Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

Objavio: F.R.

12. 11. 2018. 17:47 >> 17:22

ZENKA S DELIJOM

"Ključno imati svijest o prisilnim dječijim brakovima"

Podizanje svijesti o pojavi dječijih prisilnih brakova od vitalne je važnosti za iskorijenjivanje tog negativnog društvenog fenomena, istaknuto je na sastanaku ministra za ljudska i manjinska prava Mehmeda Zenke sa izvršnom direktoricom NVO Centar za romske inicijative Fanom Delijom.

"Delija je inicirala razgovor na temu izazova sa kojim se Crna Gora suočava u oblasti zaštite prije svega maloljetnih djevojčica, ali i dječaka, iz romske i egipćanske populacije od ugovorenih dječijih brakova. Od 2015. do danas, prema podacima Centra za romske inicijative, u Crnoj Gori zabilježena su 62 slučaja  dječijih prisilnih brakova", saopšteno je iz Ministarstva za ljudska i manjinska prava.

Ona je kazala da je organizacija koju predstavlja kroz projekat “Inicijativom do suzbijanja nametnute sudbine” podržana kroz program De facto Development koji realizuje Fond za aktivno građanstvo – FAKT, a finansijski je potpomognuta od strane delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i sprovodi niz aktivnosti na prevenciji i suzbijanju ugovorenih dječijih brakova.

"S tim u vezi, organizacija je kroz angažovanje eksperta za oblast krivičnopravnih nauka došla do opservacije zakonodavstva zemalja okruženja i predloga rješenja za Crnu Goru. Pozdravljući dugogodišnju uspješnu saradnju koju Centar za romske inicijative ima sa Ministarstvom za ljudska i manjinska prava, Delija je istakla značaj podrške ovoj inicijativi od strane Ministarstva", saopšteno je iz Ministarstva.

Zenka je istkao da su dječiji prisilni brakovi pojava u mnogim regijama nerazvijenog svijeta, često usprkos državnim zakonima, ali su prisutni i u Crnoj Gori.

"Problemi koje oni donose sa sobom su evidentirani u Crnoj Gori, ali nisu sankcionisani na najbolji način", rekao je ministar.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније