Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavio: I. P. ]

02. 09. 2018. 08:07 >> 07:49

DR ILIĆ

Hirurgija gojaznosti nije moda, već prijeka potreba

Laparoskopska hirurgija gojaznosti je hirurgija 21. vijeka i jedna od najznačajnijih novosti savremenog svijeta, koji je suočen sa epidemijom gojaznosti, ocijenio je za Pobjedu prof. dr Miroslav Ilić.

 

Svrha barijatrijske hirurgije nije estetska, objašnjava on, već da se gojaznim pacijentima da novi život, što je, ističe, za društvo i zdravstveni sistem višestruko korisno, jer se oni vraćaju radnim aktivnostima i ne troše ljekove.

Tokom posljednjih 10 godina fokusiran je i na laparoskopsku hirurgiju gojaznosti, odnosno barijatrijsku hirurgiju koja, prema njegovim riječima, ekstremno gojazne pacijente sa višestrukim metaboličkim bolestima, kao što su dijabetes, masnoća u krvi i povišen krvni pritisak, liječi 100 odsto.

Na početku razvitka barijatrijske hirurgije, kako je rekao Ilić, i sam je bio suočen sa činjenicom da fondovi zdravstva posmatraju intervencije iz ove oblasti kao estetske operacije, iako, kako je naglasio, nije tako.

“Riječ je o novim anatomskim i fiziološkim metodama u digestivnoj cijevi, a posljedica toga je mršavljenje. Cijeli svijet suočen je sa epidemijom gojaznosti. Veoma je opasno što su djeca u školskom uzrastu izuzetno gojazna, dijelom zbog toga što su sklona video igricama, sjedjenju kod kuće, a konzumiraju brzu hranu. Hrana predstavlja zamjenu za druge socijalne i lične probleme. Zbog toga je opasnost tek pred nama i potrebni su ozbiljni zahvati u fondu i zdravstvenom razmišljanju da se to prevenira”, smatra dr Ilić.

Najmlađe dijete koje je operisao, odnosno laparoskopski odstranio dio želuca koji proizvodi hormon gladi, imalo je 11 godina, a u posljednjih 10 godina obavio je ovu operaciju na oko 500 pacijenata. Nijedan pacijent, istakao je, nije se vratio tjelesnoj težini koju je imao prije hirurške intervencije.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније