- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
26. 02. 2018.
11:37 >> 11:43
BANKE - IZVRŠITELJI
Riješiće probleme oko prinudne naplate
Udruženje banaka aktivno radi na rješavanju svih problema, koji se javljaju između klijenata i javnih izvršitelja u procesu prinudne naplate dugovanja, saopštio je generalni sekretar UBCG Bratislav Pejaković.
U cilju prevazilaženja problema koji su identifikovani u procesu prinudnih naplata, udruženje banaka je organizovalo sastanak predstavnika komercijalnih banaka i komore Javnih izvršitelja.
Cilj banaka je kako navodi Pejaković, zaštita njihovih klijenata, kao i transparetnost sistema. Važno je, kako navodi, da se izbjegnu negativne konotacije odnosno reputacioni rizik samih banaka, koje rade u skladu sa zakonom i pratećim propisima.
„Dobra volja postoji kod svih participanata procesa, tako da se nadamo da će u doglednom vremenu sistem biti još efikasniji uklanjanjem evidentiranih problema“, naveo je Pejaković.
Kaže da treba koristiti resurse koje je Centralna banka Crne Gore stavila na raspolaganju Javnim izvršiteljima u pogledu transakcionih računa i time izbjegavati problem blokade kod svih banaka po konkretnom dužniku.
Cilj je i da se izbjegne da banke za isto fizičko lice - izvršnog dužnika izvršenje sprovedu više puta, što dovodi do neopravdane naplate preko iznosa naloženog u postupku prinudne naplate, bez krivice banaka.
Pejaković kaže i banke angažuju velike resurse po zahtjevima izvršitelja, a nisu ni povjerilac niti dužnik, niti u većini slučajeva naplaćuju bilo kakvu naknadu za uslugu.
„U naredbama za blokadu mora biti definisano da li se radi o blokadi do konačne naplate, ili jednokratnoj blokadi računa koja je namijenjena prikupljanju sredstava koja u tom trenutku postoje na računu“, naveo je generalni sekretar UBCG Bratislav Pejaković.
Izmjenama Zakona o izvršenju i obezbjeđenju iz 2015. godine je propisano da izvršenje na zaradi sprovodi poslodavac, što je bankama trebalo da olakša dio posla po rješenjima o izvršenju.
„Banke obično imaju jedan račun koji može da ima više namjena (pored prijema zarade) tako da po prijemu rješenja o izvršenju moraju da ispitaju namjenu sredstava na računu kako bi mogle da postupe po istom“, naveo je Pejaković.
Коментари0
Остави коментар