Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

Marko Terzić, TVCG

03. 02. 2021. 20:24 >> 20:45
4

KRAPOVIĆ

"Predlozi uvod u deblokadu pravosuđa"

Poslanici nove većine dostavili su Skupštini Predlog Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju i predloge Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnom tužilaštvu. Time je predviđeno ukidanje Specijalnog državnog tužilaštva i formiranje Tužilaštva za organizovani kriminal. Iz SDT-a za Televiziju Crne Gore, kazali su da bi prestankom mandata svih tužilaca nastao vakuum koji bi uticao na borbu protiv organizovanog kriminala. Predlagač, međutim, smatra da su predložena rješenja uvod u deblokadu pravosudnog aparata.

Predlog Zakona o tužilaštvu za organizovani kriminal i korupciju, koji su poslanici nove većine dostavili Skupštini, predviđa obrazovanje tužilaštva za organizovani kriminal i korupciju. Jedan od potpisnika tog predloga, poslanik Demokrata Dragan Krapović, smatra da su predložena rješenja samo uvod u deblokadu pravosudnog aparata te da treba pokrenuti opsežnu reformu u koju navodi, treba uključiti međunarodne eksperte.

''Naravno, period do pokretanja te reforme ne može trpjeti sadašnje stanje, da na istaknutim mjestima sjede isti oni tužioci koji su zatvarali oči i tako omogućavali ”endemsku korupciju”, “upliv politike u pravosuđe”, “zarobljenu državu i institucije” i sve drugo što je kroz izvještaje i non-pejper EU i drugih relevantnih adresa detektovano i označeno kao problem u pravosuđu Crne Gore'', kazao je iz Demokratske Crne Gore, Dragan Krapović.

Krapović kaže da je u posljednjem izvještaju o napretku Crne Gore u pristupanju Evropskoj uniji, Evropska komisija navela da su svi tužioci u postupku ocjenjivanja tužilačkog savjeta, ocijenjeni odličnom ocjenom, pa je zbog toga kako kaže, upitna objektivnost ali i svrha ocjenjivanja

''Takođe, da je Tužilački savjet u 2019. započeo proceduru izbora 11 rukovodilaca tužilaštava koja do danas nije okončana. Dakle, Tužilački savjet nije uradio ništa već dvije godine. Za sve ovo vrijeme nije razriješen niti jedan tužilac, a takođe nije ozbiljno disciplinski odgovarao niti jedan tužilac u Crnoj Gori'', kazao je Krapović.

Ukoliko zakon stupi na snagu, glavni specijalni tužilac i specijalni tužioci imali bi status neraspoređenih tužilaca. Komentarišući predlog zakona, portparolka specijalnog tužilaštva kaže da je zakon po predmetu uređenja i strukturi, identičan sa postojećim zakonom o specijalnom državnom tužilaštvu.

''Svoj cilj nacrt pokazuje u prelaznim i zavrsnim odredbama koje propisuju da se glavnom specijalnom tuziocu i specijalnim tuzuiocima, prekine mandat odnosno stalna funkcija na koju su izabrani sto je u suprotnosti sa medjunarodnim standardima i ustavnom normom koja propisuje da je funkcija drzavnog tuzioca stalna ovo je posebno problematicno u dijelu koji propisuje odnosno predvidja da drzavni tuzioci u SDT-u imaju status nerasproedjenih tuzilaca'', saopštila je portparolka Specijalnog državnog tužilaštva i specijalna državna tuziteljka, Sanja Jovićević.

Iz Specijalnog tužilaštva ističu da je to problematično zbog postupaka koji se vode. 

''Predmeti koji se nalaze u fazi izviđaja su većinom predmeti u kojima se sprovode specijalne istražne radnje u cilju gonjenja i otkivanja izvršilaca organizovanog kriminala, pa bi terminološke mijenjanje SDT u Tuzilaštvo za organizovani kriminal i korupciju bilo direktno usmjereno na smanjenje intenziteta u procesuiranju izvršilaca najtežih krivičnih djela i oblasti orgnaizovaniog kriminala'', poručila je Jovićević.

''Bilo kakav prekid u radu tužilaca ili policije u čijoj je nadležnosti borba protiv organizovanog kriminala, po mom skromnom sudu, bio bi jedan katastrofalan potez, jer organizovani kriminal iskorišćava svaki momenat da završi svoj posao. Kontinuitet u radu se mora ostvariti na neki način, kažem nisam gledao predlog zakona, ali najgora varijanta bi bila ta da se napravi diskontinuitet'', sapštio je Specijalni tužilac Saša Čađenović.

U predlogu se navodi da će do izbora rukovodioca tužilaštva za organizovani kriminal i korupciju, Vrhovno državno tužilaštvo preduzeti radnje koje kako se navodi, ne trpe odlaganje u predmetima koji su bili u nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva. Poslanici nove većine, predložili su i Zakon o izmjenama i dopunama zakona o državnom tužilaštvu, u kojem je predviđeno da se u Tužilačkom savjetu, za dva, broj državnih tužilaca smanji kao i da se za toliko poveća broj članova iz reda uglednih pravnika. Komentar na tu temu zatražili smo od dekana fakulteta za državne i evropske studije, koji smatra da u odnosu na Tužilački savjet, postoji mnogo otvorenih pitanja koja nijesu riješena ni Ustavom a ni Zakonom.

''I kod Zakona o državnom tužilaštvu imamo problem sistemskog karaktera koji je vezan za strukturu tuzilačkog savjeta  to je isti onaj problem koji ima Sudski savjet, a to je ustavni konflikt interesa jer zakon propisuje strukturu Tužilackog savjeta i ponudili ste tužioce koji su članovi Tužilačkog savjeta, dakle ovdje se radi o klasičnom ustavnom konfilktu interesa državni tuzioci su nosioci javnih funkcija a ustav precizno definise inkompatibilnost vršenja tuzilačke funkcije i bilo koje druge funkcije'', kazao je dekan Fakulteta za državne i međunarodne studije, Đorđije Blažić. 

Navodeći Državno tužilaštvo, Blažić ističe dvojni pravni režim.

''Zakon o državnom tužilaštvu i specijalni zakon o specijalnom tužilaštvu. Pa ne može se zakonom uređivati organizacione jedinice državnog tužilaštva.. SDT koji rukovodi time je dio organa koji se naziva Državno tužilaštvo i ne može se zakonm uređivati način funkcionisnaja orgnaizacione jedinice jednog organa'', kazao je Blažić.

Komentarišući i pojedina predložena rješenja, dekan fakulteta za državne i evropske studije ističe, da se neće riješiti suština te da mnogo stvari tek treba da rješavamo u ustavnim promjenama.

Пратите нас на

Коментари4

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније