- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
30. 11. 2024.
07:35 >> 10:53
Čitaj mi:
svjetski dan borbe protiv AIDS-a
Registovano 425 ljudi koji žive sa HIV-om, vlasti apeluju na prevenciju
Prema podacima Instituta za javno zdravlje (IJZ), prošle godine u Crnoj Gori registrovano je 425 osoba sa HIV-om, a ove godine, dosad, zabiljeẓ̌ena su 32 nova slučaja. Procjenjuje se da oko 500 lica ne zna da ima HIV infekciju, saopštila je u "Linku" Radija Crne Gore šefica Savjetovališta za HIV u Institutu dr Aleksandra Marjanović.
To je navela u susret 1. decembru, Svjetskom danu borbe protiv HIV-a i AIDS-a.
Najbolji način za otkrivanje infekcije je testiranje, a naša zemlja ima nisku stopu, 13 na 1000. Stigma i diskriminacija su prepreke za rano testiranje. Ranim otkrivanjem i blagovremenim liječenjem sprečava se razvoj komplikacija i zaustavlja širenje infekcije.
Prema riječima dr Marjanović, osoba koja redovno koristi terapiju, ne može da prenese infekciju ukoliko je postignut terapijski efekat, da nema virusa u krvi. U prevenciji je vaẓ̌no da se govori o seksualno odgovornom ponašanju i upotrebi kondoma, kao i o smanjenju drugih rizičnih ponašanja.
Dr Marjanović ukazuje da je danas HIV hronična infekcija sa kojom se ẓ̌ivi i stari.
Direktor Crnogorske fondacije za HIV i virusne hepatitise Boris Vuksanović kazao je da je najveći problem osoba koje žive sa HIV-om stigma i diskriminacija.
Istraẓ̌ivanje je pokazalo da 90% anketiranih krije svoj HIV status, a preko 50% osjeća stid zbog infekcije. Stigme ima svuda, a najviše u zdravstvenom sistemu.
Vuksanović ističe da je najvaẓ̌nija edukacija zdravstvenih radnika, ali i opšte populacije.
Najvažnije je, kaže, širiti znanje o tome kako se HIV ne moẓ̌e prenijeti - uobičajenim socijalnim kontaktom, grljenjem, ljubljenjem, dijeljenjem zajedničkog pribora za jelo, boravkom u istoj prostoriji, kašljanjem, kijanjem, korišćenjem javnog toaleta i bazena, ubodom insekata.
Vuksanović poručuje da se sa HIV-om, uz odgovarajuću terapiju, može kvalitetno ẓ̌ivjeti, formirati porodica i dobiti zdravo potomstvo.
Коментари0
Остави коментар