- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
24. 04. 2016.
17:29 >> 17:11
ZA RIBARENJE
Neophodno modernizovati brodove i alate
Moderni brodovi, savremeni alati, organizovana udruženja, poštovanje standarda bezbjednosti hrane i bolja promocija važnosti ribe u ishrani, ključne su pretpostavke uspješnog ribolova, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Iz Ministarstva su naveli da su profesionalni ribari iz Crne Gore boravili u studijskoj posjeti italijanskoj regiji Kampanja, gdje su imali priliku da se upoznaju sa načinom na koji se njihove kolege bave izlovom sitne plave ribe i tune.
Oni su kazali da je iskustvo italijanskih ribara potvrdilo da su ključne pretpostavke uspješnog ribolova, između ostalog, moderni brodovi, savremeni alati i organizovana udruženja.
Crnogorsku delegacija je činila grupa profesionalnih ribara i predstavnika Instituta za biologiju mora iz Kotora, a predvodila je generalni direktor Direktorata za poljoprivredu i ribarstvo u Ministarstvu, Danijela Stolica.
Predstavnici Ministarstva su saopštili da je centralni događaj studijske posjete bila konferencija o ribolovu sitne plave ribe i tune, gdje su crnogorski ribari imali priliku da se informišu i diskutuju o aktuelnim pitanjima iz oblasti ribarstva u Jadranu. Ta pitanja su se odnosila na mjere upravljanja resursima plave ribe, primjenu evropskih pravila o sistemu sledljivosti i načine bolje kontrole i upravljanja tržištem.
"Ribari su veliko interesovanje pokazali i za prezentaciju o trenutnom stanju resursa male plave ribe i tune u Jadranu, koje je prezentovao predstavnika FAO - ADRIAMed projekta, u koji su uključeni i naučnici iz Crne Gore. U nastavku su predstavljeni zdravstveni aspekti korišćenja plave ribe u ishrani, čime se ukazalo na njen nutritivni značaj", navodi se u saopštenju Ministarstva.
U tom Vladinom resoru smatraju da iskustvo Italije, koja je veliki potrošač male plave ribe i tune, može biti značajno za Crnu Goru, koja se ne može pohvaliti u tom smislu.
"Način promocije i edukacije potrošača može biti vodič za promovisanje nutritivne vrijednosti i plave ribe kao brenda u Crnoj Gori", kazali su predstavnici Ministarstva.
Crnogorski ribari su, pored učešća na konferenciji, posjetili i dvije ribarske luke - Torre del Greco i Salerno, gdje su mogli vidjeti koje efikasne alate koriste njihove italijanske kolege, upoznati se sa načinom lova plave ribe i dobiti brojne savjete i preporuke kako da unaprijede taj tip ribolova u Crnoj Gori.
"Najveći utisak na crnogorske ribare ostavila je brojna i razvijena ribolovna flota za ulov tune, s obzirom na činjenicu da kod nas nije razvijen. U tom smislu studijska posjeta može biti značajna za stvaranje kontakata za dalju saradnju u cilju boljeg korišćenja postojećih ribljih resursa Crne Gore", navodi se u saopštenju.
Hercegnovcki ribar Goran Kise, kazao je da je Italija jedna od najjačih zemalja na Mediteranu što se tiče ribarstva, pogotovo kada je riječ o izlovu sitne plave pelagične ribe, prije svega inćuna i sardela, ali i tune.
"Oduševljeni smo kako su nas dočekali, ali i onim što smo vidjeli i čuli. Dosta toga se može primijeniti, ali moramo nastaviti sa modernizovanjem flote, što zahtijeva značajna ulaganja”, kazao je Kise.
Коментари0
Остави коментар