Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Objavila B.B. ]

22. 02. 2019. 13:30 >> 13:15

NOVI CIKLUS PODRŠKE

Uz pomoć IPARD-a još 12,5 miliona eura investicija

Novi ciklus bezpovratne podrške investicijama u preradi kroz IPARD Program, podrazumijeva ulaganje od 12,5 miliona eura, kojima će se obezbijediti novih 85 radnih mjesta i održivost 786 postojećih, saopštio je potpredsjednik Vlade Milutin Simović na predstavljanju podrške crnogorskim privrednicima.

Kako je kazao, biće podržan 21 projekat sa ukupnim iznosom investicija većim od 12,5 miliona eura.

On je ocijenio da je početak korišćenja sredstava iz velikog IPARD-a - početak investicionog zamaha u crnogorskoj poljoprivredi.

U prisustvu korisnika ugovorene podrške – 21 preduzetnika iz Bara, Bijelog Polja, Budve, Cetinja, Mojkovca, Nikšića, Podgorice i Pljevalja, predstavnika Delegacije EU u Crnoj Gori, kao i nadležnih institucija uključenih u realizaciju IPARD-a, te predstavnika lokalne samouprave, Simović je izrazio zadovoljstvo što svi ponovo zajedno obilježavaju novi iskorak u crnogorskoj poljoprivredi.

"Pred nama je godina u kojoj će crnogorska poljoprivreda značajno osnažiti kapacitete i u primarnoj proizvodnji i u preradi, uz izdašnu bespovratnu podršku evropskih fondova i Vlade Crne Gore", kazao je Simović na prezentaciji rezultata održanoj u Prijestonici.

Ukupan iznos investicija je preko 12,5 miliona eura, a bespovratna podrška je preko pet miliona. Bespovratna podrška iz EU fondova iznosi 3,9 miliona eura, a iz nacionalnog budžeta 1,3 miliona eura.

Simović je saopštio da su podržani projekti iz sektora prerade mesa, mlijeka, vinarstva i prerade voća i povrća, gdje je podrškom obuhvaćena izgradnja i rekonstrukcija objekata i nabavka opreme.

Osiguraće se plasman i razvoj za oko 7.000 postojećih kooperanata i mogućnosti za brojne nove kooperante.

On je kazao da će ove investicije obezbijediti povećanje kapaciteta naše prerađivačke industrije za, preradu novih 15 miliona litara mlijeka, proizvodnju novih pet miliona kilograma mesnih prerađevina uz dvije nove klanice, novih 700.000 kilograma pršuta i proizvodnju novih 150.000 litara vina.

Navodeći da jedan broj pristiglih aplikacija na javni poziv nije bio uspješan, Simović je kazao da je cijeli proces sproveden dosljedno po EU pravilima i procedurama.

"Pažljivo smo analizirali razloge zbog kojih pojedine aplikacije nijesu bile uspješne. Dominantan razlog je što aplikanti nijesu odgovorili na Obavještenje o dopuni dokumentacije ili nijesu odgovorili u cjelosti, tj. nijesu dostavili dokumentaciju koja je neophodna za dalje razmatranje projekta. Nažalost, bilo je kašnjenja od samo jedan ili dva dana. To su EU procedure koje smo usvojili i koje su jednake za sve aplikante", poručio je Simović.

Ocijenio je da je u tome dobro što određeni broj aplikanata ima spremnu dokumentaciju za novi javni poziv koji se priprema i koji će biti objavljen tokom ove godine.

Simović je naglasio da je u toku proces kontrole zahtjeva za bespovratnu podršku investicijama u primarnoj proizvodnji, gdje je pristiglo čak 389 zahtjeva za planirane investicije u iznosu od oko 27 miliona eura.

"Kroz našu svakodnevnu direktnu komunikaciju sa domaćinima širom Crne Gore dobijamo brojne sugestije i očekivanja da ovaj proces mora biti brži. Razumijem te poruke, to nestrpljenje, i apelujem na sve nadležne službe i odgovorne pojedince da ulože dodatnu energiju da se proces ubrza. Svakako, s druge strane, moramo svi zajedno uvažiti činjenicu da imamo procedure koje se moraju do kraja ispoštovati i koje su jednake za sve – bez izuzetka. I zbog toga, pozivam i proizvođače da budu brži u prikupljanju i podnošenju neophodne dokumentacije", poručio je Simović.

Ministar je kazao da je nakon detaljnog uvida u dinamiku ovog složenog i zahtjevnog procesa, dobio informaciju da će najveći broj zahtjeva biti spreman za ugovaranje u narednim nedjeljama i da postoje kapaciteti da se ovaj posao završi do sredine aprila.

Potpredsjednik Vlade ukazao je i na poseban značaj koji za poljoprivrednu proizvodnju ima rastući broj turista koji posjećuju Crnu Goru.

"Realizacijom kapitalnih infrastrukturnih projekata i na sjeveru i na jugu: autoputa, ski centara, turističkih kompleksa, dodatno će se povećati i potrebe tržišta i mogućnosti plasmana poljoprivrednih proizvoda", kazao je Simović.

Šef Sektora za saradnju u Delegaciji EU u Podgorici Herman Špici, je kazao da je riječ o zajedničkoj podršci EU i Crne Gore razvoju ruralnih područja, povećanju konkuretnosti poljoprivredne proizvodnje i usvajanju visokih standarda EU za održivo korišćenje zemljišta, bezbjednost hrane i bolji pristup tržištu EU.

Prema riječima Špica, broj primljenih aplikacija za podršku i za primarnu proizvodnju i preradu premašio je početna očekivanja. To je, kako je kazao, pozitivan signal i pokazatelj da su crnogorskom sektoru poljoprivrede potrebne velike investicije, da su proizvođači spremni za izazov u cilju unapređenja proizvodnje, ali i pokazatelj da crnogorska poljoprivreda ima budućnost.

"IPARD fondovi nude šansu da se ide u tom pravcu", kazao je Špic, ističući da je interes da Crna Gora maksimalno iskoristi IPARD sredstva.

Podsjetio je da je EU za Crnu Goru kroz IPARD Program opredijelila 39 miliona eura, što, uz sufinansiranje Vlade i korisnika, može imati ukupan efekat od više od 70 miliona eura.

"Zajedno smo jači. Siguran sam da ćemo zajedno značajno doprinijeti razvoju poljoprivrede i da će značajne benefite imati stanovništvo u ruralnim područjima, kazao je predstavnik Delegacije EU.

 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније