- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
29. 12. 2024. 09:09
Čitaj mi:
Afrika se bori za demokratiju i privredni rast
Politički posmatrači strahuju da će se nemiri u Mozambiku, koji su nakon predsjedničkih izbora u oktobru 2024. godine doveli do nasilnih protesta, nastaviti i u sljedećoj godinu. Pristalice popularnog opozicionog lidera Venansija Mondlanea optužuju represivnu vladajuću stranku FRELIMO za izbornu prevaru. Podnijeta je tužba Ustavnom sudu i zahtjeva se dijalog sa FRELIMO, strankom koja vlada zemljom već pola vijeka, od proglašenja nezavisnosti Mozambika od Portugala.
Više transparentnosti na izborima
„Dijalog o fundamentalnim pitanjima, ključnim za pravedan izborni sistem, vlada ne shvata ozbiljno“, kaže Adrijano Nuvunga, direktor Centra za demokratiju i ljudska prava u glavnom gradu Mozambika, Maputu. Nuvunga situaciju u gradu ocjenjuje kao „sličnu građanskom ratu“.
Kriza demokratskih načela i normi u različitim zemljama Afrike ostaje razlog za zabrinutost, kaže Servah Prempeh, saradnica Instituta za istraživanje afričke politike (APRI). Ona ukazuje da su Tunis i Mauritanija, na primjer, preduzeli korake ka demokratizaciji, ali su, dodaje, izbore u tim zemljama obilježile nepravilnosti.
„Takvi problemi nastaviće se i u 2025. godini ako zemlje ne ojačaju svoje institucije kako bi unaprijedile integritet i kvalitet izbora, transparentnost i višepartijski sistem“, upozorava Prempeh. Ipak, kako dodaje, demokratski napredak u nekim područjima je uočljiv i to daje razlog za optimizam.
Koaliciona vlada Južnoafričke Republike pod pritiskom
Tokom 2024. u brojnim zemljama održani su izbori, na primjer na Mauricijusu, Bocvani i u Senegalu, a u Južnoafričkoj Republici formirana je višestranačka vlada, nakon što je na izborima prekinuta dugogodišnja dominacija jedne stranke. U svim tim zemljama su opozicione stranke došle na vlast, ukazuje južnoafrički analitičar Danijel Silke za DW. On se nada da bi taj trend mogao da se nastavi i 2025. godine.
Za Južnoafričku Republiku, najveću industrijalizovanu zemlju na kontinentu, sada je sve u igri, nakon što je formirana koalicija Demokratske alijanse (DA) i Afričkog nacionalnog kongresa (ANC) – a poslije istorijskog izbornog poraza ANC. „Vlada nacionalnog jedinstva je pod pritiskom, jer mora da ostvari rezultate“, naglašava Silke, podsjećajući pritom da će lokalni izbori u toj zemlji biti održani 2026. godine.
Ključ za politički uspjeh Južnoafričke Republike tokom naredne godine može biti otvaranje radnih mjesta i podsticanje posrnule ekonomije. Zahvaljujući reformskim impulsima nove vlade, izgledi za privredni rast blago su se poboljšali. Prognoze za 2025. godinu kreću se od 1,5 odsto rasta (Međunarodni monetarni fond), do 2,6 procenata (Economist Intelligence Unit).
Kao prva afrička zemlja koja je preuzela predsjedavanje G20 krajem 2024, Južnoafrička Republika ima priliku da se fokusira ne samo na nacionalne interese, već i na razvoj i borbu protiv siromaštva, na klimatske promjene, ali i na smanjenje državnog duga. Predsjednik Siril Ramafosa vidi svoju zemlju kao „portparola afričkog kontinenta i Globalnog juga“. Prilika za to pružiće se na samitu G20, koji će se održati 27. i 28. novembra 2025. godine u Johanesburgu, uz prisustvo šefova država i vlada 19 zemalja-članica, kao i predstavnika Evropske unije i Afričke unije.
Blag ekonomski oporavak
Prema navodima Svjetske banke, očekuje se da će ekonomija zemalja južno od Sahare do 2025. godine da raste za 4 procenta, što bi trebalo da podstaknu trgovina, investicije i digitalne transformacija.
Pored Južnoafričke Republike i snažne afričke ekonomije poput Nigerije ili Kenije zabilježiće kontinuirani privredni rast. Pa i zemlje poput Ruande ili Etiopije dobijaju na zamahu.
Istočna Afrika ostaje region koji se najbrže razvija na kontinentu, s očekivanim rastom BDP od 4,9 odsto u 2024. godini i 5,7 odsto u 2025, očekuje Afrička razvojna banka.
Međutim, ako se uzmu u obzir globalni geopolitički rizici, pritisak na Afriku će zbog uticaja SAD, Kine, Rusije i drugih država da poraste, očekuje Silke. S Donaldom Trampom kao predsjednikom, Sjedinjenje Američke Države mogle bi da započnu trgovinski rat. To bi dodatno ugrozilo afričke ekonomije.
„Afrički sporazum o slobodnoj trgovini (AGOA) mogao bi da postane centralna tema, jer će za afričke zemlje biti ključno da povećaju međusobnu trgovinu s obzirom na globalne izazove“, ukazuje Silke.
Humanitarne krize i islamistički terorizam
Regionalne krize ipak će usporiti razvoj na afričkom kontinentu. Ratovi, oružani sukobi i ekstremni vremenski uslovi primorali su milione ljudi na bijeg. Prema podacima Opservatorije za interno raseljena lica (IDMC), do kraja 2024. godine zabilježeno je oko 35 miliona izbjeglica i raseljenih lica, najviše u Sudanu, Demokratskoj Republici Kongo, Etiopiji, Nigeriji i Somaliji.
Ako vlade i njihovi partneri ne udvostruče napore da zaustave taj trend, broj izbjeglica i dalje će da raste, upozoravaju autori izvještaja IDMC.
U zapadnoj Africi i zoni Sahela, politički neuspjesi i dalje kroje sudbinu ljudi: državni udari i vojne vlade u Nigeru, Čadu, Burkini Faso, Gvineji i Maliju ugrožavaju demokratski razvoj i postignute rezultate. Islamistički terorizam i dalje prijeti bezbjednosti i izborima u regionu i to će tako biti i u 2025. godini.
Gabon, s druge strane, bilježi pozitivan razvoj. General Bris Oligui Nguema preuzeo je vlast pučem 2023. godine, svrgnuvši dugogodišnjeg vladara Alija Bonga. Nakon uspješnog referenduma o ustavnim promjenama, Gabon je na putu da dobije civilnu vlast – ako predsjednički izbori u avgustu budu slobodni i pošteni.
U susjednom Kamerunu, međutim, 91-godišnji Paul Bija vlada već 41 godinu i, prema riječima Prempeha, ponovo će se kandidovati 2025. godine. To ukazuje na trajnu političku i ekonomsku nestabilnost u toj zemlji.
„Ne samo u Kamerunu, već i u zemljama kao što su Uganda i Ruanda vodeći političari produžili su svoje mandate, dok se istovremeno prostor za djelovanje civilnog društva sve više sužava“, prenosi Servah Prempeh, saradnica Instituta za istraživanje afričke politike (APRI).