Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Beta [ Objavio: O.Z. ]

21. 03. 2018. 22:37 >> 22:37
1

ISTRAŽIVANJE POKAZALO

Mladi u Evropi sve manje religiozni

Većina mladih u 12 zemalja Evrope nije religiozna i rijetko ide u crkvu, što je dokaz trenda postepenog skretanja ka posthrišćanskom društvu, rezultat je istraživanja koje je danas objavio britanski Gardijan.

Istraživanje sprovredeno na mladima od 16 do 29 godina u 21 evropskoj zemlji pokazalo je da je najmanje religiozna Češka gdje je 91 odsto ispitanika iz te starosne grupe reklo da nema nikakvu vjersku pripadnost.

Na spisku zemalja u kojima većina mladih nije religiozna poslije Češke slijede Švedska, Danska, Estonija, Holandija, Norveška, Francuska, Španija, Britanija, Belgija, Mađarska i Finska.

U većini ovih zemalja s izuzetkom Holandije manje od deset odsto mladih ide u crkvu makar jednom nedjeljno.

U Češkoj je 70 odsto ispitanika odgovorilo da nikada ne idu u crkvu, a u Velikoj Britaniji, Francuskoj, Belgiji, Španiji i Holandiji taj procenat je između 55 i 60 odsto.

Istraživanje je pokazalo da je u Sloveniji nereligiozan otprilike svaki drugi mladi stanovnik (48 odsto), u Rusiji 46 odsto, u Njemačkoj 43 odsto ispitanika, ali ni u tim zemljama mladi ne idu često u crkvu - jednom nedjeljno to čini manje od 25 odsto.

Najreligiozniji su se pokazali mladi Poljaci gdje je 17 odsto ispitanika reklo da ne pripada ni jednoj vjeri, a potom u Irskoj gdje je taj procenat 31, i Austriji gdje je nereligizno 34 odsto mladih. U Poljskoj bar jednom nedjeljno u crkvu ide polovina mladih, a u Irskoj oko trećine (31 odsto).

Rezultati su objavljeni u izvještaju "Evropska omladina i religija" čiji je autor Stiven Bulivant (Stephen Bullivant), profesor teologije i sociologije religije na londonskom katoličkom univerzitetu Sent Meri i zasnivaju se na podacima iz Evropskog socijalnog istraživanja sprovedenog od 2014. do 2016, piše Gardijan.

Komentarišući rezultate autor je ocijenio da je "religija na umoru" i da se "uz neke časne izuzetke sve više mladih ne identifikuje s religijom niti je praktikuje" što će "u budućnosti vjerovatno biti i izraženije".

"Hrišćanstvo kao zadato, kao norma, stvar je prošlosti i to vjerovatno zauvjek. Ili barem za idućih sto godina", rekao je Bulivant.

On je ukazao i da među državama postoje velike razlike i da ponekad, čak i kada su sličnog kulturnog nasljđja i istorije imaju veoma različite vjerske profile navodeći kao primjer da su dvije među najreligioznijima - Poljska i Letonija i dvije među najnereligioznijima - Češka i Estonija postkomunističke zemlje.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније