- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
17. 02. 2015.
13:52 >> 13:46
UNIJA POSLODOVACA
Insistiraju na uklanjanju biznis barijera
Kvalitetan i stabilan zakonski okvir preduslov je za privredni rast i razvoj, smatra predsjednica Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG), Svetlana Vuksanović. Vuksanović je, za Radio Crne Gore, naglasila da će ta asocijacija insistirati na uklanjanju biznis barijera. Tražiće i izmjene Zakona o radu, jer, kako smatra, nepreciznosti koje postoje u tom dokumentu, stvaraju teškoće menadžmentu preduzeća ili institucije, ali i zaposlenima.
Vuksanović je navela da je UPCG uz pomoć stranih eksperata izradila brošuru u kojoj je prepoznato „pet ubica biznisa“.
Prema ocjenama privrednika, UPCG kao najznačajnije kočnice za uspostavljanje okruženja povoljnog za razvoj preduzeća i njihovu održivost prepoznaje neodgovarajući regulatorni sistem, otežan pristup finansijskim sredstvima, veliku zastupljenost sive ekonomije, postojanje korupcije u svim oblastima i nivoima, nesklad između obrazovnih programa i potreba tržišta rada.
U tom dokumentu UPCG, za svaku od navedenih kategorija, daje preporuke za njihovo eliminisanje.
“Namjera nam je da takvim odnosom pomognemo kreatorima politika i donosiocima odluka pomognemo u stvaranju ambijenta za održivi razvoj preduzeća u Crnoj Gori”, poručila je Vuksanović.
Kao nastavak takvog djelovanja, UPCG je početkom godine objavila novi strateški dokument „Stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta za održivi razvoj preduzeća u Crnoj Gori“, pripremljen u saradnji sa profesorom Đorđijem Blažićem. U fokusu je bio regulatorni okvir. Analiza 46 izdvojenih zakona u 13 ključnih oblasti koje utiču na različite sektore poslovanja, ukazala je na veoma česte promjene u relativno kratkom vremenskom periodu (od nekih 10-tak godina).
U posmatranom periodu, uz manja odstupanja, svaki analizirani zakon mijenjao se prosječno sedam puta.
Vuksanović poručuje da je zaključak jednostavan.
“Iako su pozitivni pomaci u Crnoj Gori evidentni, regulatorni okvir i dalje stvara značajne poteškoće u poslovanju privrednih subjekata, dovodi do velike pravne nesigurnosti i daje sliku nepovoljnog poslovnog ambijenta. Prema ocjeni privrednika – članova UPCG, suštinski problem u našoj zemlji ne predstavlja samo kreiranje zakona, već i mogućnost implementacije i selektivna primjena zakona prema privrednim subjektima”, rekla je ona.
Unija poslodavaca u saradnji sa Vasilijem Kostićem, priprema novi dokument pod nazivom “Neformalna ekonomija u Crnoj Gori”. Javnosti će uskoro biti predstavljeni najvažnijih uzroci neformalne-sive ekonomije, te mjere za suzbijanje i formalizaciju.
Kada je riječ o Zakonu o radu u Uniji poslodavaca vjeruju da su neophodne izmjene tog dokumenta.
“Krajnje vrijeme da se rad odvoji od nerada, to znači da nerad treba sankcionisati, dok doprinos onog dijela zaposlenih iza kojih stoji znanje, stručnost i efikasnost treba nagraditi” smatra Vuksanović.
Neophodno je dalje usaglašavanja predmetnog zakona sa konvencijama Međunarodne organizacije rada (MOR), kao i neophodnost korigovanja nedorečenih i nedovoljno preciznih normi koje treba dodatno urediti, a sve u cilju boljeg uređenja određenih pitanja u Zakonu o radu i prevazilaženja problema koji su prepoznati tokom njegove primjene u praksi.
“Zakon o radu nije precizan u odredbama koje sadrži, i nedorečivostima stvara biznis barijere zajednički je stav crnogorske poslovne zajednice . Da su neophodne izmjene i usaglašavanje tog dokumenta potvrđeno je i Memorandum o razumijevanju – dokumentu koji su u novembru 2014. godine potpisali predstavnici Američke privredne komore, UPCG, PKCG, MBA i Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori”,zaključila je Vuksanović.
Milorad Filipović, Radio Crne Gore
Коментари0
Остави коментар