Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.M.Lj.

19. 10. 2016. 10:15 >> 09:54
2

SKUP U SPLITU

Naše masline oduševile svjetske konkurente

Prezentacija crnogorskog maslinarstva na Osmom međunarodnom maslinarskom simpozijumu će sigurno imati veoma pozitivan uticaj na brendiranje crnogorskog maslinovog ulja i ostvarenje vizije maslinara da se crnogorsko maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta, u malim pakovanjim,a po vrlo povoljnim cijenama, saopštili su predstavnici Društva maslinara Bar.

 

U Splitu je protekle sedmice u periodu od 10. do 14. oktobra 2016. godine organizovan najveći svjetski maslinarski skup koji se održava svake četiri godine, a čiji je pokrovitelj ove godine bila predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar – Kitarović. Na simpozijumu je bilo skoro 200 učesnika iz svih maslinarskih zemalja svijeta od Australije, Kine, Japana, Argentine pa sve do tradicionalno maslinarskih zemalja Mediterana. Za pet dana održavanja simpozijuma izloženo je 195 naučnih radova.

Rad predsjednika Društva maslinara Bar, Ćazima Alkovića na temu: “Utvrđivanje starosti stabala maslina u cilju poboljšanja brenda crnogorskog maslinovog ulja” bio je uvršten među radovima svjetskih maslinarskih autoriteta.

“Iskorišćena  je jedinstvena prilika da se svjetskoj maslinarskoj javnosti prikažu naša po ljepoti i starosti jedinstvena viševjekovna stabla masline. Na Simpozijumu su prikazani rezultati projekta kojim je utvrđena starost 50 stabala maslina sa područja Bara i Ulcinja. Posebno interesovanje je izazvala barska "Stara maslina” koja još uvjek daje plodove, a njena starost je naučnim metodama procijenjena na 2.240 godina. Prezentacijom rezultata utvrđivanja starosti barskih i ulcinjskih maslina na ovako važnom skupu, rezultati utvrđivanja su ozvaničeni, biće objavljeni u Zborniku radova i biće relevantan izvor za buduća istraživanja”, navodi se u saopštenju Društva maslinara Bar.

Na simpozijumu su svoje radove izložile i profesorice Biotehničkog fakulteta iz Podgorice,  Biljana Lazović i Mirjana Adakalić i njihova istraživanja su bila fokusirana na sortu masline Arbekina i njen uzgoj u Crnoj Gori

“Prezentacija crnogorskog maslinarstva i samih rezultata projekta će sigurno imati veoma pozitivan uticaj na brendiranje crnogorskog maslinovog ulja i ostvarenje vizije maslinara da se crnogorsko  maslinovo ulje vrhunskog kvaliteta u malim pakovanjima uz priču o starim maslinama, koje su starije od Isusa Hrista i koje još uvjek obilno daju plodove  kroz unaprijeđenu turističku ponudu prodaje  po vrlo povoljnim cijenama”, navodi se u saopštenju.

Na žalost, iako je simpozijum trajao pet dana, predsjednik i sekretar su zbog nedostatka finansijskih sredstava morali da se vrate nakon  dva dana, odmah nakon izlaganja rada.

“Opština Bar je bila najavila finansijsku podršku ovog putovanja ali sve do polaska sredstva nisu uplaćana i predstavnici Društva nisu mogli da podnesu troškove boravka u Splitu bez podrške i morali su da se vrate u Bar. Ostaje nada da će biti prilike da se na sličnim skupovima prezentuju rezultati istraživanja promoviše naše maslinarstvu uspostavi brend domaćeg maslinovog ulja”, zaključili sui z Društva maslinara.

Пратите нас на

Коментари2

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније