Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.L.B. [ PR Centar ]

09. 08. 2019. 09:57 >> 10:08
23

ZENKA

Nema idealnog zakona, idealne su samo božje knjige

Zakon o slobodi vjeroispovijesti i pravnom položaju vjerskih zajednica je potreban Crnoj Gori jer, odgovara vremenu i prilikama, kazao je u intervjuu za PR Centar ministar za ljudska i manjinska prava Mehmed Zenka.

„Nekoliko godina se radilo na tome Zakonu i konačno smo dobili pozitivno mišljenje Venecijanske komisije, naravno uz određene preporuke. Mi smo završili sve konsultacije. Mnogi stručnjaci i eksperti, kažu da ovaj Zakon može biti najliberalniji od svih zakona o vjerama u Evropi. Druga je stvar što se opet politika miješa u donošenje jednog zakona“, pojasnio je Zenka.

On je rekao da se Zakon o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica ne piše samo za jednu vjeru, nego se odnosi na funkcionisanje svih vjera u Crnoj Gori.

„Kada pogledamo medije, stiče se utisak kao da se radi samo o jednoj vjerskoj zajednici, kao da se radi samo o pravoslavcima. A imale su i druge vjerske zajednice primjedbe, predloge“, kazao je Zenka.

On smatra da će, i kada se Zakon usvoji, biti mnogo posla u primjenjivanju.

„Mi sada sagledavamo sugestije iz Venecijanske komisije i naravno u velikoj mjeri će i one biti prihvaćene. Ne vidimo da su to neke primjedbe za koje ne bismo mogli da imamo sluha, naprotiv. Imamo sluha za te sugestije i nastavićemo kontakte sa svim vjerskim zajednicama“, poručio je Zenka.

Idealnog zakona, kako je rekao, nema, „jer idealne su samo vjerske, božje knjige“.

„Ono ostalo, što dolazi od ljudi su optimalna rješenja, koja odgovaraju društveno-političkim prilikama u nekoj zajednici, državi“, smatra Zenka.

Ne politizovati Zakon o istopolnim zajednicama

Zenka je kazao da bez usvajanja Zakona o životnom partnerstvu lica istog pola Poglavlje 23 ne može biti zatvoreno.

„Neusvajanje toga zakona prolongira proces zatvaranja poglavlja za pristupanje EU. Tu nema mjesta politikanstvu. Svjesni smo da je Crna Gora patrijarhalno, konzervativno društvo, ali treba da odlučimo kojim ćemo putem ići. Ako težimo Evropi, ovo je jedan od segmenata koji se mora ispuniti. Bez usvajanja ovog Zakona, nema daljeg hoda ka Evropi“, istakao je Zenka.

Zajedničkim snagama do punog poštovanja ljudskih prava

Crna Gora prednjači u regionu kada je riječ o poštovanju i ostvarivanju ljudskih prava, ali predstoji još mnogo posla, naročito, kada je riječ o zapošljavanju osoba s invaliditetom, edukaciji Roma, borbi protiv prosjačenja i nasilja.

To je, u intervjuu za PR Centar, ocijenio ministar za ljudska i manjinska prava, Mehmed Zenka, ističući da je Crna Gora u posljednje dvije decenije dokazala i pokazala da ozbiljno razmišlja o zaštiti i ostvarivanju ljudskih prava.

„Normalno, imamo još toga da radimo da bismo stigli do zadovoljavajućeg nivoa i mjesta za stajanje nema. Garantujemo da će Crna Gora istrajavati na maksimalnom poštovanju ljudskih prava i ispunjavanju civilizacijskih vrijednosti“, kazao je Zenka.

On je rekao da se neće stajati u obezbjeđivanju većih prava, naročito kada je riječ o romskoj populaciji, osobama s invaliditetom, nacionalnim manjinama, borbi protiv nasilja.

„Ima prostora, ima volje i znanja i optimistični smo da ćemo biti još nekoliko koraka bliži Evropskoj uniji (EU). Da bismo bili svjesni koliko smo napredovali, moramo samo da se vratimo 10, 15 godina unazad i da uporedimo sa današnjim stanjem i da vidimo koliko je Crna Gora napredovala u svim segmentima poštovanja i ostvarivanja ljudskih prava. Ljudskih prava nikad dosta", zaključio je Zenka.

Пратите нас на

Коментари23

Остави коментар
Види још

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније