Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

[ Mina Business ]

07. 04. 2016. 23:30 >> 23:14

SAVJET CBCG

Neophodna promjena modela privrednog rasta

Oporavak crnogorske privrede nakon krize i dalje traje, ocijenili su iz Centralne banke (CBCG) i dodali da su neophodne mjere strukturnih reformi i promjene modela rasta kako bi se osnažili domaći kapaciteti privrede, unaprijedila konkurentnost i podstakli potencijali rasta.

Savjet CBCG danas je na sjednici usvojio Godišnji izvještaj o radu vrhovne monetarne institucije za prošlu godinu, u kojem je konstatovano da je godinu obilježio zadovoljavajući ekonomski rast, kroz intenziviranje aktivnosti u skoro svim sektorima privrede.

„Prema preliminarnim podacima Monstata, crnogorska ekonomija u prošloj godini ostvarila je realnu stopu rasta od 3,2 odsto. Evidentan je rast ukupne industrijske proizvodnje, broja turista, kao i rast u građevinarstvu, šumarstvu, trgovini i saobraćaju u odnosu na stope iz 2014. godine“, rekli su iz CBCG.

Likvidnost realnog sektora je, kako su ocijenili, djelimično poboljšana, dok tendencije iz međunarodnog okruženja nijesu imale stabilan trend uticaja na crnogorsku privredu.

„Unaprijeđena je stabilnost finansijskog i bankarskog sektora uz evidentan pad ranjivosti iz oblasti kreditnog rizika banaka. Povećano interesovanje investitora materijalizovano je kroz otvaranje dvije banke i jedne mikrokreditne institucije. Konstatovano je da će izazovi dolaziti iz fiskalne sfere kroz rast deficita i nivoa javnog duga“, dodali su iz CBCG.

Na sjednici je ocijenjeno da su aktivnosti CBCG u prošloj godini bile usmjerene na očuvanje stabilnosti finansijskog sistema kroz podsticanje i održavanje zdravog bankarskog sistema i sigurnog i efikasnog platnog prometa.

„Shodno tome, ključne aktivnosti CBCG odnosile su se na preventivno supervizorsko djelovanje, stabilizaciju i jačanje bankarskog sektora i podsticanje zdrave konkurencije. U tom pravcu, očekivanja su da će povećani broj poslovnih subjekta u bankarskom sektoru dovesti do povećanja konkurentnosti, kvaliteta usluga i kreditne aktivnosti pod povoljnijim uslovima“, navodi se u saopštenju.

Na sjednici je konstatovano da su regulatorne aktivnosti CBCG u najvećoj mjeri bile determinisane pozicijom Crne Gore u procesu pregovara za pristupanje Evropskoj uniji (EU). 

Savjet je ocijenio da se poslovanje CBCG zasnivalo na visokim standardima transparentnosti i principima društvene odgovornosti.

CBCG je pozitivno poslovala i ostvarena je dobit od 1,17 miliona eura.

Savjet CBCG razmatrao je Izvještaj o stabilnosti finansijskog sistema u prošloj godini u kojem je konstatovano da se postojeći nivo rizika može ocijeniti kao umjeren.

„Relativno visok nivo nekvalitetnih kredita, i pored značajnog smanjenja, i dalje čini ranjivim bankarski sistem. Finansijski rezultat na nivou sistema je bio negativan, primarno zbog primjene Zakona o konverziji kredita u švajcarskim francima u eure, što se veoma negativno odrazilo na poslovanje jedne banke“, kazali su iz CBCG.

Bankarski sektor je u prošloj godini, kako je ocijenjeno iz CBCG, bio izuzetno likvidan. 

„Takođe, agregatni koeficijent solventnosti je bio značajno viši od zakonski propisanog. Istovremeno je došlo do rasta depozita, kreditne aktivnosti, bilansne sume i pada kamatnih stopa“, kazali su iz CBCG.

Savjet CBCG je razmatrao i Izvještaj o stabilnosti cijena za prošlu godinu, u kojem je konstatovano da su, nakon negativne inflacije u 2014. godini, godišnje stope inflacije u svim mjesecima prošle godine imale pozitivan predznak.

„Ostvarena je godišnja stopa inflacije od 1,4 odsto. Anketa CBCG je pokazala da većina banaka i privrednika smatra da će se godišnja stopa inflacije u ovoj godini kretati između jedan odsto i 1,5 odsto“, rekli su iz CBCG.

Prema ekspertskoj procjeni CBCG inflacija na kraju ove godine će biti u rasponu od 0,6 odsto do 2,6 odsto.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније