- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
28. 11. 2019.
12:50 >> 12:49
5
NOVA SAOPŠTILA
CRT bi bio diskriminatorski i protivustavan
Promjena naziva Radio-televizija Crne Gore (RTCG) u Crnogorska radio-televizija bila bi protivustavna i diskriminatorska, jer u Crnoj Gori, ustavno građanskoj državi, Javnom servisu se daje i predznak jedne nacionalne grupacije, ocijenjeno je iz Nove srpske demokratije.
Iz Nove su reagovali na inicijativu generalnog direktora RTCG Božidara Šundića o preimenovanju RTCG-a u CRT.
"I pored toga što se može tumačiti da bi novi naziv bio korišćen u kontekstu pripadnosti televizije državi, on opet ne govori o tome sasvim jasno kao sadašnji, i favorizuje samo jedan narod u Crnoj Gori", smatra portparol Nove Marko Kovačević.
U pitanje je, smatra Kovačević, "ugledanje na primjer Hrvatske i idejna rešenja koja su tamo sprovedena nakon pogroma i svih zločina koji su izvršeni nad Srbima".
"Stoga se, sam po sebi, nameće zaključak o tome koji su razlozi pokretanja promjene imena, kada i ovaj sadašnji naziv jasno ukazuje da je u pitanju Radio-televizija Crne Gore. RTCG neće više da ima sličnosti sa RTS-om, već hoće ime CRT da više liči na HRT. Ta je simbolika prilično jasna", uvjeren je Kovačević.
Da inicijativa nije diskriminatorska i asimilitarska, navodi Kovačević, povjerovali bi u slučaju da "Javni servis pruža jednake mogućnosti za medijsku prezentaciju svim građanima i da ne diskriminiše srpski narod koji živi u Crnoj Gori, njegove predstavnike iz političkog, kulturnog i društvenog života, te da ne stavlja u neravnopravan položaj Srpsku pravoslavnu crkvu, pod čijim je vjerskim okriljem apsolutna većina građana".
Коментари5
Остави коментар