- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 08. 2014.
14:51 >> 14:50
PREDUZETNIŠTVO
Žene u biznis ulaze iz nužde
Ključne barijere za razvoj ženskog preduzetništva se ne nalaze u nedostatku novca, niti u zakonskoj regulativi, već u mentalitetu, nedostatku znanja i lošoj informisanosti, ocijenila je član upravnog odbora Asocijacije menadžera Crne Gore (AMCG), Jelena Pavićević.
On je istakla kako pokazatelji govore da bi se žene više odlučivale za privatni biznis iz nužde, odnosno zbog nedostatka posla i prihoda, nego zbog motiva da realizuju svoje ideje, povećaju prihode, budu nezavisne u odlučivanju ili započnu porodični biznis.
Ona je navela da je u Crnoj Gori 90 odsto preduzetnika muškarci, a deset odsto žene.
„Nekima je ovo beznačajan podatak, a neki će pomisliti da je i deset odsto žena u biznisu dovoljno. Postoji više razloga zbog kojih je upravo žensko preduzetništvo značajno za ekonomiju“, kazala je Pavićević agenciji Mina biznis.
Razlog je, ističe on, činjenica da su žene bolji potrošači od muškaraca, zatim to što su ženama u prosjeku kod većine biznis ideja potrebna manja sredstva nego muškarcima, žene preduzetnice su zadovoljnije i u porodici i u društvu, a biznisi koje vode povlače za sobom stvaranje novih mogućnosti i otvaranje novih poslovnih šansi.
Kupovina za ženu najčešće predstavlja potrebu, ali je često i iracionalna aktivnost ili zadovoljstvo. Takođe, kako je dodala, za podmirivanje osnovnih životnih potreba ženi je potreban mnogo više proizvoda i usluga nego muškarcima.
„Zbog toga čitava marketinška industrija želi da se približi prevashodno ženi, jer žena kupuju i za sebe i za djecu i za kuću, a najčešće i za muškarce. Za veliki broj proizvoda i usluga koji su namjenjeni muškarcima, marketing se takođe, obraća ženi, jer ona je često glavni podstrekač kupovine. I banke u ženama vide bolje klijente, jer one mnogo lakše otvaraju novčanik i vade karticu, od muškaraca, a pri tome su ipak, odgovornije u izmirivanju obaveza“, objasnila je Pavićević.
Ženi je, kako je dodala, u prosjeku potrebno manje novca kada odluči da osnuje sopstveni biznis, jer je u stanju da inovativnošću, kreativnošću i entuzijazmom, nadomjesti nedostatak novca.
„Za razliku od muškaraca, koji prilikom osnivanja biznisa, imaju i takmičarske i megalomanske želje (što je takođe i dobro i poželjno, ali je često i rizično), žene se zadovoljavaju održivošću i postepenim razvojem. Važnije im je da njihov biznis bude i 'zdrav i human', kao i da podmiruju sve obaveze“, kazala je Pavićević.
I za banku su žene poželjni klijenti, jer traže manje novca kojeg brže i urednije vraćaju.
Коментари0
Остави коментар