Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

05. 11. 2020. 10:43 >> 11:29

U CG

Godišnje oko 25 djece oboli od kancera

Roditeljima djece oboljele od kancera najpotrebnije je razumijevanje, podrška, ali i ohrabrujuće riječi onih koji su prošli kroz isto ili slično iskustvo. Tu misiju na sebe je preuzelo udruženje “Fenix Crna Gora” kada je prije sedam i po godina simbolično registrovano 15. februara na Međunarodni dan djece oboljele od kancera.

Grupa roditelja, sa iskustvom dječjeg kancera, prvo se povezala preko fejsbuk grupe da bi kasnije ta grupa prerasla u Udruženje.

"Nažalost svi koji smo osnivači Udruženja smo imali to ružno iskustvo liječenja djece od kancera. Ono što nas je motivisalo da osnujemo Udruženje je činjenica da dok smo bili na liječenju nismo imali na koga da se oslonimo, nismo imali koga da pitamo šta nas čeka, da nam da neki savjet, a podrška od nekog ko je preživio nešto slično je najznačajnija," kazala je jedna od osnivačica Udruženja Dijana Stojanović.

Ona je kazala i da u prosjeku u Crnoj Gori oko 25 djece godišnje oboli od kancera, te da je Udruženje uvijek tu za njihove porodice.

"Ta podrška mnogo znači, i to ne samo finsijski, jer nije riječ o velikim sredstvima, više im znači savjetodavna podrška zato što možemo da ih uputimo na različite klinike, možemo da im damo savjet šta će sve da prođu i da ih ohrabrimo,“ istakla je Stojanović.

Kako objašnjava u dobrovoljnoj akciji je prikupljeno preko 65 hiljada eura i uspjeli su da prostorno odvoje to odjeljenje od ostalih, što im je i bio ključni cilj.

Djeca koja boluju od kancera imaju slab imunitet i lošu krvnu sliku, pa je veliki rizik da budu u istom prostoru sa djecom koja se liječe od drugih bolesti.

"Pored toga uspjeli smo da ga kompletno renoviramo i opremimo“, kazala je Stojanović dodajući da su djeca sada u ambijentu koje je prilagođeno njima, u sobama sa veselim bojama, oslikanim zidovima, a imaju i svoju igraonicu.

Ona je kazala da im je mnogo značila podrška Crnogorskog Telekom-a kada su sredstva koja su dobili kroz konkurs "Za svako dobro“ iskoristili za realizaciju animiranog filma "Mica ljepotica u borbi sa čudovištem“, koji prikazuje kompletno liječenje, od početka do kraja, ali na djeci prijemčiv način da imaju doživljaj da se bore sa čudovištem koje na kraju pobjeđuju.

Dijana objašnjava da joj je taj projekt i lično veoma značajan jer je crtani film radila po uzoru na svoju pokojnu ćerku.

"Nažalost, kraj nije isti. Mi nismo imali srećan kraj, ali to je vrlo rijedak slučaj i to želim da naglasim, jer više od 80 odsto djece oboljelih od malignih bolesti se izliječe, tako da ovaj crtani pokazuje šta dijete prolazi, da mora ostati bez kose, da mora i da mu je muka i da povraća, ali da se na kraju izbori sa tim čudovištem i srećno se vrati svojoj kući,“ poručila je Stojanović.

Udruženje “Fenix Crna Gora” je član Međunarodne konfederacije udruženja roditelja djece oboljele od malignih oboljenja, koja blisko sarađuje sa Udruženjem ljekara pedijatara onkologa Evrope, u kojem su vodeći naučnici iz oblasti pedijatrijske onkologije.

"Zahvaljujući toj saradnji sa Fondom za zdravstveno osiguranje sklopili smo dogovor sa pet centara u Evropi koji su referentni centri za liječenje određenih vrsta tumora, što je ogroman pomak“, kazala je Stojanović.

Među osnivačicama Udruženja je i Angela Murišić. Njen sin Đorđe kojem je sa 13 godina dijagnostifikovan maligni kancer, uspješno se izliječio i sada privodi kraju studije.

"Dječji kancer je bolest čitave porodice. Tu dolazi do jednog disbalansa u porodici gdje jedno dijete ostaje u kući sa rodbinom, suprug treba da radi, majka i bolesno dijete su u bolnici u drugoj državi. Potrebna je velika hrabrost i snaga da bi se ta bolest pobijedila“, kazala je Murišić.

Podrška od mladih koji su izliječeni neprocjenjiva

Velika psihološka pomoć i podrška roditeljima i djeci koja se trenutno liječe je kad ih, kako je rekla, posjete mladi ljudi liječeni od kancera u djetinjstvu.

"U zemljama regiona zovemo ih MladiCe (mladi koji u zdravstvenom kartonu imaju oznaku C) a u Evropi Survivori. Njihov primarni cilj je razmjena iskustava, aktivizam na bolničkim odjeljenjima, kao i vršnjačka podrška, koja je neophodna za zdravo odrastanje i razvoj mladih,“ objasnila je Murišić.

Prije tri godine na Ivanovim koritima održana je IV Regionalna konvencija mladih koji su u djetinjstvu liječeni od raka. Konvencija je okupila oko 40 MladiCa iz Crne Gore, Srbije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Republike Srpske.

"Cilj četvorodnevne konvencije bio je da kroz različite aktivnosti MladiCe dobiju podršku za buduće organizovanje i rad u svojim sredinama, razmijene iskustva i ideje, da se osnaže na nivou svojih grupa i rade na svom samopouzdanju kako bi lakše pružali podršku onima kojima je potrebna,“ kazala je Murušić.

Ona je poručila da bi svi kao društvo trebalo da se udružimo, ali ne da tugujemo nad sudbinom bolesne djece, nego da im pružimo pomoć na svaki mogući način.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније