Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

11. 07. 2013. 16:52 >> 16:52

PRIHVAĆENA ŽALBA

Karadžiću će suditi za genocid

Na godišnjicu genocida u Srebrenici, Žalbeno vijeće, na čijem čelu se nalazi predsjednik Haškog tribunala, Teodor Meron, prihvatilo je žalbu Haškog tužilaštva i poništilo raniju odluku predsjedavajućeg Sudskog vijeća Haškog tribunala, O Gona Kvona, koji je 28. juna prošle godine oslobodio bivšeg lidera bosanskih Srba Radovana Karadžića od optužbi za genocid u sedam bosanskohercegovačkih opština, od marta do decembra 1992. godine, javlja agencija Anadolija (AA).

 

 

Odbačen je tako stav Pretresnog vijeća da dokazi koje su tužioci predočili do polovine suđenja nisu dovoljni za dokazivanje genocida u Bosni i Hercegovini. Predmet se vraća Pretresnom vijeću na nastavak suđenja protiv Karadžića, čiji argumenti da je trebala biti potvrđena oslobađajuća presuda protiv njega, odbačeni.

''Žalbeno vijeće poništava zaključak Pretresnog vijeća da ne postoje dokazi na osnovu kojih bi, da su prihvaćeni, bio donesen zaključak o genocidnoj namjeri Kradažića i ostalih. Poništava se zaključak Pretresnog vijeća kojim se Karadžić oslobađa odgovornosti i vraća na snagu optužba kojima se Karadžić tereti pod tačkom 1. optužnice'', kazao je sudija Teodor Meron.

Prema tom dijelu optužnice protiv Karadžića, snage bosanskih Srba su u opšinama Bratunac, Foča, Ključ, Prijedor, Sanski Most, Vlasenica i Zvornik pokušale da Bošnjake i Hrvate ''unište u potpunosti ili djelomično kao etničke grupe''. Odluka se ne odnosi na genocid u Srebrenici za šta Karadžić nije ni bio ni oslobođen u junu prošle godine.

U četiri žalbena osnova, Haško tužilaštvo je tvrdilo da bi ''svako razumno vijeće moglo da zaključi da je u Bratuncu, Foči, Ključu, Sanskom Mostu, Vlasenici i Zvorniku počinjen genocid'', kao i da su ''Karadžić i drugi učesnici udruženog zločinačkog poduhvata dijelili specifičnu namjeru čiji je cilj bilo fizičko uništenje bosanskih muslimana''.

Taj osnov je djelomično prihvaćen i to je bila osnova za novu sudsku odluku, koju su s radošću prihvatile sve žrtve. Žrtve su, naime, strahovale da bi Karadžić mogao biti oslobođen odgovornosti za genocid.

Tužilaštvo je 25. septembra 2012. uložilo žalbu na oslobađajuću presudu. Žalbeno vijeće je 17. aprila 2013. ove godine saslušalo usmene podneske u vezi sa žalbom.

Pravilo 98bis Pravilnika o postupku i dokazima Međunarodnog suda predviđa da će, po završetku izvođenja dokaza optužbe, pretresno vijeće usmenom odlukom, nakon što sasluša usmene argumente strana, donijeti oslobađajuću presudu po bilo kojoj od tačaka optužnice ukoliko nema dokaza koji mogu biti osnova za osudu.

(AA)

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније