoznamo propuste i pomognemo u iznalaženju mjera koje će evidentan potencijal preduzetnica pretvoriti u njihove konkretne prilike i šanse”, smatra Radulović.

Ona je dodala da u ovom trenutku situacija nije ohrabrujuća.

“Preduzetnicima u Crnoj Gori i dalje nedostaje očekivani nivo podrške, a njihovo poslovanje karakteriše otežan pristup tržištu, ekonomskim i finansijskim resursima, informacijama i poslovnim prostorijama. Ne možemo se pohvaliti ni postignutim nivoom preduzetničke kulture”, ocijenila je Radulović.

Okrugli sto su organizovali crnogorska Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeća, UPCG i Asocijacija poslovnih žena Crne Gore u partnerstvu sa Ministarstvom finansija i Kancelarijom Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori.

Predsjednica Asocijacije poslovnih žena Crne Gore, Ljubica Kostić Bukarica, rekla je da su trenutne brojke od svega deset odsto žena vlasnica biznisa poražavajuće i da ukazuju na jedan veliki neiskorišćeni potencijal.

“Činjenica je da se u Crnoj Gori žene teže odlučuju za sopstveni biznis, a kada se odluče to rade iz nužde, a ne iz šansi i prilika koje im se ukazuju”, saopštila je Kostić Bukarica.

Ona je navela da je za razvoj ženskog preduzetništva otežavajući faktor imovina koja se u više od 90 odsto slučajeva vodi na muške srodnike, tako da žene nijesu u mogućnosti da obezbijede hipoteku i postanu korisnici kreditnih sredstava.

“Poseban problem za žene predstavlja i usklađivanje poslovnog i porodičnog života. Tu je i niz drugih ograničenja kao što su nedovoljna umreženost, nedostatak potrebnih znanja i vještina, otežan pristup poslovnim prostorima”, rekla je Kostić Bukarica.

Ona je ocijenila da je za razvoj ženskog preduzetništva potrebna bolja institucionalna podrška.

“Vjerujem da smo izradom i usvajanjem Strategije razvoja ženskog preduzetništva napravili korak naprijed na tom planu”, kazala je Kostić Bukarica.

Ona je dodala da je, uz uklanjanje barijera za razvoj ženskog preduzetništva, bitno uvesti i niz podsticajnih mjera u smislu uvođenja poreskih olakšica, sredstava u vidu grantova ili mentoring programa.

Direktor Direkcije za razvoj malih i srednjih preduzeća, Aleksandar Pavićević, saopštio je da je Crna Gora snažno posvećena razvoju preduzetništva.

“Mala i srednja preduzeća su razvojna poluga konkurentnosti crnogorske ekonomije i daju veliki doprinos zapošljavanju i rastu bruto domaćeg proizvoda (BDP), jačanju izvoza, unaprijeđenju međunarodnog poslovanja”, kazao je Pavićević.

Pozitivan trend rasta broja malih i srednjih preduzeća u Crnoj Gori, kako je naveo, evidentan je već nekoliko godina.

“U prošloj godini broj malih i srednjih preduzeća iznosio je 23,3 hiljade, što je 29,1 odsto više u odnosu na 2011. godinu. Na kraju prošle godine taj sektor je zapošljavao 134,7 hiljada ljudi što je 26 odsto više u odnosu na 2011”, precizirao je Pavićević.

On je rekao da se u Crnoj Gori stalno suočavaju sa činjenicom da žene mnogo manje od muškaraca učestvuju u preduzetništvu i da se mnogo teže odlučuju za to, iako im ne nedostaje ni vještina, ni znanja, ni obrazovanja.

“U Crnoj Gori je svega 9,6 odsto preduzeća u vlasništvu žena, dok se institucionalni okvir posljednjih godina značajno unaprijedio”, smatra Pavićević.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније