Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

[ B92.net, objavila B.B. ]

01. 11. 2018. 14:58 >> 14:35

PROTEST U GUGLU

Uprava blago reaguje na seksualno uznemiravanje

Stotine zaposlenih u kompaniji "Gugl" izašlo je danas iz svojih kancelarija širom svijeta u znak protesta zbog, kako vjeruju, blage reakcije kompanije prema nekim njenim šefovima optuženim za seksualno uznemiravanje.

Protestom pod nazivom "Izađi za stvarnu promjenu" inženjeri i drugi radnici kompanije Gugl, danas su poslali poruku da kompanija treba da bude transparentnija kada je riječ o pitanjima seksualnog uznemiravanja.

Američki "Njujork tajms" prošle nedjelje je objavio priču sa detaljnim optužbama jedne žene za seksualno uznemiravanje protiv tvorca Guglovog androida Endija Rubina.

List navodi da je Rubin 2014. uz otkaz primio otpremninu u iznosu od 90 miliona dolara, iako je "Gugl" zaključio da su optužbe za seksualno uznemiravanje protiv njega bile kredibilne.

U istom članku, inače, otkrivaju se i optužbe protiv još nekih visoko pozicioniranih u kompaniji za seksualno uznemiravanja.

Izvršni dirketor "Gugla" Sundar Pičai, uputio je nedavno mejl zaposlenima u kojem se izvinjava za "postupke kompanije iz prošlosti".

On nije pomenuo optužene po imenu, ali nije ni demantovao pisanje "Njujork tajmsa".

Ipak. Pičai je otkrio da je "Gugl" otpustio 48 zaposlenih, među kojima 13 menadžera na visokim funkcijama, zbog "seksualnog uznemiravanja" prethodnih godina, te da im nije isplatio otpremninu.

Međutim, današnji protest mogao bi da sugeriše da značajan broj od 94.000 zaposlenih nije povjerovao da kompanija čini sve da uradi "pravu stvar", navodi AP.

Zaposleni koji su protestovali imaju i zahtjeve za menadžment, među kojima je i prestanak prisilne arbitraže u slučajevima uznemiravanja i diskriminacije za sve sadašnje i buduće zaposlene.

Prinudna arbitraža, zajednička klauzula ugovora za radnike u Silikonskoj dolini, zahtijeva da se svaki spor rješava interno, a ne putem drugih metoda kao što su sudovi.

Kritičari prisilne arbitraže kažu da se koristi kako bi se štitila reputacija preduzeća i optuženog, ali i da žrtve koje nisu u mogućnosti da se žale na odluke ili preduzmu dalje radnje - ćute.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније