Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

Б.Б.

05. 11. 2022. 15:40 >> 15:39
1

MRDOVIĆ

"Izbor nove vlade bez novih izbora bio ni neustavan"

U Akciji za socijalnu pravdu smatraju da bi izbor nove vlade, nakon pada manjinske, a bez novih izbora, bio neustavan. Takođe ističu da je predlaganje mandatara jedna od takozvanih tradicionalnih nadležnosti predsjednika države i on pri predlogu ličnosti mandatara nije samostalan i nema slobodu izbora ličnosti, jer izbor vlade zavisi od podrške u parlamentu. Zato mora voditi računa da ličnost koju predloži za mandatara ima podršku parlamentarne većine, ocijenili su u Akciji za socijalnu pravdu.

Kako naglašava Ines Mrdović iz ASP, u podijeljenoj izvršnoj vlasti u Crnoj Gori, odnosno podjeli poslova između vlade i predsjednika države, ta podjela je u korist vlade, jer ona ima ključne nadležnosti u vođenju ukupne unutrašnje i spoljne politike u zemlji, dok znatan dio ovlašćenja predsjednika ima naglašen reprezentativni karakter, što njegove nadležnosti čini više protokolarnim, a ne suštinskim.

"Do predloga o ličnosti mandatara se dolazi u razgovorima sa predstavnicima političkih partija iz parlamenta, a što je i ustavno određenje, pa se u zakonskoj razradi predlaganja mandatara mora poći od te ustavne norme, kao i od činjenice da se radi o tradicionalnoj nadležnosti predsjednika.
Drugim riječima, predsjednik države nema pravo izbora ličnosti mandatara i on samo podnosi predlog za mandatara kada postoji parlamentarna većina za izbor mandatara, odnosno predsjednik države nema ni mogućnost da odbije predlog za mandatara kada postoji ta parlamentarna većina", navodi Mrdović.

Kvalitetnim zakonskim preciziranjima predlaganja mandatara mora se, smatra ona, izbjeći mogućnost da se bilo koja norma može u javnosti tumačiti kao kontroverzna, a što vidimo na primjeru skorije izglasanih izmjena Zakona o predsjedniku, ali istovremeno mora biti potpuno jasno da ova tradicionalna nadležnost predsjednika države znači da on nema pravo izbora ličnosti mandatara i da mora uvijek predložiti mandatara kada postoji parlamentarna većina za njegov izbor.

"Suštinska nadležnost za izbor mandatara u rukama je parlamenta, pa shodno tome predsjednik države ne može proizvoljno tumačiti ima li ili nema većine, da li je ličnost predloženog mandatara kvalitetna ili ne, i slično, već je njegovo samo da uputi predlog na bazi postojanja parlamentarne većine za izbor, te je zakonske formulacije potrebno upodobiti i definisati u tom smislu", objašnjava Mrdović.

ASP ukazuje da je ustavno pravno prethodno pitanje svih pitanja - predlaganje mandatara nakon izglasavanja nepovjerenja vladi. Naime, Ustav Crne Gore je tu jasan i nedvosmisleno navodi da se mandatar predlaže u roku od 30 dana od dana "konstituisanja" parlamenta, pa pravno valjanim, a ne partijsko političkim tumačenjem, proizilazi da pad svake vlade vodi novim izborima u zemlji.

"Političke grupacije u Crnoj Gori, ipak, to su tumačile shodno partijskim interesima, a početkom ove godine, na krilima snažne međunarodne podrške, formirana je manjinska vlada uz podršku Demokratske partije socijalista na neustavan način, kojoj je u međuvremenu izglasano nepovjerenje. Ustavni sud je tada imao kvorum za odlučivanje, ali su propustili da se odrede po ovom pitanju, uprkos brojnim ocjenama u javnosti o neustavnosti formiranja manjinske vlade. ASP smatra da bi izbor nove vlade, nakon pada manjinske, a bez novih izbora, takođe bio neustavan", naglašava Mrdović.

Kako dodaje, u demokratski razvijenim državama poštovanje demokratskih i pravnih principa se nikada ne dovodi u pitanje, ali je vrijeme pokazalo da u duboko partitokratskom društvu, kakvo je crnogorsko, ni upisane ustavne i zakonske norme nijesu dovoljne da se poštuje javni interes građana i obezbijedi vladavina prava.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније