Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Mina biznis, objavila B.B. ]

02. 12. 2018. 17:09   >>  16:40 1

ŠESTOVIĆ NAJAVIO

U ekološku sanaciju TE 60 miliona eura

Redovno održavanje i investiciona ulaganja u Termoelektranu (TE) Pljevlja, koja u posljednjih deset godina iznose 60 miliona eura, dobar su osnov da postojeći termoblok ostane snažan oslonac elektroenergetskog sistema i u narednih nekoliko decenija, smatra njen direktor Vladimir Šestović.

On je povodom 36. godišnjice postojanja i uspješnog rada pljevaljskog termoenergetskog agregata, kazao da je TE Pljevlja od izgradnje odradila više od 200 hiljada radnih sati.

"Stanje opreme i redovno održavanje rezultirala su pozitivnim efektima u pogledu povećanja snage i pouzdanosti rada, što je dobar osnov da postojeći termoblok, uz ekološku rekonstrukciju, ostane snažan oslonac elektroenergetskog sistema naše države", rekao je Šestović listu Elektroprivreda (EPCG).

Šestović je podsjetio da je dobar uvod u ekološku sanaciju prvog bloka bilo uvođenje sistema onlajn monitoringa položaja vatre u kotlu, kao preduslova za svođenje azotnih oksida u dimnom gasu na dozvoljeni nivo i smanjenje količine štetnih čestica koje odlaze u vazduh, s obzirom na to da je sagorijevanje sada potpunije.

"U ekološku rekonstrukciju postojećeg bloka i rekultivaciju deponije šljake i pepela na Maljevcu, do 2023, biće uloženo oko 60 miliona eura", rekao je Šestović.

On je, odgovarajući na pitanje dokle se stiglo u izradi projektne dokumentacije i šta će se dobiti ekološkom rekonstrukcijom prvog bloka TE Pljevlja, kazao da je idejnim projektom planirano da se uradi niz postrojenja koje će smanjiti sadržaj oksida sumpora i azota u dimnim gasovima, postrojenje za tretman otpadnih voda, inertizaciju otpada sa novim sistemom suvog transporta pepela šljake i hemijskog gipsa, rashladni toranj na kome će se ukloniti azbestni materijali i toplotna stanica za toplifikaciju Pljevalja.

"Posao je povjeren renomiranoj njemačkoj firmi Steag energy services. Poslije izvršenog termičkog proračuna kotlovskog postrojenja utvrđeno je da ovo postrojenje ima znatno veći kapacitet nego što se smatralo", naveo je Šestović.

On je kazao da je poslije detaljnih proračuna projektant dostavio šest verzija produkcije pare kotlovskog postrojenja dovoljne za postizanje snage od 240 do 300 megavati (MW).

"Dali smo zadatak projektantu da nastavi da projektuje ekološka postrojenja na pun kapacitet od 300 MW. Ovo saznanje i naše opredjeljenje da nastavimo da gradimo ekološka postrojenja u kapacitetu od 300 MW smatram najdražim trenutkom u mojoj radnoj karijeri i jednim od najbitnijih momenata za termoenergetski kompleks naše države", rekao je Šestović.

Prema njegovim riječima, neće biti potrebe za dugotrajnim zastojima koji su brinuli i zaposlene u EPCG i kolege u Rudniku uglja.

"Nastavićemo da proizvodimo električnu energiju, a u redovnim remontnim zastojima priključivaćemo nova ekološka postrojenja. Siguran sam da će realizacijom predviđenih radova TE Pljevlja biti pouzdan izvor električne energije po najstrožijim ekološkim kriterijumima i u naredne nekolike decenije", kazao je Šestović.

On je, govoreći o deponiji pepela i šljake Maljevac, rekao da je u toku više aktivnosti na tom prostoru.

"U toku je proces otkupa zemljišta i imovine u pojasu od 300 metara oko sadašnje deponije, izrada projekta koji je u završnoj fazi za odlaganje pepela i šljake do krajnjih mogućnosti njenog kapaciteta i priprema procesa rekultivacije dosadašnje lokacije deponije", dodao je Šestović.

On je, odgovarajući na pitanje kako će ulazak EPCG u vlasničku strukturu Rudnika uglja uticati na proizvodnju električne energije i rad TE Pljevlja, kazao da Rudnik 95 odsto proizvodnje, ako ne i više, na godišnjem nivou plasira u TE Pljevlja.

"Iako to nije moja struka, to je dovoljan ekonomski razlog da EPCG uđe u vlasničku strukturu Rudnika uglja", ocijenio je Šestović.

Pored tog ekonomskog razloga postoji i, kako smatra, bitniji, a to je da je preko EPCG država postala vlasnik tog velikog prirodnog resursa.

"Toplifikacija Pljevalja je izuzetno važna ili bolje reći životno pitanje za stanovnike te opštine, posebno urbanog, gradskog jezgra", zaključio je Šestović.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније