Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Izvor: B92, Objavio: I. P. ]

13. 06. 2017. 10:25 >> 09:58
6

PROBLEMI VIŠESTRUKI

Balkanu najmanje 25 godina da stigne EU

Zemljama Zapadnog Balkana treba minimum 25 godina da stignu EU. Problem regiona višestruk. Njemački plan još je samo ideja, kaže Tobijas Flesenkemper.

 

Direktor projekta za Balkan na Evropskom institutu CIFE u Nici i član Savjetodavne grupe za javne politike Balkan u Evropi (BiEPAG) rekao je u intervjuu Radiju Slobodna Evropa da su zemlje Zapadnog Balkana siromašnije nego što su bile prije 30 godina zbog čega će im trebati najmanje 25 godina da stignu EU, pod uslovom da zabilježe privredni rast.

Zbog toga je Njemačka predložila plan "Berlin proces plus", podsjeća on, ali i dodaje da "vladajuće garniture na Balkanu mogu i sada da zloupotrebljavaju fondove koji su tek u najavi za jačanje svoje pozicije". 

"Zbog toga je Gabrijel (šef njemačke diplomatije) i potencirao da novac ide direktno građanima i civilnom društvu. Naime, sredstva iz evropskih predpristupnih fondova se distribuiraju preko balkanskih država", objašnjava Flesenkemper. 

Međutim, ima razloga za kriticizam i sumnju kako će se ova inicijativa realizovati, navodi sagovornik RSE i podsjeća na iskustvo sa Paktom stabilnosti koji je pokrenut prije skoro 20 godina na sličan način da bi obezbijedio fondove, ali koji nije dao bogzna kakve rezultate zbog birokratizma i sporosti. 

Drugi problem je kako kaže Flesenkemper, taj što postoji mehanizam predpristupne pomoći koji treba preispitati u sljedećem ciklusu od 2020. godine, a treći je brzina.

"Za uspostavljanje novog mehanizma je potrebno vrijeme. Evropljani nijesu poznati po brzini u realizovanju ovakvih inicijativa, dok su ostali ekspeditivniji", ističe Flesenkemper i dodaje da je pitanje da li će njemačka incijativa brzo zaživjeti.

Flesenkemper kaže i da je još uvijek sve samo na nivou ideje.

"Još ništa nijesmo čuli konkretno oko fondova, čak nema ni pravnog mehanizma. Sve je još uvijek na nivou ideja", objasnio je on. 

"Međutim, znamo koje su potrebe regiona i njihovo ispunjavanje ne zavisi samo od novca. Jedna od prepreka za njegov razvoj je ogroman deficit u trgovini sa EU. Od 2006. on je narastao na 98 milijardi eura. To znači da su uspostavljeni takvi odnosi tako da evropske zemlje mogu da izvoze na Zapadni Balkan, dok ekonomije država regije nijesu osposobljene za značajniji izvoz na tržište EU", kaže on i dodaje da je propuštena je prilika da se izgradi i razgranata infrastruktura. 

"Željeznička i mreža autoputeva prilično zaostaje za evropskim strandardima. Ne čini se da će se EU brzo angažovati kao što to čine ostali akteri. Postoje planovi, ali neophodni novac sporo pristiže", kaže Flesenkemper. 

Takođe, prema njegovim riječima, osim infrastrukture, bitno je i obrazovanje.

"Kao što znate, kvalitet obrazovanja je opao u posljednjih 40-tak godina, uprkos sve većeg broja privatnih škola i univerziteta. Njihova struktura i kvalitet nijesu prilagođeni potrebama ekonomije. Većina građana traži posao u javnom sektoru ili nastoji da ode u inostranstvo", ističe sagovornik RSE.

 

Пратите нас на

Коментари6

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније