28. 03. 2015. 22:51 >> 23:30

BELGIJA I BIH SIGURNE

Holanđani i Italijani jedva izbjegli poraze

Reprezentacije Holadije i Italije bili su na pragu poraza u večerašnjim utakmicama kvalifikacija za Evropsko prvenstvo u Francuskoj 2016., ali su u posljednjim minutima došle do boda. Bosna i Hercegovina upisala je očekivanu pobjedu na gostovanju Andori, dok je Belgija deklasirala Kipar sa 5:0.

U utakmici 5. kola grupe H, Bugarska i Italija remizirale su 2:2 u Sofiji. Meč je odlično počeo po "azure", pošto su već u četvrtom minutu došli do prednosti autogolom Mineva, ali je Bugarska golovima Popova i Micanskog do 17. minuta preokrenula rezultat u svoju korist.

Rezultat 2:1 stajao je sve do 84. minuta, kada je izjednačio naturalizovani Brazilac Eder i donio bod Italiji.

Fudbaleri Holandije nastavili su sa lošim rezultatima u kvalifikacijama za EURO, pošto su večeras na domaćem terenu odigrali neriješeno sa Turskom 1:1.

Turska je bila blizu iznenađenjai. Sve do posljednjeg minuta imali su Turci gol prednosti, koji je u 37. minutu postigao Burak Jilmaz, ali iskusni Vesli Snajder je u trećem minutu sudijske nadoknade spasio svoj tim.

Novi selektor BiH Mehmed Baždarević debitoavo je pobjedom nad Andorom u gostima rezultatom 3:0. "Zmajevi" su od prvog minuta krenuli s napadima, a prvi gol je postignut nakon 13. minuta igre, kada je pogodio Edin Džeko, na sjajnu asistenciju Senada Lulića.

Iako su fudbaleri BiH imali nekoliko izglednih prilika, rezultat se nije mijenjao te je prvo poluvrijeme završeno rezultatom 1:0.

Očekivano, i u drugim poluvremenu BiH je odmah krenula s napadima prema golu Andore, što je urodilo plodom u 49. minutu kada je Džeko ponovo postigao pogodak i doveo BiH u vodstvo od 2:0. Džeko je na asistenciju Lulića u 62. minuti utakmice kompletirao het trik i postavio konačan rezultat.

U istoj grupi, Belgija je pred svojm navijačima "razbila" selekciju Kipra sa ubjedljivih 5:0.

"Crveni đavoli" su takođe opravdali ulogu favorita, a na kraju su do vrha napunili mrežu gostiju.

Mreža Kiprana prvi put se zatresla u 21. minutu. Strijelac je bio Maruan Felaini, a do kraja poluvremena Kristijan Benteke je duplirao vođstvo.

Felaini je svojim drugim pogotkom u 66. minutu povećao prednost Belgije na 3:0, a već u narednom napadu Eden Azar je postigao gol za 4:0. Konačnih 5:0 postavio je Batšuaji u 81. minutu meča.

Ranije danas, Hrvatska je deklasirala Norvešku kod kuće 5:1, Vels na krilima Gareta Bejla slavio u Izraelu 3:1, Češka izvukla bod protiv Letonije u Pragu 1:1, dok je Azerbejdžan savladao Maltu 2:0.