Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

B.B. [ PR centar ]

29. 06. 2022. 10:35 >> 10:33

U OBRAZOVNOM SISTEMU

Bez velikih pomaka kad je u pitanju LGBTIQ+ tematika

U crnogorskom obrazovnom sistemu nijesu napravljeni veliki pomaci kad je u pitanju LGBTIQ+ tematika, a suštinske promjene i veće prihvatanje te zajednice u društvu desiće se onda kada donosioci odluka iz resora prosvjete tu temu budu prepoznali kao značajnu, saopšteno je na panel diskusiji "LGBTIQ+ i škole: zašto o tome ne razgovaramo?", koju je organizovao Queer Montenegro.

Ambasadorka SAD-a u Podgorici Džudi Rajzing Rajnke, istakla je da je Ambasada ponosna što podržava projekat organizacije Queer Montegro, čiji je cilj da stvori jaču mrežu podrške mladim LGBTIQ+ osobama, posebno u obrazovnom sistemu.

"Kada mladi shvate da nemaju kome da se obrate za podršku, često se povlače iz školskih aktivnosti, pa čak napuštaju školovanje, dok raste osjećaj depresije, izolacije i bespomoćnosti. Oni koji se sami identifikuju ili ih drugovi iz razreda ili prijatelji identifikuju kao pripadnike LGBTIQ+ zajednice, često su izloženi maltretiranju, koje može biti verbalno i fizičko", rekla je Rajnke.

Ocijenila je da nedostatak zastupljenosti LGBTIQ+ tematika u školama doprinosi da je mnogim osobama iz zajednice njihova seksualna orjentacija neprihvatljiva, čak i moralno pogrešna.

"Ako ne možemo da podržimo svakog mladog čovjeka, onda smo kao društvo podbacili", poručila je Rajnke.

Izvršna direktorka Centra za građansko obrazovanje (CGO), Daliborka Uljarević, kazala je da su u toj organizaciji proučavali udžbenike u Crnoj Gori, ocijenjujući da nijesu veliki pomaci napravljeni kada je u pitanju LGBTIQ+ tematika.

Smatra da su predmeti kojima bi učenici mogli da jačaju građansku svijest su marginalizovani i stavljeni su u kategoriju izbornih.

Ukazala je na istraživanje CGO, koje je za ovu godinu pokazalo da je manji broj roditelja koji žele da im djeca slušaju o LGBT pravima na naučno-zasnovanim osnovama, nego što je to bilo 2019. godine.

"Mi ne razgovaramo o pristupnosti LGBT prava u obrazovnom sistemu zato što mi 2022. godine još uvijek otvoreno ne razgovamo o tim pravima, zato što još nijesmo došli do onog stepena da se ona žive i budu prihvaćena u društvu kao nešto što se podrazumijeva, a ne nešto za šta treba da se borimo i svaki korak te borbe podrazumijeva užasan napor", rekla je Uljarević.

Izvršna direktorica NVO Juventas Ivana Vojvodić, kazala je da crnogorski obrazovni sistem još uvijek bazira programe na tome da reprodukuje znanje, navodeći da analize PISA testiranja pokazuju da je stvarno usvajanje znanja i logičko povezivanje činjenica problem crnogorskog društva.

"Mi se bojimo da uvodimo kritičko mišljenje u obrazovanje. Nemamo Medijsku pismenost, Građansko obrazovanje, Seksualno obrazovanje, Zdravi stilovi života su nam u zapećku i ne učimo ih kako bi trebalo, onda se to reflektuje kasnije na sve sfere života, jer kada izađemo iz srednje škole i fakulteta, a nismo to naučili, onda imamo problem", smatra Vojvodić.

Prema njenim riječima, kad su u pitanju škole, prostor je jako rigidan i vrlo se slabo mijenjaju načini i teme koje se kroz osnovnu i srednju školu obrađuju.

Predstavnica Zavoda za školstvo Anita Marić, rekla je da je zadatak obrazovnog sistema i generalno društva da mladima da mogućnost da uzmu i prisvoje ljudske slobode.

"To je veliki zalogaj za sve nas. Ono što fali je da o ljudskim pravima svih osoba treba mnogo više razgovarati. Kritičko mišljenje još uvijek ostaje po strani. Treba da se od osnovne škole bavimo jednom sveobuhvatnom pričom o tome da smo ličnosti, da pored naših imena ne treba da stoji nikakvo obilježje sem onog što smo mi. Tada ćemo pričati o pravom, inkluzivnom obrazovanju i poštovanju ljudskih prava", kazala je Marić.

Marić smatra da je u narednom periodu potrebno osmisliti program za edukaciju nastavnika.

Predstavljajući GEJ – STREJT SAVEZ (GaSS) Morena Marković, kazala je da je osnovna škola bila jedan od najtežih perioda njenog života, navodeći da ga je proživljavala sa svojim prijateljem Petrom. To je počelo sa verbalnim napadima, a kasnije se to pretvorilo i u fizičke napade, a od uprave škole nijesu imali pomoć ni razumijevanje.

"U narednom periodu planiramo u GaSS-u akcije vidiljivosti u edukativne radionice za đake, koje će doprinijeti mentalnom zdravlju LGBTIQ+ osoba", zaključila je Marković.

Na kraju događaja, koji je održan uz podršku Ambasade SAD-a u Podgorici, upriličena je miltimedijalna izložba radova članova/ica GaSS-a.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније