Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.L.B.

22. 01. 2018. 07:59 >> 07:25

PREDMETI U TUŽILAŠTVU

Zbog alimentacije 199 tužbi

Država pod hitno treba da formira alimentacioni fond, kako bi djeci razvedenih roditelja bila obezbijeđena egzistencija, jer je, prema posljednjim podacima, tužilaštvo imalo 199 predmeta zbog neplaćanja alimentacije, navode u NVO sektoru.

Direktorica Centra za ženska prava Maja Raičević je za Dan kazala da među predmetima koje zastupaju njihovi advokati trećina spada u predmete za neplaćanje alimentacije.

“Bilo bi značajno da sudovi posebno prate ovu vrstu statistike i o tome redovnb informišu Savjet za prava djeteta, jer je u pitanju krivično djelo počinjeno na štetu djece. Uporno zastupamo stav da je neefikasno izvršavanje sudskih odluka za alimentaciju i nesposobnost institucija da garantuju redovno izdržavanje djece jedan od ključnih faktora koji djecu i roditelja koji o njima brine, najčešće majku, dovode u rizik od siromaštva”, kaže Raičević.

Ona ističe da je ranije istraživanje pokazalo su čak u 94,59 odsto slučajeva osuđena lica za nedavanje izdržavanja očevi maloljetne djece, te da 60 procenata njih nije davalo izdržavanje duže od godinu, a trećina čak duže od dvije godine.

Prema riječima Milke Šćepanović iz NVO “Naše sunce, neki roditelji, svjesni da će se razvesti, prije nego što su tuženi za alimentaciju idu do te mjere da sakriju imovinu kako ne bi na sudu “iskrsla kao novčana osnovica za određivanje alimentacije.

Ona navodi da je pitanje zbog čega sud i centri za socijalni rad, koji su po nalogu suda dužni da brinu o uslovima, materijalnim i svim drugim u kojima dijete živi, ne rade svoj posao sa naredbama suda, već svoje procjene koje treba po nalogu istog da odrađuju, rade iz fotelja svojih kancelarija.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније