- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
21. 11. 2019.
09:25 >> 09:25
5
LJAJIĆ SAOPŠTIO
"Skoro 400 miliona eura gubici zbog taksi"
Ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je danas je za proteklih godinu dana, otkako je Priština uvela takse na srpsku robu, na Kosovo izvezeno manje srpske robe u vrijednosti 395,7 miliona eura a da je najveća šteta što će biti teško da se ta roba ponovo plasira na kosovsko tržište kada se one ukinu.
Ljajić je, gostujući na Radio televiziji Srbije, rekao da su najveće gubitke zbog taksi, u periodu od 21. novembra prošle do 21. novembra ove godine, pretrpjeli NIS, Željezara iz Smedereva. Prema njegovim riječima, na Kosovu više i nema proizvoda prehrambene industrije iz centralne Srbije, u isto vrijeme, duplo je porastao izvoz na Kosovo robe iz Grčke, Mađarske, Bugarske, Hrvatske i Slovenije kao i za pedeset odsto iz Makedonije.
Ljajić je naveo i da su gubitnici kupci na Kosovu jer skuplje plaćaju robu koja je tu došla kao zamjena, čime se samo pokazuje da su takse bile političko-populistički potez protivan ekonomskoj logici.
Na pitanje o "malom Šengenu", i da li u njega može da se uključi Kosovo, on je rekao da ideja "malog Šengena" nije da se prave dogovori sa bilo kojom zemljom pojedinačno.
"Ovo je ideja tri zemlje, a otvorena je i za druge ekonomije zapadnog Balkana, dakle i za Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju i za Kosovo", rekao je Ljajić.
Prema njegovim riječima, zamisao je da svi budu dio te ideje, ali da Kosovo ne želi da bude njen dio.
"Nije ovo politički savez već ekonomska logika", rekao je Ljajić, navodeći da svi od toga mogu da imaju korist.
Kako je naveo, kupci bi imali jeftiniju robu zbog veće konkurencije, lakše bi se dolazilo do radne snage, a puno bi se uštedjelo na troškovima transporta jer najviše vremena prođe u čekanju na granicama.
Коментари5
Остави коментар