Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

s.đ.

16. 03. 2018. 13:45   >>  13:40 1

RAT I POSLJEDICE

Izgubljeni sinovi Halabdže

Zmnako Muhamad Ahmad jedan je od desetaka djece koja su usvojena u Iranu nakon što je 16. marta 1988. izgubio porodicu u smrtonosnom hemijskom napadu vladinih snaga na irački, većinski kurdski grad Halabdža, i njegovom sudbinom se bavi video reportaža Centralne redakcije Radija Slobodna Evropa na 30. godišnjicu tog zločina.

Zmnako se vratio u zemlju u kojoj je rođen, gdje je našao svoje biološke korijene i postao pasionirani aktivist koji se bori protiv korištenja hemijskog naoružanja.

Među grobovima u Halabdži Zmnako se prisjeća nevjerovatnog povratka svojoj kući.

Ovdje je oko 5.000 imena, uključujući nekoliko Zmnakovih rođaka, svi su žrtve hemijskog napada snaga Sadama Huseina prije tri decenije.

Zmnako je imao samo tri mjeseca kad su irački avioni bombardovali Halabdžu. Bio je to jedan od najsmrtonosnijih napada gasom na civile u istoriji. Budući da se pretpostavljalo da su njegovi roditelji mrtvi, iranski vojnici koji su kontrolisali grad tokom rata s Irakom evakuisali su malenog Zmnaku u Iran.

Zmnako je saznao i da je jedino dijete iz svoje biološke porodice koje je preživjelo. Njegova sestra, četvorica braće i otac ubijeni su u hemijskom napadu za koji je Irački visoki krivični sud presudio 2010. godine da je zločin genocida nad Kurdima.

Komisija za izgubljenu djecu u Halabdži navodi da se više od 170 djece i dalje smatra nestalim. Njihova imena ispisana su unutar memorijalnog centra Halabdža.

 

Пратите нас на

Коментари1

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније