- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 07. 2021.
12:57 >> 13:00
STIJOVIĆ
Nulta tolerancija na ilegalni i neregulisani ribolov
Radimo na dodatnom poboljšanju prikupljanja podataka i monitoringa, kontrole i nadzora, što će podrazumijevati efikasniju borbu protiv ilegalnog, neprijavljenog i neregistrovanog i ribolova i bolje cjelokupno upravljanje ribolovnim resursim, kazao je ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aleksandar Stijović.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Aeksandar Stijović govorio je na sastanku na visokom nivou – gdje je predstavljena Nova vizija održivog ribarstva i akvakulture u Sredozemnom i Crnom moru koji je ogranizovan u saradnji Evropske Komisije I Generalne Komisije za ribarstvo za Mediteran (GFCM) Ujedinjenih nacija.
Tokom online sastanka 25 evropskih ministara i oko 175 visokih predstavnika medjunarodnih institucija predstavljena su idejna rješenja i aktivnosti u kontekstu usvajanja zajedničke strategije za očuvanje i održivog korišćenja morskih živih resursa u Sredozemnom i Crnom moru.
"Stijović je istakao značaj nove GFCM strategije do 2030. godine, naglasivši da su njeni osnovni principi, kao što su multidisciplinarni pristup i regionalna i subregionalna saradnja, najbolji put kojim treba ići, naglasivši da se mnoge aktivnosti koje je Crna Gora već planirala da uradi u narednom periodu u sektoru ribarstva savršeno podudaraju sa aktivnostima planiranim kroz ovu strategiju", kazali su iz Ministarstva poljoprivrede šumarstva i vodoprivrede.
Stijović je istakao da će nastaviti sa programom praćenja odbačenog ulova, kao i sa radom na uspostavljanju zaštićenih morskih područja.
"Naš cilj je i dalja harmonizacija nacionalnog zakonodavstva, prije svega u pogledu izrade planova upravljanja na nacionalnom i bilateralnom nivou” poručio je Stijović.
Ministar je istakao značaj formiranje Centra za zaštitu biodiverziteta Jadranskog mora u Kotoru, kao projekat koji je, između ostalog, namijenjen unapređenju očuvanja morskih kornjača i nastavku monitoringa morskih sisara, što predstavlja dio strategije plana upravljanja za Kotor kao UNESCO-ovo prirodno kulturno nasljeđe.
“Naša generacija posvećena je očuvanju prirodnih resursa mora i pronalaženju prave ravnoteže te dragocene, ali krhke ravnoteže između ljudskog postojanja i prirode, i spremnosti da preokrene sve one negativne antropogene uticaje koji su doveli do klimatskih promena”, zaključio je Stijović.
Коментари0
Остави коментар