Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

02. 05. 2013. 20:48 >> 20:48

ZANIMLJIVO

Građani BiH najviše vjeruju medijima

Građani Bosne i Hercegvine najviše vjeruju medijima (80 odsto), slijede vjerske zajednice i nevladin sektor, dok najmanje vjeruju političarima (19 odsto) i političkim strankama (24 odsto), pokazalo je istraživanje javnog mnjenja o medijskim slobodama u BiH, koje je sprovelo Udruženje BH novinari i Fonadacija Fridrih Ebert.

Istraživanje je sprovedeno tokom mjeseca aprila 2013. na uzorku od 500 ispitanika iz svih krajeva Bosne i Hercegovne.

"To što nam građani vjeruju istovremeno je na jedan način i poziv na pritiske i ukazuje moćnicima da je ipak jedna snaga u medijima", ocijenila je Milkica Milojević, predsjednica Udruženja/Udruge BH novinari.

Istakla je da visok procenat ispitanika koji vjeruju medijima pokazuje i da u ovoj profesiji postoje profesionalci, koji se uprkos svemu bore za prave vrijednosti, ali istovremeno govori i o stanju u društvu.

Povodom 3. maja - Svjetskog dana slobode štampe, predstavnici Udruženja/ Udruge BH novinari su, na pres-konferenciji u Banja Luci, iznijeli i podatak da je u odnosu na prethodnu godinu poraslo povjerenje u vjerske zajednice (za 10 odsto), ali je palo prema nevladinom sektoru (za pet odsto), međunarodnoj zajednici, insitucijama vlasti...

Istraživanje je pokazalo i da je politička zavisnost osnovna prepreka slobodnim medijima (56,9 %), zatim finansijska zavisnost (42,2%), a treća je nedovoljna profesionalnost novinara i to je kao stav u porastu u FBiH.

Iako su napadi na novinare neprihvatljivi, ipak svaki peti ispitanik opravdava takve postupke i to je blagi porast u odnosu na 2012.?!

Interesatno je da 34 odsto ispitanika smatra kako bh. mediji doprinose jačanju tenzija na nacionalnom, političkom i vjerskom planu, kao i među entitetima, a toga su mišljenja puno više ispitanici u RS (39%) nego u Federaciji BiH (31%). 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније