Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема
MNE Play
MNE Play

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

U toku

P. R.

19. 07. 2025. 07:22 >> 07:52
1

Za ulazak u EU od 2027. moraćemo da platimo 20 eura?

Evropska komisija (EK) predložila je da se naknada za dobijanje odobrenja putovanja u okviru Evropskog sistema za informacije o putovanjima i odobravanje putovanja (ETIAS) poveća sa sedam na 20 eura, objavljeno je na sajtu Evropske komisije.

Navodi se da je uredbom o ETIAS-u iz 2018. bila utvrđena naknada od sedam eura, te da bi, uzimajući u obzir rast inflacije od tada, ali i dodatne operativne troškove, tu naknadu trebalo prilagoditi i povećati na 20 eura po zahtjevu, s važenjem od tri godine.

Na ovaj način, kako se ističe, trošak odobrenja putovanja u Evropsku uniju (EU) bio bi usklađen sa sličnim programima odobravanja putovanja kao što su britanski elektronski sistem za odobrenje putovanja (ETA) i američki sistem (ESTA).

O ovom prijedlogu trebalo bi da se izjasne Evropski savjet i Evropski parlament, a nova naknada stupila bi na snagu kada ETIAS postane operativan, što se očekuje u posljednjem tromjesečju 2026.

Plaćanja naknade biće oslobođeni svi koji u trenutku podnošenja zahtjeva budu mlađi od 18 ili stariji od 70 godina, kao i članovi porodica građana EU i članovi porodica državljana trećih zemalja koji imaju pravo na slobodno kretanje unutar Evropske unije.

ETIAS stupa na snagu nakon potpune implementacije EES-a

Kada EES bude u potpunosti implementiran, ETIAS će stupiti na snagu. Kao što su objasnile vlasti EU, ETIAS će biti implementiran šest mjeseci nakon EES-a, što znači oko oktobra 2026. godine.

"Pravila putovanja u većinu evropskih zemalja su se promijenila. Šest mjeseci nakon EES-a, oko 1,4 milijarde ljudi iz 59 zemalja i teritorija izuzetih od viza moraće da imaju dozvolu za putovanje za ulazak u 30 evropskih zemalja za kratak boravak", navodi se iz Generalnog direktorata EU za migracije i unutrašnje poslove.

Iako ETIAS može stupiti na snagu u oktobru 2026. godine, ETIAS će biti opcionalan tokom prvih šest mjeseci, što predstavlja prelazni period.

Tokom prelaznog perioda, koji traje od oktobra 2026. do aprila 2027. godine, putnici izuzeti od viza bi trebalo da se prijave za ETIAS, ali će im biti dozvoljen ulazak u šengensku zonu tokom ovog perioda čak i bez dozvole za putovanje, pod uslovom da ispunjavaju ostale kriterijume za ulazak.

Nakon šestomjesečnog prelaznog perioda, u aprilu 2027. godine, ETIAS će postati obavezan za sve, osim za one koji prvi put ulaze u EU nakon završetka prelaznog perioda. Ova grupa putnika će imati grejs period od šest mjeseci, do oktobra 2027. godine.

Uzimajući u obzir ove kalkulacije, to znači da će ETIAS postati obavezan za većinu u aprilu 2027. i potpuno obavezan za sve putnike izuzete od viza u oktobru 2027.

Koja je osnovna razlika između sistema ETIAS i EES?

ETIAS i EES su komplementarni sistemi koji zajedno doprinose bezbjednosti i efikasnosti upravljanja granicama u Evropskoj uniji. Dok ETIAS fokusira na procjenu rizika prije dolaska putnika, EES se bavi praćenjem ulazaka i izlazaka na granicama.

ETIAS je osmišljen da unaprijedi sigurnost unutar Šengenskog prostora prikupljanjem informacija o putnicima iz zemalja koje ne zahtijevaju vizu za ulazak. Njegov cilj je procjena rizika prije nego što putnici stignu u Evropu.

S druge strane, EES je razvijen kako bi se pratio ulazak i izlazak putnika iz Šengenskog prostora. Njegov cilj je da poboljša upravljanje granicama i da spriječi zloupotrebu prava na boravak. Kada putnici ulaze ili izlaze iz Šengenskog prostora, njihovi biometrijski podaci (otisci prstiju i fotografije) će se automatski skenirati i bilježiti u EES.

Da li će i građani Crne Gore morati da ga koriste?

ETIAS će koristiti građani zemalja koje su izuzete od viza za ulazak u Šengenski prostor. To uključuje i građane Crne Gore, kao i one iz brojnih država širom svijeta, poput Sjedinjenih Američkih Država, Kanade, Australije i mnogih drugih. Korišćenje ovog sistema će biti obavezno za sve putnike iz tih zemalja koji planiraju da posjete bilo koju od država članica Šengenske zone.

Kako će se tačno koristiti i koliko će koštati?

Da bi koristili ETIAS, putnici će morati da preuzmu aplikaciju i popune online formular sa svojim ličnim podacima, informacijama o putovanju i, u nekim slučajevima, informacijama o imigracionoj istoriji. Očekuje se da će proces biti brz i efikasan, a putnici će dobijati elektronsko odobrenje za ulazak u Šengen prije nego što krenu na put.

Procjenjuje se da će ETIAS koštati sedam eura, a odobrenje će važiti naredne tri godine ili do isteka pasoša putnika, šta god prije dođe. Osobe mlađe od 18 godina neće plaćati ovu naknadu.

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се