- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
12. 05. 2017.
09:05 >> 08:43
6
KULEN SAOPŠTIO
Kosovo u EU? Hipotetičko pitanje
Šef odjeljenja za Kosovo i Makedoniju u Evropskoj komisiji Dejvid Kulen ocijenio je najavljenu aplikaciju Prištine za članstvo u EU kao "hipotetičko pitanje".
On je izjavio da EU od nove kosovske vlade očekuje da se prvenstveno posveti unutrašnjim prioritetima, kao što su vladavina prava i ekonomija.
"Volio bih da nova kosovska vlada mnogo više pažnje posveti vladavini prava, ekonomskim reformama i obrazovanju. Očekujem da svoje najbolje resurse usmjere ka ovim oblastima koja su zapravo fundamentalna, a često se ne vide zbog političkih pitanja kao što su pitanje statusa, granica", izjavio je Kulen.
Kulen je na konferenciji "Kosovo i EU - šta slijedi?" u organizaciji Centra za evropsku politiku u Briselu ukazao da se mnogo više govori o budućnosti i novim koracima, a ne o sadašnjosti i trenutnim izazovima Kosova, koje je ocijenio kao "ogromne".
On je na pitanje Tanjuga kako se sa evropskog "političkog i zakonodavnog aspekta" vidi najava Prištine da do kraja godine podnese zahtjev za status kandidata za članstvo u EU, odgovorio da je u ovom trenutku to "hipotetičko pitanje" na koje će odgovor prvenstveno morati da da Evropski savjet.
Kada je riječ o dijalogu Beograda i Prištine na konferenciji u Briselu se mogla čuti ocjena da je dijalog zapao u "ćorsokak" i to prvenstveno kada je riječ o formiranju Zajednice srpskih opština.
Ukazujući na dijmetralno suprotna viđenja Beograda i Prištine oko pitanja nadležnosti ZSO, briselski analitičari su upitili kritiku na račun EU kao posrednika u dijalogu koji se "nedovoljno trudi" da pojasni šta je tačno dogovoreno na sastancima u Briselu.
Potpredsjednica Evropskog parlameta i izvjestilac za Kosovo Ulrike Lunaček ocjenjuje da i Srbija i Kosovo moraju više da se angažuju na primjeni dogovorenog u dijalogu.
Lunaček je kao uzroke pomanjkanja entuzijazma i dužeg i težeg evropskog puta Kosova navela kombinaciju činjenice da pet članica EU i dalje ne prizanju nezavisnost Kosova, ali i nedovoljno efikasnog ispunjavanja neophodnih reformi unutar Kosova.
Коментари6
Остави коментар