Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

[ Objavio: I. P. ]

21. 06. 2019. 11:49 >> 11:49

ZAPANJUJUĆI PODACI

BiH: 40% žena doživjelo nasilje, većina ćuti i trpi

Čak 60 odsto žena u BiH smatra da je nasilje nad ženama uobičajena pojava u njihovim zajednicama, pokazalo je najnovije istraživanje OEBS-a o dobrobiti i bezbjednosti žena.

 

Rezultati ovog istraživanja otkrili su još neke šokantne činjenice o stavovima žena.

Naime, 40 odsto žena u BiH izjavile su da su iskusile psihološko, fizičko ili seksualno nasilje nakon navršene 15. godine života, od strane partnera ili drugih osoba. Skoro polovina ispitanih žena smatra da je nasilje u porodici privatna stvar, a više od 40 odsto njih ne zna šta treba činiti ako dožive nasilje, piše Srpskainfo.

Većina žena ne prijavljuje nasilje koje doživi, zbog stida, materijalne zavisnosti od nasilnika ili uopšte materijalne nesigurnosti, nedostatka informacija, ali i nepovjerenja u institucije i službe koje bi im, po zakonu, trebalo da pruže podršku.

Veliki broj žena ćuti i trpi nasilje zbog straha od osvete nasilnika, pokazalo je ovo istraživanje.

Da se nasilje nad ženama i djevojkama više ne smije zanemarivati i da to nije individualni, nego ozbiljan i duboko ukorijenjen društveni, pa i bezbjednosni problem, upozorio je i predsjedavajući OEBS-a, Miroslav Lajčak, tokom zvanične posjete BiH.

Ova studija je sprovedena u sedam država članica OEBS-a: Albaniji, BiH, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Srbiji, Moldaviji i Ukrajini.

U regionu je 15.000 žena ispitano o različitim oblicima nasilja koje su doživjele, kao i o stavovima o nasilju. U istraživanju u BiH je učestvovala 2.321 žena u dobi od 18 do 74 godine.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније