Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

05. 07. 2015. 14:33 >> 14:26

DIREKTOR TELENORA

"Potrebno predvidivo poslovno okruženje "

Nekonzistentna regulativa i konkurentno tržište glavni su izazovi sa kojima se Telenor susrijeće na crnogorskom telekomunikacionom tržištu, za čiji je dalji razvoj potreban predvidiv poslovni ambijent, ocijenio je predsjednik Odbora direktora Telenora Crna Gora, Ove Fredheim.

On je u intervjuu agenciji Mina-business rekao da je Telenor poslodavac koji primjenjuje jasno definisane principe poslovanja i da je ambicija kompanije da ostane na tržištu Crne Gore.

„Telenor je proteklih godina aktivno investirao u Crnu Goru. Samo ove godine uložili smo više od deset miliona eura. Vjerujemo da ćemo u narednom periodu biti svjedoci pozitivnog finansijskog razvoja“, kazao je Fredheim.

On je naveo da Telenor uspješno drži lidersku poziciju u Crnoj Gori u pogledu prihoda, kao i da je kompanija dobar korporativni građanin crnogorskog društva već više od 19 godina.

„Zajedno sa crnogorskim vlastima treba da radimo na građenju moderne infrastrukture. Možemo se ugledati na regulatorni okvir Evropske unije, preuzeti dosta toga od njih, a zatim se fokusirati na kreiranje bolje budućnosti. Nalazimo se na prekretnici gdje se cijelo poslovno okruženje i modeli poslovanja mijenjaju. Ukoliko se usaglasimo i razumijemo sa crnogorskim vlastima po pitanju budućnosti koja nas očekuje, kao i o potrebi za postojanjem predvidivog poslovnog okruženja, nastavićemo da investiramo“, rekao je Fredheim.

On smatra da crnogorske vlasti treba da gledaju na telekomunikacione operatore kao na partnere od povjerenja, naročito kada je riječ o građenju moderne infrastrukture.

Govoreći o prihodima, Fredheim je naveo da se Telenor u Crnoj Gori posljednjih nekoliko godina suočava sa strmim padom.

„Iz godine u godinu prihodi padaju sedam do osam odsto. Zato je za nas izuzetno značajno pitanje kako dalje možemo da investiramo u infrastrukturu”, kazao je Fredheim.

S obzirom na postojanje tri telekomunikaciona operatora, Fredheim smatra da je tržište u Crnoj Gori izuzetno konkurentno.

„U Njemačkoj, koja ima 86 miliona stanovnika, takođe postoje tri operatora“, dodao je Fredheim.

On je rekao da u Telenoru postoje dileme oko daljih ulaganja i da su to prenijeli vlastima i regulatorima u zemlji. Ukoliko se trend pada nastavi ovom brzinom, kako je dodao, to neće nikoga motivisati da dalje ulaže u modernu infrastrukturu koja je duguročno neophodna.

Fredheim je, komentarišući odluku Upravnog suda o snižavanju cijena rominga, kazao da Telenor ima veliko razumijevanje za regulatore po pitanju rominga.

„Ono što se, nažalost, u ovom slučaju desilo jeste da je to urađeno bez konsultacija sa telekomunikacionim operatorima. Tako je za nas bilo nemoguće da primjenimo ono što političari i regulatori žele“, objasnio je Fredheim.

On je podsjetio da je Telenor po ovom pitanju bio uključen u nekoliko država Evropske unije gdje posluje.

„Mišljenja smo da je najprije potrebno da izgradimo pravni okvir, a zatim da se posvetimo inicijativi harmonizacije cijena rominga“, dodao je Fredheim.

Fredheim je, govoreći o zaključcima nedavno održane konferencije u Podgorici pod nazivom Telekomunikacije u Crnoj Gori – doprinos digitalne ekonomije razvoju društva, naveo da se stvari u toj oblasti razvijaju sve većom brzinom.

Konferenciju su organizovali Američka privredna komora (Amcham) i tri telekomunikaciona operatora - Telekom, Telenor i M:tel.

„Sve što se dešava u modernom društvu, uključujući i tradicionalno analogno, imaće i digitalnu verziju. To pred nas stavlja velika očekivanja po pitanju daljeg razvoja i napretka“, poručio je Fredheim.

On je podsjetio da je zaključak sa konferencije da se tehnologija brzo razvija i da je digitalno društvo dio stvarnosti, ali i da se u isto vrijeme operatori bore kako bi održali korak sa pravnim i regulatornim okvirom koji nije uvijek odgovarajuća podrška.

„To je veliki izazov za telekomunikacione kompanije koje ulažu mnogo novca u infrastrukturu svake godine, dok se tržište potpuno promijenilo posljednjih nekoliko godina", rekao je Fredheim.

On je naveo da su operatorima sada konkurencija internet servisi kojima je u prirodi da rade na potpuno drugačiji način.

„Skype, Facebook, Viber i ostali slični servisi se koriste u velikoj mjeri i mi smo ih prihvatili jer ih naši korisnici vole. Ali oni koriste našu mrežnu infrastrukturu bez ikakvih investicija. Zato razgovaramo sa regulatorima o istim pravilima tržišne utakmice za sve“, kazao je Fredheim.

Mobilna povezanost, kako je zaključio, ranije se bazirala na komunikaciji putem glasa, dok se sada fokus pomjera ka Internetu, što takođe mijenja način na koji razmišljaju telekomunikacioni operatori.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније