- Хроника
- Колумне
- Радио
- Издвајамо
- Емисије
- Документарни програм
- Поп топ
- Еуропулс
- Зрно по зрно
- Радио ординација
- Културна панорама
- Зелена прича
- Еполета
- +382
- Спона
- Свијет једнаких шанси
- Матица
- Живот по мјери човјека
- Линк
- Изокренути свијет
- Корацима младих
- Моја професија је...
- Спортски програм
- Културно-умјетнички програм
- Музички програм
- Корацима прошлости
- Научно-образовни програм
- РЦГ
- Р98
- Програмска шема
- Трофеј Радија Црне Горе
- Фреквенције
- Радио драма
27. 03. 2025.13:30 >> 28. 03. 2025. 08:10
Протести просветних радника: После Београда, скуп и у Новом Саду
Дан после тросатног протеста и блокаде једног од најважнијих мостова у Београду, наставници и професори су и у Новом Саду тражили испуњење захтева.
Дан после тросатног протеста просветних радника и блокаде једног од најважнијих мостова у Београду, наставници и професори окупили су се у Новом Саду, испред Школске управе у центру града.
Скуп 27. марта организовала је неформална заједница „Просвета уз студенте", нагласивши више захтева који се, између осталог, односе на бољи материјални положај просветних радника и већу безбедност у школама.
Без снажне просвете, нема ни јаке будућности, поручили су у позиву.
Друго полугодиште није почело нормално у појединим школама зато што наставници или не држе наставу или раде скраћено 30 минута, због чега су им смањене плате.
Поједине средње школе су блокирали ученици.
И једни и други махом траже испуњење захтева студената, који протестују од новембра прошле године тражећи одговорност за погибију 16 људи у паду надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду.
После умањења зарада, поједини наставници вратили су се 45-минутним часовима, али има и оних који не одустају од штрајка.
У протеклим данима, више основних школа вратило се редовном раду. Настава се одвија у 45 од 55 основних и средњих школа у Новом Саду, саопштено је из кабинета новосадског градоначелника.
Просветни радници, међутим, кажу да статистика није меродавна.
Њихове колеге из Београда дан раније блокирали су Бранков мост на скупу „Сви до моста, јер је доста".
Са две стране реке по јакој киши и у време саобраћајног шпица, 26. марта се окупило више хиљада људи, пише агенција Бета.
„Радикалнијом акцијом смо желели да укажемо на проблеме, тренутно смо у јако тешкој ситуацији, трпимо притиске, претње и мора да дође до промена", каже Јелена Дробњаковић, наставница хемије у Основној школи „Иво Андрић" у Београду.
Њена школа је већ 10 недеља у обустави рада и није добила плату, додаје.
„Тешко је да опстанемо у овој ситуацији."
Блокада Бранковог моста у Београду „нема никаквог смисла" и „ништа политички неће решити", оценио је Милош Вучевић, председник Владе Србије у техничком мандату.
„Блокаду не подржавам, не одобравам и не разумем", рекао је Вучевић новинарима у Ћићевцу, где је посетио новоизграђени вртић.
Све им се свело на пуку освету свим грађанима што нису у блокадама, написала је на друштвеној мрежи Икс Ана Брнабић, председница Скупштине Србије.
- Шта су написали професори о испуњености студентских захтева
- Студентске блокаде и институције: Ко је надлежан за испуњење захтева
- Могу ли бити смањене плате наставницима у Србији који не раде
Како је изгледао протест у Новом Саду?
Просветни радници у Новом Саду поручили су да се њихов глас мора чути јер је просвета глас будућности.
По тмурном дану њима су се у центру Новог Сада придружили и поједини грађани, а саобраћај је био блокиран.
Сви заједно су позвани да у Креативном кутку напишу поруке које ће бити залепљене на врата Школске управе, преноси портал 021.
Нагладили су седам захтева Школској управи, јер је потребно предузети „конкретне кораке" како би се створили услови за рад.
Траже већу безбедност у школама, измену прописа како би биле повећане зараде, али и укидање матурских испита 2025. и деполитизацију школа.
Лидија Шуица Кисо, наставница математике у ОШ „Ђорђе Натошевић" запитала је због чега више нико не жели да ради у просвети.
Она је казала да је последњи час одржала 22. децембра а да још није добила отказ.
„Зашто? Зато што нико нема да ме мења. Нико неће да ради овај посао", пренео је портал Мој Нови Сад.
Чланица Градског већа за образовање Милица Вучићевић рекла је раније да је образовање деце приоритет.
„Огромна већина просветних радника, као и родитеља, одговорно приступа образовном процесу, са жељом да се сви ученици, у основним и средњим школама, врате у школске клупе.
„Уверени смо да ће се у врло кратком року у свим школама наставни процес у потпуности нормализовати", навела је Вучићевић.
Како је изгледао протест у Београду?
Током тросатне блокаде Бранковог моста, који спаја центар са Новим Београдом, окупљени су тишином у два наврата одали пошту жртвама мајских масовних убистава 2023, као и страдалима у паду надстрешнице Железничке станице у Новом Саду.


Наставници и професори су током протеста држали говоре, а организатори су повремено пуштали и музику.
Скуп је протекао мирно, уз мањи број полицијаца који су преусмеравали саобраћај са обе стране моста.
Протест су организовали представници неформалних заједница „Пулс" београдских основних и средњих школа и иницијативе „Побуњени универзитет".
Блокадом моста желели су да покажу да се наставници нису уплашили и позвали остале делатности да се „придруже борби за боље друштво".
„Просветни радници су већ дуже у обустави рада, подносе велику жртву, смањене су им плате, њихови захтеви нису испуњени и нема назнака да ће бити", каже Василије Матијашевић, студент докторских студија на Технолошко-металуршком факултету.
„Ово је борба свих нас", додаје.

Симболика повезивања
Скуп је почео 19-минутном тишином за 19 жртава мајских трагедија, а на огради моста су залепили папире у облику срца са именима настрадалих.
Окупљени су затим спустили у реку Саву 19 белих ружа, у знак сећања на убијене 3. маја у Основној школи „Владислав Рибникар" у Београду и 4. маја у селима Дубона и Мало Орашје.
Ово је вероватно био први протест на којем је било више кабаница и кишобрана, него пиштаљки и транспарената, јавља ББЦ репортер Грујица Андрић.
Студенти су овог пута били ту да подрже професоре и наставнике, док је досад углавном било обрнуто.
„Померите се да прође просвета", узвикивала је редарка студенткиња, док је са колегама носила уметничку инсталацију - лутку која је метафора за четврти студентски захтев - повећање буџета за високо образовање 20 одсто.
Неки од редара у препознатљивим жутим прслуцима су били и професори.
„Просвета је месецима на бранику вредности овог друштва, а не може више да истрпи све притиске.
„Неподношљиво је", каже Милан Станчић, професор са Филозофског факултета за ББЦ на српском.
Скупови с обе стране моста симбол су потребе за повезивањем.
„Ми данас не прелазимо мост. Стојимо да бисмо показали да постоје вредности преко којих се не прелази - истина, правда и достојанство", рекла је једна од представница „Пулса" из београдских основних школа.

- 'Уз вас смо': Како су се ујединили наставници, ученици и родитељи у Србији
- Настрадала деца из Рибникара и Драган, чувар „који је ђаке знао по имену"
- Тате и ћерке из „Рибникара“: Највећа љубав и несагледива туга
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму,Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук