- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
10. 12. 2019.
20:46 >> 20:40
1
ŠESTI DAN ŠTRAJKA
Sindikati pozivaju na ulice više od 800.000 ljudi
Zaposleni na aerodromima, nastavnici i drugi radnici u Francuskoj pridružili su se danas štrajku zaposlenih širom zemlje.
Sindikati su pojačali pritisak na vladu da odustane od najavljenih promjena u nacionalnom sistemu penzionisanja, a policija je naredila da prodavnice i restorani ostanu zatvoreni u Parizu, iz straha da će u popodnevnim satima tokom marša demonstranata doći do nasilja na ulicama.
Francuski sindikati pozvali su radnike da organizuju jedan od najvećih protesta tokom proteklih decenija, nadajući se da će šestog dana štrajka nadmašiti broj od 800.000 ljudi, koliko je prošle nedjelje izašlo na ulice protestujući protiv reforme penzionog sistema koju je predložio francuski predsjednik Emanuel Makron, prenio je Rojters.
Putnici su se suočili sa poremećajem u saobraćaju, škole su zatvorene u Parizu, a nacionalni avioprezoznik Er Frans je saopštio da je redukovao domaće letove za 25 odsto.
Sindikati ne pokazuju znake odustajanja i pozivaju radnike u željeznici, ljekare, nastavnike i druge zaposlene u javnim službama da se suprotstave Makronu, prije nego što njegova vlada sjutra iznese predlog reforme penzionog sistema.
"Ne mogu nam reći koliko će sistem biti pošteniji, jednostavniji", rekao je Iv Vejrie, vođa sindikata Fors Uvrie za Radio Sud.
Trenutno, pojedini radnici u Francuskoj mogu da odu u penziju u 50-im godinama.
Reforma je centralna tačka Makronove vizije transformacije francuske ekonomije. Ministri u vladi insistiraju na tome da je sadašnji sistem nepravedan i finansijski neodrživ, dok sindikati kažu da reforma smanjuje prava radnika i primorava ljude da rade duže za manja primanja.
Коментари1
Остави коментар