- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Podgoricom
19. 07. 2025.
19:44 >> 19:45
Zbog neradnih dana propale velike količine sezonskog voća
Poljoprivrednici će morati da bace velike količine sezonskog voća i povrća, zbog nemogućnosti da svoje poljoprivredne proizvode distribuiraju u marketima, koji nijesu radili tri dana zbog praznika Dana državnosti. Oni preporučuju dobavljanje većeg broja hladnjača u kojima bi se skladištilo voće i povrće.
Crnogorski poljoprivrednici svoje proizvode tokom prethodnih praznika nijesu mogli plasirati u marketima, što je uzrokovalo kvarenje veće količine lubenica i pipuna na teritoriji Malesije i Zete. Njihov predlog je planirana organizacija na državnom nivou kada je u pitanju sadnja usjeva, navodi se u prilogu Gradske TV.
„Rentabilnije je da se planira otkup, plaćanje proizvedene robe, dogovor sa Ministarstvom poljoprivrede. Ne da se desi u jednom vremenu stigne toliko proizvoda i bacamo, a u drugom vremenu nema i onda uvozni lobi radi svoje, pa uvozimo i građani po najskupljim cijenama kupuju hranu za svoje potrebe“, kazao je za Gradsku poljoprivrednik Radovan Klikovac.
Poljoprivrednici su pozvali komisiju za procjenu štete da obiđe njihove njive i pogledaju štetu nastalu tokom prethodnih praznika. Zato je njihov predlog dobavljanje većeg broja hladnjača i subvencioniranje.
„Mene kao proizvođača lubenice niko ne subvencionira. Koliko mognem – prodam, koliko ne mognem, propadne mi. Dok su okolne opštine Tuzi i Zeta subvencionirale izvoz lubenice“, dodaje.
Kako ističe, opština treba da se stavi u službu građana.
„Recimo da na kamionskoj pijaci napravi hladnjače, gdje možemo da odložimo robu koja neće da nam propadne ta dva dana“, kazao je Klikovac.
No, bez hladnjača i prostora za skladištenje kvarljive robe, proizvođači se snalaze kako znaju i umiju da voće i povrće što prije rasprodaju. Za praznike je u „Tržnicama i pijacama“ bilo potražnje za svježim voćem.
„Zadnji dan praznika, kada su se ljudi vraćali sa sela, bio je veći promet i potražnja”, rekao je jedan od prodavaca.
“Mi o tome razmišljamo pa izlazimo na pijacu, te prodajemo nakupcima, koji prodaju na neke druge načine, na pijacama i slično. Što trpimo štetu – trpimo“, zaključuje Klikovac.
Za poljoprivredu ne postoje praznici ili neradni dani. Proizvođači poručuju donosiocima odluka da bi morali da prepoznaju kao javni interes zatvaranje tržišta tokom odmora i neradnih nedjelja.
Коментари0
Остави коментар