Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

A.J.

10. 05. 2024. 16:34 >> 16:34

okrugli sto medicinskog fakulteta

"Mediji važan partner u prevenciji bolesti"

Mediji su jedan od glavnih partnera u prevenciji bolesti, jer imaju značajnu ulogu u podizanju svijesti o zdravlju i informisanju građana o načinima sprječavanja oboljenja. To je ocijenjeno na danas održanom okruglom stolu Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore: Zdravlje za sve – Izazovi budućnosti.

Kako je saopšteno iz Univerziteta Crne Gore, kroz odgovorno izvještavanje, mediji pomažu u obrazovanju javnosti o važnosti preventivnih mjera, promovisanju zdravih stilova života, imunizaciji i borbi protiv dezinformacija.

Na otvaranju diskusije, dekan Medicinskog fakulteta prof. dr Miodrag Radunović, podsjetio je da je Univerzitet Crne Gore, u okviru obilježavanja 50 godina od osnivanja, organizovao je seriju okruglih stolova posvećenih razmatranju ključnih aspekata razvoja Crne Gore u narednoj deceniji. Ovaj okrugli sto je pružio mogućnost za doprinos definisanju dugoročne strategije „Zdravstvena politike” u Crnoj Gori.

Kako navode, dr Radunović je naglasio značaj unapređenja regulativa, pravila i preporuka u zdravstvenom sistemu. Ovaj unaprijeđeni sistem ključan je kako bi se osigurao kvalitetan razvoj i zdravstvena zaštita u periodu koji je pred nama.

„S obzirom na to da je zdravlje ljudi osnovna vrijednost koja omogućava ekonomski i socijalno pravednije društvo, Crna Gora je u posljednje dvije decenije napravila snažan iskorak u organizaciji i pružanju zdravstvene zaštite,” istakao je dr Radunović.

Međutim, napomenuo je da nedostatak registara bolesti i godišnjih izvještaja otežava analizu i davanje predloga mjera za efikasno rješavanje izazova zdravstvene zaštite.

"Ciljevi unapređenja zdravstvenog sistema uključuju poboljšanje dostupnosti i kvaliteta zdravstvene zaštite, smanjenje nejednakosti i praćenje smjernica zemalja Evropske unije u oblasti zdravlja", navodi se u saopštenju.

Dr Radunović je naglasio važnost jačanja kapaciteta u borbi protiv budućih pandemija, modernizaciju i digitalizaciju zdravstvenog sistema, te kontinuirano ulaganje u humani i infrastrukturni resurs.

Crna Gora je, smatra on, ostvarila napredak u smanjenju stope smrtnosti djece mlađe od pet godina i smrtnosti majki, kao i u unapređenju mentalnog zdravlja.

"Ipak, ostaje izazov visoka stopa morbiditeta i mortaliteta od hroničnih nezaraznih bolesti, te se mora raditi na poboljšanju univerzalne zdravstvene pokrivenosti", smatra dr Radunović.

U periodu pred nama, kako je kazao, sa digitalizacijom i modernizacijom zdravstvenog sistema, predlažu se integrisane mjere koje obuhvataju promociju zdravih stilova života, prevenciju hroničnih nezaraznih bolesti, razvoj usluga porodične medicine i uvođenje veštačke inteligencije u dijagnostiku i terapijske procedure.

„Ustav Crne Gore jasno definiše pravo na zdravstvenu zaštitu, a zakonski okvir mora biti u skladu sa evropskim zakonodavstvom i usvojenim politikama. U tom kontekstu, moramo težiti modelima javno-privatnog partnerstva i unaprediti saradnju sa privatnim zdravstvenim ustanovama,” zaključio je dr Radunović.

Nakon uvodnih riječi u diskusiji su učestvovali, prof. dr Aneta Bošković, prof. dr Vladimir Jakovljević, prof. dr Dragan Laušević, mag prim Dorijan Marušić, prof. dr Miloš Daković, prof. dr Olivera Miljanović, prof. dr Ljiljana Vučković, prof. dr Zorica Potpara, prof. dr Agima Ljaljević, prof. dr Tomo Popović, prof. dr Elvir Zvrko, doc. dr Mirjana Đuričković, dr Mladen Filipović i mr Milan Raičević.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније