- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
04. 02. 2022.
20:59 >> 09:16
81
SKUPŠTINA
Izglasano nepovjerenje Vladi
Skupština Crne Gore izglasala je, većinom glasova, nepovjerenje 42. Vladi Crne Gore. Poslanici crnogorske Skupštine raspravljali su o predlogu opozicije i koalicije "Crno na bijelo" da se izglasa nepovjerenje Vladi. Nakon pretresa i završne riječi, glasalo se za nepovjerenje ili protiv nepovjerenja, prozivkom. Poslanici Demokratskog fronta i Pokreta za promjene, Socijalističke narodne partije i Demosa su napustili salu prije glasanja o nepovjerenju vladi. Poslanici Demokratske Crne Gore glasali su protiv nepovjerenja Vladi. Glasala su 54 poslanika, za nepovjerenja 43 poslanika, protiv nepovjerenja 11 poslanika, pa je time Skupština izglasala nepovjerenje Vladi Crne Gore. Poslanik Prave Crne Gore Marko Milačić ishod glasanja ispratio je uz burne proteste i teške riječi, poručujući da ne pristaje na "fukarluk i izdaju". Zbog tenzija i oštrih riječi, data je pauza.
Uoči početka sjednice Skupštinsku salu je napustio predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić i većina ministara. Od predstavnika Vlade u skupštinskoj sali su samo ministri Mladen Bojanić i Tamara Srzentić, s tim što je Bojanić napustio salu nakon što je počela rasprava. Prije glasanja se vratio.
Konatar: Vladu podržava 11 ili 12 poslanika
Predlog za glasanje o nepovjerenju obrazložio je poslanik GP URA Miloš Konatar, koji je kazao da nije vjerovao da ni premijer niti ministri, osim ministra kapitalnih investicija Mladena Bojanića, neće biti u sali kad se bude raspravljalo o nepovjerenju Vladi.
"Njihov odnos je jedan od razloga što o ovome razgovaramo. Razgovaramo o odluci koja je teška. Teška vremena i politička kriza zahtijevala je od nas teške odluke. Mi smo spremni da za ovu odluku I da preuzmemo odgovornost", kazao je Konatar.
Dodao je da nema odluke koja je dovoljno teška kada je u pitanju interes građana Crne Gore.
"Od početka ova vlada funkcioniše kao manjinska. Često se dešavalo da nijesmo mogli da dođemo ni do 41 glasa podrške, a ne 49 za važne odluke i izbor ključnih ljudi u pravosuđu", kazao je Konatar.
Kaže i da će danas Vlada pasti.
“Danas je jasno da 42. Vlada nema povjerenje parlamenta i njoj će danas biti izglasano nepovjerenje. Obratite pažnju koliko će poslanika danas glasati i biti protiv ovog predloga, ja procjenjujem da će to biti 11 ili 12 poslanika. To pokazuje koliku podršku ima ova Vlada”, poručio je Konatar.
Pitao je ima li većeg cilja nego da se Crna Gora pomiri, a kako kaže danas smo manje pomireni nego prije izbora od 30. avgusta. "Ja neću ovu fotelju ako ne mogu ništa da promijenim", naveo je poslanik GP URA.
Knežević: Krivi za krizu su Krivokapić i Abazović
Poslanik DF-a Milan Knežević kaže da može jasno da označi ko su krivci zbog situacije u kojoj su se našli država i izborna volja građana.
“To su ovdje neprisutni Zdravko Krivokapić i njegov albanski brat Dritan Abazović. Zato što su u septembru napravili savez u manastiru protiv DF-a i ubjeđivali mitropolitia Amfilohija i vladiku Joanikija da će Dritan bolje štiti intrese SPC i Srba u Crnoj Gori”, kazao je Knežević.
On ističe i da im je kriv Zdravko Krivokapić jer su ga postavili da bude prvi čovjek na njihovoj listi.
Poručio je da će ubuduće sa DF-om morati da se razgovara na ravnopravnoj osnovi.
"Ukoliko želite našu podršku morate nas poštovati. Ako nećete evo vam DPS pa s njima pravite aranžmane, a mi ćemo se potruditi da dobijete odgovor koji ćete dugo pamtiti", naveo je Knežević.
Navodi i da DF ima obavezu da pokrene talas otpora i poštovanja izborne volje.
"Ne možete mi reći da Ervin Ibrahimović može da bude u Vladi, a Maja Vukićević ne može. Jesmo li mi gori od drugih zato što smo Srbi. Građani nemojte da sumnjate, doći će vrijeme kada će DF dati svoj odgovor", zaključio je Knežević.
Živković: Koliko je radnih mjesta otvorila ova vlast
Šef poslaničkog kluba DPS-a Danijel Živković kazao je da je politička kriza nastala odmah nakon izbora.
“Nakon toga, sjetićete se kako se ponašala tadašnja vlast. Narod dobro kaže dajte čovjeku vlast da vidite kako će se ponašati, a ja kažem oduzmite mu vlast da vidite kako će se ponašati”, naveo je Živković.
Saopštio je i da je aktuelna vlast konstituisana smo zbog iz mržnje prema DPS-u.
Živković je kazao da su željeli konstruktivnu saradnju sa novom većinom. “Željeli smo da se dogovaramo u vezi ključnih pitanja, ali to ste odbili”, naveo je Živković.
Kazao je da Vlada imala i katastrofalne rezultate u borbi protiv korona virusa.
Saopštio je da su predstavnici vlasti znali o kakvom se čovjeku radi kada su birali Krivokapića za premijera. “E zato smo danas u ovakvoj krizi”, naveo je Živković.
Živković je poruči da je Crnoj Gori potrebno podizanje ekonomije, a to je nemoguće bez političke stabilosti.
ˇ”Koliko je radnih mjesta otvorila ova vlast”, pitao je Živković. On je saopštio i da se sada povećane plate i penzije isplaćuju iz depozita od zaduženja.
“Šta će se desiti kada u maju budu kasnile plate i penzije, kada se isprazne ovi depoziti”, pitao je Živković.
On je kazao da je Crnoj Gori potrebna nova evropska parlamentaran većina.
"Nije dan za likovanje jer nas čeka ozbiljan posao, da Crnu Gori izvedemo iz krize", kazao je Živković.
Bogdanović: Spremni su da kupe bilo koga samo da se vrate na vlast
Šef Poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović kazao je da je aktuelna opozicija spremna da učini sve te da se oni ne mijenjaju.
“Spremni su da kupe bilo koga samo da se vrate na vlast. Crnu Goru žele da vrate u prošlost zato što oni u budućnosti ne postoje”, kazao je Bogdanović. Naveo je da danas odlučuju oni poslanici koji na sebi imaju cijenu.
“A oni kako su vas politički kupili, tako će vas politički i prodati”, poručio je Bogdanović.
On je poručio da su Demokrate navikle da se bore protiv DPS-a.
“Borili smo se i na ulici, i u parlamentu. Ako ste ima dali 21 milion za ovo što su uradili mnogo ste ima dali, jer ovo što su radili ne vrijedi ni 21 milion običnih banana iz Volija, njihovog druga Bokan. Samo da paze da se na te banane ne okliznu”, poručio je Bogdanović.
Poslanik SD-a Ivan Brajović kazao je da je Krivokapić nestao ili pobjegao iz parlamenta, izbjegavajući susret sa poslanicima. On je rekao da je jasno kako je Krivokapić radio kada se vidi koliko je poslanika u parlamentu spremno da je podrži.
"SD je rekla na početku mandata ove vlade da će biti konstruktivna opozicija, to je i bila. Ali ova Vlada je pokazala da ne može da se nosi sa ključnim problema", kazao je Brajović.
Šef kluba PzP-DF Branko Radulović rekao je da se velike hipoteke DPS-a moraju pokazati kroz akcije pravosudnih organa. On je rekao da DPS mora proći kroz čistilište.
"Mora se postići novi društveni dogovor na demokratskim osnovama", rekao je Radulović.
On je kazao kako se zalagao za ekspersku, jaku Vladu. Navodi da je jasno da je ova vlada ipak na kraju pokazala da nije dostojna zadatka.
"Sada je vrijeme za razum, vrijeme je da lideri donesu hrabre i razumne odluke", rekao je Radulović.
Poručio je da se većina urazumi i sabere, potru sve sujete i animoziteti, nacionalizam i lični interesi i trasira siguran put ka konsolidovanoj demokratiji-
"Evropa sad mora da se unaprijedi da bi bila održiva. Pozivam lidere da se urazume, moramo se složiti mi iz skupštinske većine da izgardimo garđansku, evropsku i prosperitetnu Crnu Goru", poručuje Radulović.
Joković: Aktuelna većina da se dogovori
U ime SNP-a, čelnik te stranke Vladimir Joković rekao je da su vjerovali na riječ premijeru, ali da se to završilo kako se završilo.
"U Skupštini danas premijera nema, a nema ni potredsjednika Vlade koji je inicirao izglasavanje nepovjerenja Vladi", rekao je Joković.
On je kazao da je SNP-u krivo što vlada nije bila odgovornija i kohezioni faktor, pa da vlada četiri godine i da privuče stranke manjinskih naroda.
"Oni koji su izdavali SNP ne mogu da pričaju o izdaji. Ovima koji štampaju navodne pare od 21 milion sa likom potredsjednika Vlade i čelnika SNP-a mogu da poručim da vrijede taman toliko koliko se može kupiti ovim navodnim novčanicama", kaže Joković.
On navodi da se SNP zalaže za dogovor unutar parlamentarne većine, odnosno, u okviru sadašnje vlasti.
"Ne brinite za SNP, mi ćemo uvijek biti na braniku interesa Crne Gore", kazao je Joković.
Potpredsjednik parlamenta Ervin Ibrahimović (Bošnjačka stranka) kazao je da će ta stranka glasati za pad Vlade i da će doći do demokratske promjene aktuelne Vlade.
“Doživljavam da je ovo dan još jedne pobjede demokratije. Državi gdje pobjeđuje demokratija, biće dobro i graanima. Ovo je samo dokaz da je ovo trebalo da se desi mnogo ranije i Crna Gora bi imala mnogo manje posljedica za svoju budućost i građane”, kazao je Ibrahimović.
On je optužio premijera da sprovodi opstrukcije čak i danas, dok traje rasprava, pa je naveo da je u toku telefonska sjednica Vlade.
“Sada je zakazao, zamislite, elektronsku sjednicu. On je svjestan da je još danas premijer i više nema avanturizma i igre sa građanima", kazao je Ibrahimović.
Naveo je da najbolje pokazuje koliko je Vlada nesposobna to što je prilikom posjete šefa diplomatije Sjeverenoj Makedoniji priređen pravi diplomatski skandal.
Konjević: Sekulović da podnese krivičnu prijavu
Poslanik i predsjednik Socijaldemokratske partije Crne Gore Raško Konjević kazao je da je Vlada s aspekta unutrašnjih političkih prilika pokazala da ne zna da radi posao, kao ni u spoljnoj politici, gdje je bilo skandala.
“Ali u ekonomiji je bilo nekih rezultata. Nije bilo lako Vladi u ekonomiji, imajući u vidu sve aktuelne događaje. Možemo govoriti da je neke stvari trebalo drugačije uraditi. Podržali smo sve dobre stvari. Podržali smo da za direktora policije bude izabran Zoran Brđanin ali i neke zakone", tvrdi Konjević.
On kaže da je daanas bez znanja ministra unutrašnjih poslova i njegovog resora predložio da Vlada raspravlja o izmjenu kriterijuma za sticanje crnogorskog državljanstva.
"Pozivam ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića da protiv Krivokapića podnese krivičnu prijavu, jer je jasno da se radi o zloupotrebi službenog položaja", kaže Konjević.
On je rekao da što se SDP tiče ako neka manjinska vlada treba da se bavi Temeljenim ugovorom i popisom, to onda "može samo da sanja".
Šef kluba poslanika DF-a Slaven Radunović rekao je da je Demokratski front na vrijeme upozorio o kakvoj vladi i premijeru se radi.
Radunović: Parlamentara većina da se okrene budućnosti
"Ipak, ua činjenicu da je Krivokapić došao u poziciju da bude premijer je svako od nas po malo kriv. Predložen nam je pogrešan čovjek. Greška DF-a je što je čovjek koji nije talentovan za politiku došao u poziciju da formira vlast", istakao je Radunović.
On je podvukao da se premijer Krivokapić oko pravljenja Vlade sa svima dogovarao osim sa ljudima iz koalicije "Za budućnost Crne Gore", te da je je potrčao u zagrljaj lidera iz druge dvije koalicije.
"Odlučio je da pored njega bude Dritan Abazovć, a ne Andirja Mandić, Milan Knežević, Nebojša Medojević ili Vladimir Dobričanin. Sada vidimo dokle je to došlo", kazao je Radunović.
Kazao je da sporazum sa liderima drugih koalicija od 8.septembra 2020.godine nije bio potreban nikome osim Krivokapiću da bi se nametnuo kao lider u vlasti, iako je Front još ranije izložio svoje prinice o vršenju vlasti.
"Ako DPS bude na vlasti na bilo koji način, iznutra, spolja, to je iznevjeravanje izborne volje”, rekao je Radunović.
On je rekao da parlamentarna većina treba da se okrene budućnosti, pošto je jasno da je ovo kraj aktuelne Vlade.
"Pozdravljam izjavu koju je dao Vladimir Joković da se nađe dogovor unutar parlamentarne većine, kao i izjavu Abazovića, koji je rekao da treba ići na izbore ukoliko se ne formira brzo manjinska Vlada. To može se protumačiti da opcije sa DPS-om neće biti tako da se nadam da sve ovo može da bude osnov za buduću, snažnu, demokratsku, narodnu vladu koja će se obračunati sa sistemom korupcije i organizovanog kriminala", rekao je Radunović.
Poslanik Albanske liste Genci Nimanbegu kazao je da Vlada ne pada zbog poslanika opozicije, nego zbog vladajuće većine. On je naveo da je Vlada napravila brojne greške.
"Podjele su ogromne. Pozivam poslanike da shvate da je ovo trenutak u kojem možemo ići naprijed", poručio je Nimanbegu.
Potpredsjednik parlamenta Branka Bošnjak (DF) kazala je da je dosadašnje stanje bilo neodrživo, i da je samo bilo pitanje kako da se Crna Gora izvuče iz svega ovoga.
"Ubijeđena sam da će se doći do nekog rješenja, da li će biti izbori ili možda dogovor parlamentarne većine, vidjećemo. Ali mislim da nije loše ovo što se dešava", rekla je Bošnjak.
Po njegovom sudu, bilo je grešaka na sve strane, i svi su krivi.
"Ali je otvoren put da izađemo iz ove situacije", kazala je Bošnjak.
Poslanik Liberalne partije Andrija Popović kazao je da je današnji dan veliki demokratski iskorak.
"Volio bih da se te naredne vlade mijenjaju što više i da nijedna ne traje više od dvije godine", rekao je Popović.
On kaže da će Liberalna partija podržati predlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi.
Poslanik Demokratske Crne Gore Vladimir Martinović rekao je da će ta partija glasati protiv inicijative i smjene aktuelne Vlade.
"To radimo jer smo građanima dali obavezu da ćemo uraditi sve da sačuvamo izbornu volju. I zbog toga što, ukoliko padne vlada, ulazimo u rizik da izborna volja bude u rukama pojedinaca koji kasnije mogu da se igraju sa tom izbornom voljom", rekao je Martinović.
On je poručio da Demokratska Crna Gora želi svim silama da sačuva izbornu volju građana.
"Najviše brine činjenica da o manjinskoj Vladi i onome što je njen sadržaj, više zna predsjednik države, nego sami promoteri onoga što je manjisnka vlada i onoga što je memorandum", rekao je Martinović.
Nakon njegovog izlaganja, otvorena je polemika sa predsjednikom SNP-a Vladimirom Jokovićem.
Čelnik parlamenta Aleksa Bečić u jednom trenutku oduzeo je riječ Jokoviću, obrazlažući to ocjenom da je predsjednik SNP-a koristio uvredljive riječi.
Data je pauza od desetak minuta da bi se smirile tenzije u skupštinskoj sali.
Nakon pauze, sjednica je nastavljena.
Pavićević: Priča je završena
Poslanik Socijaldemokrata Damir Šehović kazao je da nema dileme da će Vladi biti izglasano nepovjerenje.
“Vladi koja je pokazala da nije sposobna da vodi Crnu Gori i da nije sposobna da upravlja državom, a bogami ni da je baci na koljena, a nije da se nije trudila. Uradila je sve da slomi Crnu Goru, ali jedino je zube polomila", poručio je Šehović.
Kako je rekao Srđan Pavićević iz saveza "Crno na bijelo", radi se o jednostavnim stvarima savremene demokratije, ali "kod nas sve mora biti teatralno i dramatično".
"Trećina Vlade ne može da funkconiše. Vladu podržava deset do 12 poslanika u Skupštini Crne Gore. Koje argumente mi branimo“, pitao je Pavićević.
Dodao je da Vlada nema više podršku i time je priča završena.
Govorila je i Draginja Vuksanović Stanković (SDP), bilo je primjereno da kao poslanici sa premijerom razmijene argumente za i protiv incijative koja je na dnevnom redu.
“Tu priliku, međutim, nemamo", kazala je Vuksanović Stanković.
Ona je rekla da, kada je unutrašnja politika u pitanju, desilo se nesistematsko, neznaveno tumaranje. Optužila je Vladu da je izdala nacionalne interese Crne Gore, te da je to "izdajnička vlada"
Njeno izlaganje kritikovali su Slaven Radunović i Vladimir Joković, koji su kazali da Vuksanović Stanković obmanjuje javnost.
Milačić: Građani Crne Gore sve vide, ovo je izdaja
Poslanik i predsjednik Prave Crne Gore Marko Milačić rekao je da je lekciju parlamentu očitao onaj koji "danas nije tu".
"Mislim na Zdravka Krivokapića. To je dobra odluka, iako sam mu sugerisao da ipak dođe. Sada sam ubijeđen da je to dobra odluka", rekao je Milačić.
On tvrdi da je Miloš Konatar iz URA kazao "da je ova vlada istorijska".
"Istorijska izjava da je Vlada istorijska a ruše je sa DPS-om. Neće Dritan nikoga danas oboriti, oboriće sebe. I biće to ljaga na njegovom političkom obrazu", kazao je Milačić.
Kako je rekao, građani poručuju partijama većine jasno da ne smiju ići sa Milom Đukanovićem.
"Zdravkova borba već počinje. Danas ovdje ne pada vlada, jer ona je manje bitna, nego parlamentarna većina. Ovo je poraz 30.avgusta. Oni koji danas pozivaju da pregovaramo unutar parlamentarne većine, mogu reći ne, ne, danas pada parlamentatrna većina. Građani Crne Gore sve vide", naglasio je Milačić.
Kako je rekao poslanik saveza "Jednoglasno" Fatmir Đeka, promjene su jedna od pretpostavki demokratije, ali ova vlada nije pokazala želju da sarađuje sa manjinama i da gradi mostove saradnje.
Poslanik Radničke partije Maksim Vučinić rekao je da premijer nikada nije imao iskrenu namjeru da rekonstruiše Vladu i olakša poziciju svima, te da se ispoštuje izborna volja građana.
"Danas se plaća ceh te neiskrenosti, jer ljubav sa vicepremijerom nije mogla da traje, kada se premijer več odrekao podrške 27 poslanika", kazao je Vučinić.
Šef kluba poslanikja SNP Dragan Ivanović kazao je da od starta bilo jasno da stvari u vezi Vlade nisu bile u redu jer parlamentarna većina nije mogla da formira vladu kakvu je htjela.
"Vlada je radila kako je radila, a nije ni poštovala parlamentarnu većinu", kazao je Ivanović.
Poslanik Demokratske Crne Gore Momo Koprivica rekao je da je ta stranka podržala Vladu, iako mjesta u toj vladi nijesu dobili. Kako je naveo, građani će o svemu dati sud, ali oni nijesu ucjenjivali stranku.
"Htjeli smo da se ojačaju socijalni položaj radnika, da se povećaju plate i penzije, zakon o dječjim dodacima za svu djecu. Kao važan učinak naveo bih izmjenu zakona o slobodi vjeroispovijesti", rekao je Koprivica.
On navodi da ništa opasnije nema za građansko i slobodno društvo od političara koji misle da su za sve u pravu.
"Taj političar koji misli da sve zna pravi spiskove, upire prst u poslanike, upirao je prstom i optuživao ih za brojne zloupotrebe i kriminal a onda sa njima podnosi zajedničku inicijativu za rušenje Vlade u kojoj upravo on sjedi", rekao je Koprivica.
Konatar: Osnažiti evropski put Crne Gore
U završnoj riječi, šef kluba "Crno na bijelo" Miloš Konatar rekao je da ne želi da pristane na podjele 50: 50, ističući da se mora osnažiti evropski put Crne Gore.
"DPS se ne vraća na vlast i DPS neće biti dio Vlade. Crkva neće biti ugrožena padom ove vlade i izborom nove. Zakonom o slobodi vjeroispovijesti mi smo stavili tačku na to pitanje", rekao je Konatar.
On je naveo da će program Evropa sad biti nastavljen, i to uopšte nije pitanje. On je rekaop da nova vlada mora da nastavi beskompromisnu borbu protiv korupcije.
"Hoću Crnu Goru u kojoj je normalno da premijer bude čak i Albanac. To je važno reći, pošto se to problematizuje", kazao je Konatar.
Nakon završne riječi i pretresa, pristupiće se glasanju.
Bez rasprave o skraćenju mandata Skupštini
Poslanici u crnogorskog parlament neće raspravljati o skraćenju mandata Skupštini, nakon što dnevni red nije dobio potrebnu podršku. Ta sjednica parlamenta trajala je svega nekoliko minuta, nakon čega su premijer i većina ministara napustili sjednicu.
Početak Skupštine kasnio je skoro četiri sata.
Početak Skupštine kasnio je zbog sjednice Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu.
Šta piše u predlogu o skraćenju mandata Skupštini
Vlada, u obrazloženju predloga za skraćenje mandata Skupštini, podsjeća da je nakon parlamentamih izbora, 30. avgusta 2020. godine, 23. septembra konstituisan novi saziv parlamenta.
Dodaje se da je Vlada izabrana 4. decembra iste godine.
“Već od prvog dana izbora Vlade, koja je i formirana nakon komplikovanih pregovora i u atmosferi nedovoljnog povjerenja, predsjednik Vlade i većina ministara susrijetali su se sa brojnim opstrukcijama i osporavanjima u radu”, kaže se u obrazloženju.
Kako se navodi, ako se uzme u obzir teška ekonomsko-socijalna situacija, izražene podjele i nestabilni društveno-politički ambijent koji je naslijeđen od prethodnog režima, izazovi sa kojima se suočavala Vlada bill su ogromni.
“Uprkos tome, rezultati koje je za kratko vrijeme i u takvom ambijentu postigla Vlada Crne Gore, najbolji su mogući”, smatraju iz izvršne vlasti.
Ocjenjuje se da je složena politička klima kulminirala odlukom poslaničkog kluba koji predvodi partija potpredsjednika Vlade da krene u postupak izglasavanja nepovjerenja, odnosno rušenja Vlade čiji je vicepremijer.
“To je nametnulo pitanje da li u ovakvoj atmosferi nepovjerenja, Vlada i ovaj saziv Skupštine mogu da nastave da vrše Ustavom preuzete nadležnosti u korist građana i u korist našeg evropskog puta”, kazali su iz Vlade.
Kako se navodi, dodatno se postavlja pitanje da li politička dešavanja i procesi u koje su izvjesno krenuli određeni subjekti parlamentarne većine odgovaraju izbornoj volji građana, od 30. avgusta prošle godine.
“Naš odgovor je jasan i nedvosmislen - ne! Naprotiv. Zbog toga i još mnogo razloga, kao najpravednije, najbolje i u datim okolnostima jedino demokratsko rješenje za prevazilaženje političke situacije vidimo skraćenje mandata Skupštini”, kaže se u vladinom obrazloženju i navodi da bi se time stvorili uslovi za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Predlog da se glasa o nepovjerenju Vladi potpisao je 31 poslanik opozicije i koalicije Crno na bijelo.
Podsjeća se da su na sjednici Skupštine, 29. decembra, izglasane interpelacije ministrima vanjskih poslova, poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i prosvjete, nauke, kulture i sporta, čime je postalo jasno da nemaju podršku parlamentarne većine.
Potpisnici predloga za izglasavanje nepovjerenja Vladi naveli su da je premijer Zdravko Krivokapić najavio da će odbiti da postupi po interpelacijama za smjenu tri ministra.
"Time je pokazao da ne poštuje Ustav i zakone, ali ni osnovne demokratske principe poštovanja parlamenta kao najvećeg zakonodavnog doma koji je birao sastav Vlade", kaže se u obrazloženju.
Navodi se da je 17. juna smijenjen ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava, a da Krivokapić nije predložio parlamentu novog ministra.
Poslanici, koji su potpisali predlog, smatraju da je Krivokapić time direktno ugrozio reforme u ključnim poglavljima 23 i 24, koja su najvažnija za napredak na putu ka članstvu u EU u oblasti vladavine prava.
Oni su ocijenili da je Krivokapić svojim djelovanjem više puta u prethodnom periodu ugrozio i otežao saradnju između zakonodavne i izvršne vlasti, što je direktno proizvelo institucionalnu i političku krizu u zemlji.
„Ovakvo stanje dovelo je do blokade parlamenta, pa čak i do bojkota od jednog dijela poslanika parlamentarne većine, što je direktno uticalo da se veliki broj zakona i podzakonskih akata ne razmatra u skupštinskoj proceduri“, kaže se u predlogu za glasanje o nepovjerenju Vladi.
Navodi se da je sve to dovelo u pitanje efikasan rad parlamenta, čiji je osnovni zadatak da služi javnom interesu i interesima građana, a ne partikularnim interesima bilo koje političke grupacije ili pojedinca.
„Politička kriza, neadekvatna saradnja zakonodavne i izvršne vlasti, neusaglašavanje zakonske regulative sa zakonskom regulativom EU, kao i neaktivnost pojedinih ministara doveli do usporavanja evropskih integracija“, naveli su potpisnici predloga.
To se, kako su kazali, odrazilo na ocjene u godišnjem izvještaju Evropske komisije vezanom za proces napretka Crne Gore u evropskim integracijama.
„Zbog navedenih činjenica, kao i izjave brojnih političkih subjekata u kojima se navodi da Vlada nema većinsku podršku u parlamentu, smatramo jednim od osnovnih postulata savremene demokratije da se istoj provjeri podrška u Skupštini“, zaključuje se u predlogu.
Dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi, koje bi trebalo danas da budu razmatrane, predviđeno je objedinjavanje lokalnih izbora koji će biti održani u maju.
Види још
Коментари81
Остави коментар