Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

Beta; B.V.

07. 02. 2018. 15:15 >> 15:20

ANALIZA AFP-A

Oslabljena "čelična kancelarka"

Angela Merkel sa 63 godine od kojih je 12 na vlasti, dugo je važila za "čeličnu kancelarku", a sada je oslabljena poslije migrantske krize i četiri mjeseca pregovora o sastavljanju nove njemačke vlade, navodi se u analizi agencije AFP.

 

Pregovori o formiranju nove vlade i to poslije septembarskih izbora na kojima je stranka kancelarke osvojila najviše glasova, ali znatno manje nego ranije, izgledali su kao "put nošenja krsta", ocijenila je agencija.

Dogovor o formiranju vlade sa Socijaldemokratskom partijom (SPD) postignut je u srijedu ujutro poslije još jedne runde od 24 sata pregovora. Međutim, treba sačekati još tri do četiri nedjelje dok konačnu odluku o prihvatanju koalicije ne donese SPD.

Od jeseni, ništa nije išlo po planu za kancelarku. Najprije je njena stranka Hrišćansko-demokratska unija (CDU) ostvarila najlošiji izborni rezultat od 1949. godine, najviše zbog ekstremne desnice koja je iskoristila migrantsku krizu protiv nje.

Njemačka štampa od tada piše o "eroziji" predsjednice vlade, njenom slabljenju, čak uz ocjenu da možda neće izdržati na vlasti do narednih izbora 2021. godine.

To je neočekivano za kancelarku, velikog političkog stratega, koja je uspjeh izgradila velikim pragmatizmom, uvijek se zalažući za "mjeru i centrizam" kako bi okupila sve Njemce.

Sve se preokrenulo u jesen 2015. godine, kada je Merkelova odlučila da otvori granice za nekoliko stotina hiljada migranara, obećavajući im integrisanje i zaštitu s poznatim sloganom "Uspjećemo".

Angela Merkel, doktorka hemije, koja još nosi prezime svog prvog supruga, skoro nikada nije preduzimala "riskantne" političke mjere. Opisana je kao veoma oprezna žena, čak i hladna i neumoljiva, koja je privatno jednostavna, voli da jede krompir, da šeta i sluša operu.

Mnogi smatraju da njena istorijska odluka o migrantima, koju je donijela bez konsultacije s evropskim partnerima, ima "hriščanske" korijene.

Merkel je religioznost "naslijedila" od oca, protestantskog pastora koji je dobrovoljno sa porodicom otišao da živi u istočnu, komunističku i ateističku Njemačku kako bi propovijedao jevanđelje. Merkel je tako rasla, prilagođavajući se sistemu, ne gubivši vjeru.

Kancelarka se krajem 2015. godine vidno dirnuta slikala sa izbjeglicama koje su joj zahvalne. Nekada opisana kao "nacista" zbog finansijske nepokolebljivosti prema Grčkoj, Angela Merkel je postala "majka Tereza" i "mama Merkel" za izbjeglice.

Godinu dana kasnije, poslije uznemirenja na međunarodnoj sceni zbog dolaska Donalda Trampa na vlasti u SAD, Merkel je proglašena za "lidera slobodnog svijeta".

Međutim, to je bila samo jedna strana medalje. Zabrinjavajuća migrantska kriza, strah od islama i napadi džihadista su se ukorijenili u Njemačkoj, zbog čega se dio izbornog tijela okrenuo ekstremno desničarskoj Alternativi za Njemačku (AfD).

Ta stranka je u septrembru 2017. postigla istorijski uspjeh na izborima i ušla u parlament, čime je "razbijen poslijeratni tabu".

Ipak, Angela Merkel ima svoje atribute - do sada je uvijek uspjela da se "oporavi". Ona je političarka koliko jedinstvena toliko i nepokolebljiva.

Agencija Frans pres je podsjetila na njen politički put.

Pad istočno-njemačkog režima predstavlja prekretnicu u njenom životu jer ulazi u politiku. Zapadnonjemački kancelar Helmut Kol ju je zapazio, tada nazvao "klinkom" kojoj je povjerio dva ministarska mjesta - za ženska pitanja i za životnu sredinu.

Iskoristivši 2000. godine finansijski skandal u stranci, Angela Merkel preuzima vođstvo stranke. Bilo joj je potrebno dugo da uspostavi autoritet u stranci u kojoj dominiraju muškarci, katolici i Njemci iz zapadnog dijela zemlje.

Došla je na vlast 2005. godina na prijevremenim izobrima na kojima je naslijedila Gerharda Šredera.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније