- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
01. 12. 2024.
21:02 >> 22:07
Čitaj mi:
ekonomisti podijeljeni, vlada ubijeđena
Za redovno finansiranje dovoljno novca, analitičare brine što se prihodi zasnivaju na naplati PDV-a
Da je budžet za narednu godinu održiv, a javne finansije stabilne, kažu iz Ministarstva finansija. Međutim, mišljenja ekonomsita su podijeljena. I dok analitičara Mirzu Muleškovića brine što se prihodi u najvećem dijelu oslanjaju na naplatu PDV-a, finansijski konsultant Stevan Gajević očekuje dobro punjene budžeta od te vrste poreza ali upozorava na očekivani rast cijena pojednih proizvoda i usluga.
U državnoj kasi naredne godine biće više od 4 milijarde eura.
Ta suma kažu u Ministarstvu finansija biće dovoljna za redovno finasiranje plata, penzija, socijalnih davanja i vraćanja starih dugova.
Istovremeno budžetom će biti stvoreni preduslovi za ekonomski rast, stabilizaciju inflacije ali i realizaciju kapitalnih projekata.
"Budžet je socijalno odgovoran, i budžet je održiv, javne finansije su stabilne i takođe budžet je razvojni imajući u vidu značajan investicioni zamajac koji je predviđen za narednu godinu", naveo je Bojan Paunović iz Ministarstva finansija.
Analitičar Mirza Mulešković, međutim smatra da je budžet potrošački jer će više od 700 miliona biti potrošeno na zarade u javnom sektoru, a gotovo duplo manje biće izdvojeno za kapitalne projekte.
Ipak, najvišega brine što se prihodi zasnivaju na naplati PDV-a.
"Prvo, pitanje je šta će se desiti ukoliko dođe do pada potrošnje, jer na taj način država neće moći da prihoduje sva ta sredsta koja su planirana. Druga stvar, šta će se desiti ukoliko budemo imali lošiju turističku sezonu, a vidimo da ni ova ove godine nije bila na nivou koja je bila planirana. I treće pitanje je,na primer, šta će se desiti ukoliko ode neki broj stranaca", istakao je Mulešković.
Iz Ministarstva finansija, s druge strane uvjereni su da će naplata PDV-a biti na očekivanom nivou imajući u vidu mjere fiskalne politike.
"One se prije svega i dominantno odnose na povećanje raspoloživog dohotka kroz povećanje prosječne zarade i penzije i povećanje minimalne zarade. Ali takođe i kroz uvođenje četvrte stope PDV za turističku delatnost, tako da u tom kontekstu očekuje se nastavak povećanja te kategorije koja će biti na nivou od nešto preko 17 procenata BDP-a", rekao je Paunović.
Finansijski konsultant Stevan Gajevića smatra da neće podbaciti naplata prihoda od PDV-a.
Zbog rasta plata kroz program Evropa sad 2 i najavljeni zakon o zaradama u javnom sektoru očekuje veću potrošnju ali i upozorava.
"Po pravilu rastplata vuče i rast cijena. Sa makroekonomske strane koja građane manje zanima rast cijena povlači i viši BDP i više prihoda i lakše punjene budžeta. Ja nisam veliki pesimista, optimistički gledam na to što se tiče tekućih prihoda mislim da će pokriti tekuće rashode", rekao je finansijski konsultant Stevan Gajić.
Da će iz prihoda finansirati rashode, nadaju i u ministarstvu.
Planove bi kaže mogli da im pomrse nepredviđene okolnosti na globalnom nivou, manji izvoz električne energije zbog ekološke rekonstrukcije Termoelektrane Pljevlja ali i povećanje uvoza zbog niske proizvodne baze Crne Gore.
Коментари0
Остави коментар