- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 12. 2023.
06:50 >> 06:50
Čitaj mi:
DA BI RUDNIK FUNCIONISAO
Izmještanje korita Ćehotine koštaće 14 miliona eura
Projekat izmještanja korita rijeke Ćehotine koji je bitan za dalje nesmetano fukcionisanje Rudnika uglja Pljevlja, trebalo bi da počne na proljeće, saopštio je ministar energetike Saša Mujović. Iz nevladinog sektora ukazuju na moguće ekološke posljedice.
Da bi Rudnik uglja nesmetano mogao da eksploatiše rudu i dalje je isporučuje Elektroprivredi, neophodno je da se izmjesti korito rijeke Ćehotine, kaže ministar energetike Saša Mujović.
Hitnost realizacije tog projekta bitna je ne samo zbog funkcionisanja energetskog sistema, nego i bezbjednosti zaposlenih.
“Mi tok rijeke Ćehotine moramo izmjestiti kako voda ne bi prodrla u kop i ugozila ljude koji bi tu eventualno radili i na taj način bilo blokirano vađenje rude i njena dalja ekspoatacija. I to je pitanje svih pitanja i nešto gdje se ne smije čekati”, kazao je ministar energetike Saša Mujović.
A, čekaće se dok se ne uradi prostorni plan za Rudnik uglja i ostala neophodna dokumenta. O tome su predstavnici pljevaljskog preduzeća razgovarali sa resornim ministrom Jankom Odovićem.
Osim šturog saopštenja, iz kojeg je ostalo nejasno šta će se preduzeti, niko od učesnika sastanka nije želio da kaže ima li konkretnog dogovora.
Ekološki aktivisti, s druge strane, pozivaju nadležne na oprez u realizaci tog projekta.
“Projekat izmještanja korita Ćehotine u novo korito odnosno vraćanje u prvobitno korito imaće negativan uticaj na životnu sredinu. Remećenjem tog korita remeti se i sav živi svijet u vodi i na dnu rijeke. Projekat bi trebalo da se planira sa opreznošću i da se taj uticaj svede na najmanji mogući način, odnosno najmanju moguću mjeru”, poručuje Miodrag Mitrović iz NVO Brezna.
Ministar Mujović ne spori ekološki aspekat, ali napominje da je mnogo bitnije da se taj projekat realizuje kako se ne bi ugrozio život bilo koga.
Zato očekuje da će izmještanje korita Ćehotine biti državni interes, te da će se po skraćenoj proceduri obezbijediti sve neophodne dozvole. Procjene su da bi cijeli posao trebalo da košta 14 miliona eura.
“Negdje bi bilo jako dobro ukoliko bi se ta cijela procedura mogla već od proljeća započeti. Neki rok za završetak radova od momenta početka je godinu dana. Dobio sam uvjeravanja od rukovodstva rudnika da su kadri odnosno finansijski sposobni da taj makar početak finansiraju, a kasnije imajući u vidu zaštitu rudnog bogastva, ali i života građana bi mogla i država da se uključi”, naveo je Mujović.
Rudnik je već prije desetak godina izmjestio korito rijeke Ćehotine zbog proširivanja kopa, a investicija je koštala više miliona eura.
Коментари0
Остави коментар