- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
06. 12. 2017.
14:32 >> 14:04
BOGDANOVIĆ ISTAKAO
Opštine uključiti u pregovarački proces
Lokalne samouprave treba maksimalno uključiti kako u pregovarački proces sa Evropskom unijom (EU), kao i u rad svih sektorskih radnih grupa svih drugih radnih tijela i komisija koje se, na centralnom nivou, formiraju za proces evropskih integracija, smatra gradonačelnik Prijestonice Cetinje i predsjednik Zajednice opština Crne Gore, Aleksandar Bogdanović.
Bogdanović je, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, učestvovao na Evropskom političkom samitu o Zapadnom Balkanu, koji se juče, u organizaciji Prijatelja Evrope (Friends of Europe), održao u Briselu.
Kako se navodi, politički samit o Zapadnom Balkanu pod nazivom „Zapadni Balkan na raskršću: Novi izazovi, promena dinamike“, bavio se temama mira, demokratije i pomirenja u regionu kao preduslova za ekonomsku i društvenu stabilnost, ali i poslovnu perspektivu i neophodne reforme.
Bogdanović je govorio o ulozi koje lokalne samouprave treba da imaju u procesu pridruživanja, u okviru sesije „Misli lokalno – djeluj regionalno - uključivanje lokalnih vlasti i unaprijeđenje povezanosti“.
"Iskustva novijih članica EU nam govore da priprema lokalnih samouprava ne smije da se zanemari i odlaže za poslednju fazu integracija, jer onda ne ostaje dovoljno vremena za sve pripremne aktivnosti i obuku lokalnih službenika za nova zaduženja. Jedino ukoliko se proces pridruživanja obavlja na nacionalnom nivou paralelno sa pripremama na lokalnom nivou, potrebna znanja će biti adekvatno i blagovremeno usvojena na lokalnom nivou", kazao je Bogdanović.
Iz Prijestonice je saopšteno da je na Samitu, između ostalog, konstatovano da demokratija, mir i stabilnost kao i ekonomski razvoj i integracija u Zapadnom Balkanu ne zavise samo od politika i aktivnosti nacionalnih, već i od uloge regionalnih, gradskih i opštinskih vlasti.
"Osposobljene lokalne samouprave sa nadležnostima i dovoljnim finansijskim sredstavima, imaju ključnu ulogu u razvoju regionalne i prekogranične ekonomije, upravljanju EU fondovima i primjeni EU zakonodavstava. Dok se nacionalne vlasti i međunarodne institucije fokusiraju na probleme širom Zapadnog Balkana, gradovi i regioni implementiraju rješenja. Lokalne vlasti su odgovorne za mjere koje obezbjeđuju ekonomski i društveni razvoj, podržavaju borbu protiv klimatskih promjena i sprovođenje demokratije i vladavine prava. Ali, iako loklane samoprave na Zapadnom Balkanu postaju sve značajniji ekonomski i politički akteri, sa uvećanom odgovornošću, i dalje se suočavaju sa izazovima kao što su decentralizacija, neusklađenost prihoda i rashoda, manjak infrastrukturnih investicija, i slabe lokalne institucije", navodi se u saopštenju.
Na Samitu su govorili premijeri, ministri, i gradonačelnici iz zemalja Zapadnog Balkana, između ostalih albanski premijer Edi Rama, generalni direktor Evropske komisije za proširenje Kristijan Danijelson, poslanica Evropskog parlamenta Tanja Falon. Na Samitu je učestvovalo nekoliko stotina ključnih predstavnika iz EU institucija, zemalja članica, predstavnici biznisa i civilnog društva.
Коментари0
Остави коментар