Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Objavio: O.Z. ]

07. 08. 2017. 13:05 >> 18:32
10

SASTANAK U SARAJEVU

Hrvatska da ukine donijete mjere

Ministri zemalja regiona potpisnica CEFTA pozvali su Vladu Hrvatske da hitno ukine mjere kojim su uvećane takse na uvozno voće i povrće, zbog čega su izvoznici iz tih zemalja stavljeni u nepovoljan položaj. Takođe, zatražili su i sastanak sa nadležnim hrvatskim ministrom jer žele da se zaobiđe najgori scenario kako se ne bi ušlo u lanac mjera i kontramjera susjeda.

Povodom novog pravilnika Hrvatske, po kojem se takse uvećavaju 22 puta, danas su u Sarajevu razgovarali zvaničnici Crne Gore, Bosne i Hercegovine (BiH), Srbije i Makedonije, zemalja koje su najviše pogođene odlukom Vlade Hrvatske.

Na poziv ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka Šarovića, u Sarajevo su doputovali Rasim Ljajić, ministar vanjske i unutrašnje trgovine i telekomunikacija Srbije, ministarka ekonomije Crne Gore Dragica Sekulić i ministar poljoprivrede u Vladi Makedonije Ljupčo Nikolovski.

Nakon sastanka, na konferenciji za medije poručeno je da je Hrvatska prekršila odredbe i ugrozila ekonomske interese proizvođača i izvoznika iz regiona i pozvali Zagreb da ukine, kako su rekli, diskriminatorske mjere, prenosi sarajevski Dnevni avaz.

Na sastanku u Sarajevu donijeto je sedam zaključaka povodom trgovinskih mjera Hrvatske i potpisano zajedničko pismo Evropskoj komisiji.

Konstatovano je da je Hrvatska prekršila osnovna načela i principe Svjetske trgovinske organizacije (STO) kojim se zabranjuje diskriminacija između domaćih i stranih proizvoda u pogledu dadžbina.

"Usaglasili smo da se u narednih nekoliko dana sa predstavnicima hrvatske Vlade radi na otklanjanju problema i da se riješe štetne posljedice", kazao je Nikolovski.

Ministri država regiona pozvali su Evropsku komisiju da se uključi u rješavanje problema, radi poštovanja principa slobodne trgovine u skladu sa odredbama Sporazuma o stabilizaciji i pridruženju (SSP).

Dogovoreno je da, do rješenja problema, svaka zemlja može preduzeti konkretne mjere i mehanizme koje smatra adekvatnim odgovorom.

Takođe, zatražili su i hitni sastanak sa hrvatskim ministrom zbog posljedica jer žele da se zaobiđe najgori scenario kako se ne bi ušlo u lanac mjera i kontramjera susjeda.

Sekulić: Nadam se da neće doći do kontramjera

Crna Gora i Makedonija kao članice Svjetske trgovinske organizacije, kako je zaključeno, pokrenuće odgovarajuće mehanizme pred STO.

"Izrazili smo zabrinutost svih zemalja regiona. Stav Crne Gore je da Hrvatska ima namjeru da zaštiti domaće proizvođače, te da je Pravilnik suprotan SSP-u i pravilima STO-a. Kao potpisnici SSP-a i članica STO-a Crna Gora smatra da je osnovni problem visina naknade, jer se u neravnopravan položaj dovode domaći proizvođači i da se tako na posredan način štite domaći proizvođači sa teritorije Hrvatske. Nadamo se da će mjere biti povučene u kratkom periodu, s obzirom na to da je sezona proizvodnje voća i povrća i da treba brzo reagovati", naglasila je ministarka ekonomije Crne Gore Dragica Sekulić, prenosi Anadolija. 

Ona je istakla da Crna Gora i Makedonija kao članice mogu od STO tražiti pravo na nadoknadu štete i predložiti kontramjere, ali da se nada da do zaoštravanja odnosa i kontramjera neće doći.

Takođe, dogovoreno je da se ovakve vrste ministarskih sastanaka, nevezano za aktuelni problem, održavaju redovno s ciljem otklanjanja barijera. Sljedeći sastanak je u Skoplju narednog mjeseca.

Prethodno je sarajevski Avaz objavio da su se ministri zemalja regiona usaglasili da postave ultimatum Hrvatskoj od sedam dana zbog odluke o povećanju takse za uvozno voće i povrće.

Ministar trgovine Srbije Rasim Ljajić kazao je da hrvatske mjere nemaju opravdanje ni po ekonomskoj ni trgovačkoj logici, te da nijesu u duhu dobrosusjedskih odnosa, kao ni korak u pravcu stvaranja slobodne trgovine zemalja Zapadnog Balkana.

"Posljednje tri sedmice imali smo tri potpuno različita obrazloženja o mjerama. Prve sedmice je rečeno da to nije ništa novo i da predstavlja usklađivanje sa cijena u EU. Utvrdili smo da to nije tačno. Druge sedmice rekli su da to rade zbog zaštite svojih potrošača, a ustvari štite proizvođače jer je taksa za pregled robe za uvoznike povećana na 2.000 kuna, a za Hrvate je ostala 90 kuna. Treće obrazloženje, koje vrijeđa zdravi razum, je da ovo nije mjera koje se uvode za zemlje regije, već protiv 164 zemlje koje nijesu članice EU. Naš cilj nije trgovinski rat, već da zaštitimo domaću proizvodnju", rekao je Ljajić, prenosi portal Klix.ba.

Podsjetimo, Hrvatska je povećala takse za uvozno voće i povrće sa 12 na 270 eura.

Hrvatski zvaničnici su objasnili da je riječ o zaštiti domaćih proizvođača i da povećanjem naknada za kontrolu uvoznog voća i povrća iz trećih zemalja Hrvatska nije prekršila SSP.

Hrvatski ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić kazao da šteta susjedima nije bila namjera, te da se hrvatska mjera odnosi na ukupno 168 zemalja svijeta, a ne samo na zemlje u okruženju. On je dodao da je spreman na razgovor.

Пратите нас на

Коментари10

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније