- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
28. 01. 2020.
18:05 >> 20:46
13
ĐUKANOVIĆ BOŽOVIĆU
Razlike ne koristiti za pogoršanje odnosa
Ambasador Srbije u Crnoj Gori, Vladimir Božović, danas je u rezidenciji na Cetinju predao akreditivna pisma predsjedniku Crne Gore Milu Đukanoviću. Razlike po pitanju Zakona o slobodi vjeroispovjesti ne treba da budu iskorišćene za pogoršanje odnosa između Crne Gore i Srbije, već predstavnici državne politike treba da prezentuju činjenice i ne dozvole političkoj i medijskoj javnosti bilo kakvu manipulaciju, poručio je predsjednik Crne Gore, Milo Đukanović, na sastanku sa Božovićem.
Đukanović je poručio da Crna Gora želi da sa svim susjedima i sa Srbijom gradi odnose na osnovu punog uvažavanja nezavisnosti, kao i u duhu istorijske upućenosti i bogatog nasljeđa dva naroda.
On je uz poruke dobrodošlice istakao zadovoljstvo što je novoimenovani ambasador Srbije odličan poznavalac prilika u Crnoj Gori, što može biti dobar input za učvršćivanje razumijevanja, prijateljskih i dobrosusjedskih odnosa dvije zemlje.
"U kontekstu veoma izraženih ekonomskih interesa, Crna Gora Srbiju smatra najvažnijim trgovinskim partnerom", kazao je Đukanović, uz želju za dalji razvoj tih odnosa.
On je uputio i na zajedničke interese u pogledu integracije u EU što, smatra on, može doprinijeti boljoj saradnji i međusobnoj podršci u ostvarivanju krajnjeg cilja punopravnog članstva u EU.
Uz podsjećanje da su odnosi dvije države od obnove nezavisnosti imali uzlazan karakter, ukazao je na postojanje određenih pitanja koja se aktiviraju u vidu izvjesnih razlika i nerazumijevanja, čemu se svjedoči ovih dana nakon usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovjesti.
"On je naglasio da to ne treba da bude iskorišćeno kao razlog za pogoršanje odnosa i zatvaranje prostora za saradnju. Takve situacije, dodatno obavezuju predstavnike državne politike da javnosti prezentuju činjenice i ne dozvole političkoj i medijskoj javnosti bilo kakvu manipulaciju, već da u duhu evropskog prava i prakse, poštujući demokratske procese, ostvarujemo zajedničku evropsku perspektivu", kazao je Đukanović.
On je dodao da postoje teme oko kojih postoje različiti stavovi.
"Ali to ne znači da ne treba da komuniciramo", poručio je Đukanović.
Crna Gora će, rekao je on, rješavati svoje unutrašnje protivurječnosti, a da to ne ugrožava njene odnose sa susjedima.
Božović je predstavio prioritete buduće saradnje dvije države u okviru svog mandata, naglašavajući jačanje ekonomske saradnje, prije svega kroz povećanje trgovinske razmjene i infrastrukturno povezivanje.
"Uporedo sa ekonomijom potrebno je dalje unapređivati kulturnu, naučnu i prosvjetnu saradnju", kazao je on.
Uz ocjenu da ta dva polja djelovanja treba relaksirati od političkih zamki, naglasio je da je crnogorska državnost neupitna, da ne može biti osporavana, kao i da Crna Gora kao suverena država samostalno vodi svoju unutrašnju i spoljnu politiku.
"U tom smislu, poručio je da će svoj diplomatski kapacitet posvetiti razvoju najboljih mogućih odnosa između dvije zemlje koje su nezavisne i međunarodno priznate države", kaže se u saopštenju.
Đukanović je primio i akreditivna pisma novoimenovanih, izvanrednih i opunomoćenih ambasadora Laosa, Sithonga Čitnhothinha i Gane, Eudore Hilde Kuarteje Korantenge.
Đukanović im je poželio dobrodošlicu u Crnu Goru i uspješno obavljanje diplomatske misije u obostranom interesu.
"Informisao je sagovornike o kontinuiranom i dinamičnom progresu Crne Gore ka dostizanju strateških ciljeva, naglašavajući da današnja Crna Gora i njeno društvo teži da pripada najrazvijenijim demokratskim državama Evrope i njenom sistemu vrijednosti", kaže se u saopštenju.
Kako je rekao, jedan od ključnih vanjskopolitičkih ciljeva ostvaren je članstvom Crne Gore u NATO i da će se u narednom periodu posvećeno raditi na daljem sprovođenju reformi u cilju demokratskog i ekonomskog razvoja valorizovanog kroz punopravno članstvo u EU.
U razgovoru sa ambasadorom Laosa, kazao je da se uspostavljanje bliže saradnje sa državama azijskog kontinenta može tretirati kao jedan od važnih aspekata crnogorske vanjske politike.
Čitnhothin je iskazao punu spremnost da radi na unapređenju bilateralne saradnje i traženju modela za jače ekonomsko povezivanje.
"Saglasio se sa prioritetima za saradnju ističući da su i međunarodni forumi dobra prilika za razgovor o novim projektima, posebno u kulturi. Poželio je Crnoj Gori uspješan put ka članstvu u EU i ekonomski napredak", saopšteno je iz kabineta Đukanovića.
Đukanović je u razgovoru sa ambasadorkom Gane Korantengom kazao da je Crna Gora u želji da unaprijedi bilateralne odnose i saradnju sa zemljama afričkog kontinenta, donijela odluku o otvaranju Stalne misije Crne Gore pri organizaciji Afričke unije sa sjedištem u Adis Abebi što će ujedno biti i centralno diplomatsko konzularno predstavništvo Crne Gore za zastupanje interesa na čitavom kontinentu Afrike.
On je podržao napore njihove spoljne politike na izgradnji afričkog jedinstva.
Đukanović je ocijenio da postoji veliki potencijal za dinamiziranje ekonomske saradnje dvije države, prevashodno kroz kreiranje i definisanje odgovarajućeg ugovorno-pravnog okvira, što bi doprinijelo i saradnji u oblasti robne razmjene, turizma i poljoprivrede.
Korantena je pozdravila otvaranje Stalne misije Crne Gore u Adis Abebi i najavila intenzivniju dinamiku saradnje u obostranom interesu.
Коментари13
Остави коментар