- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Hronika
01. 12. 2024.
07:11 >> 07:23
POLICIJA UPOZORAVA
Žrtve trgovine ljudima i građevinski radnici
U Crnoj Gori su registrovani slučajevi trgovine ljudima gdje su žrtve bili državljani Turske radno angažovani na gradilištima, upozorila je crnogorska policija. To se navodi u najnovijem izvještaju 'Procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala u Crnoj Gori' - SOCTA 2024, koji je objavila Vlada Crne Gore.
Kako se navodi u pomenutom izvještaju, trgovina ljudima u Crnoj Gori u prethodnom periodu bila je zastupljena kroz različite oblike radne i seksualne eksploatacije, ali u manjem broju i kroz iskorišćavanje lica, uglavnom RAE populacije, u svrhu prosjačenja.
"Za Crnu Goru je karakteristično da je pojava prostitucije naročito izražena tokom trajanja turističke sezone na području crnogorskog primorja, pri čemu se kao pogodnost koriste olakšani uslovi za ulazak i boravak stranih državljana zbog turističke sezone", naglašeno je.
Međutim, potencira se, porast broja stranih državljana koji borave na teritoriji naše države tokom cijele kalendarske godine je uslovio da ova pojava, posljednjih godina nema samo sezonski karakter.
"U Crnoj Gori nijesu registrovane organizovane kriminalne grupe (OKG) koje sprovode aktivnosti trgovinom ljudi. Detektovane su manje grupe lica bez jasne hijerarhije ili čvrste ogranizacije, koja su radno angažovana u ugostiteljskim objektima ili hotelima, gdje učestvuju u ugovaranju i pružanju seksualnih usluga, a često su povezana i sa lokalnom distribucijom narkotika", navodi se u izvještaju.
Kako se naglašava, sveukupno gledano, aktivnosti trgovine ljudima sprovode pojedinci, i grupe lica koje uglavnom broje od tri do pet članova.
"Ono što je prepoznato kao olakšavajući faktor za sprovođenje ovih aktivnosti jeste sve intenzivnija upotreba društvenih mreža, internet platformi na kojima se nalaze specijalizovane stranice kojima se vrši oglašavanje za pružanje eskort usluga i drugih digitalnih tehnologija. Značajan porast broja lica koja pružaju seksualne usluge, detektovan je sa područja Ukrajine nakon priliva velikog broja ukrajinskih državljana na teritoriju Crne Gore, uzrokovanog ratnim dešavanjima u Ukrajini", ocjenjuje se.
Navode da naconalnu strukturu lica koja pružaju seksualne usluge, osim ukrajinskih državljana, čine i državljani zemalja Južne Amerike i državljani bivših jugoslovenskih država (Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Sjeverna Makedonija i Kosovo).
"Seksualne usluge pružaju punoljetna lica, nijesu registrovani slučajevi pružanja usluga od strane maloljetnih lica", ukazano je u izvještaju.
Cijena pružanja seksualne usluge se kreće u rasponu od 100 do 250 eura, dodaje se.
"Veći iznos za pružene usluge od navedenog zastupljen je na području crnogorskog primorja, u mjestima koja u ponudi imaju luksuzne hotele, resorte, mini luke sa usidrenim jahtama, u kojima boravi klijentela veće platežne moći i predstavlja pogodno tlo za elitnu prostituciju", navedeno je.
Kako se napominje u dokumenntu SOCTA 2024, u Crnoj Gori, u izvještajnom periodu, registrovani su i slučajevi trgovine ljudima, gdje su žrtve bili državljani Turske radno angažovani na gradilištima u Crnoj Gori.
"Razvoj turizma, kao najvažnije privredne grane u Crnoj Gori i povećanje broja turista sa većom platežnom moći u narednom periodu predstavljaće važne faktore za porast prostitucije. Pored navedenoga, trenutni nedostatak fizičke radne snage bi u narednom periodu mogao imati za posljedicu povećanje broja slučajeva radne eksploatacije", ocjenjuje se.
Коментари0
Остави коментар