- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Ekonomija
10. 01. 2016.
15:27 >> 15:16
MIJUŠKOVIĆ OCJENJUJE
Nedovoljna poreska disciplina veliki problem
Nužnost povećanja zaposlenosti, uravnoteženje odnosa na tržištu rada, kao i sprovođenje aktivnosti koje bi doprinijele većoj konkurentnosti neki su od izazova za crnogorsku ekonomiju u ovoj godini, ocijenio je predsjednik Privredne komore (PKCG), Velimir Mijušković.
On je kazao da analiziranje ostvarenog rasta po sektorima ohrabruje i uvjerava da će projektovani rast za prošlu godinu biti dostignut, pa čak preći nivo od četiri odsto.
“Veoma je značajno da je ostvaren rast u industrijskoj proizvodnji, koji za 11 mjeseci u odnosu na isti period 2014. godine bilježi rast od 10,9 odsto. Najveći rast u industrijskoj proizvodnji ostvaren je u prerađivačkoj industriji, čak 22,1 odsto”, rekao je Mijušković u intervjuu agenciji Mina biznis.
On je, govoreći o nedovoljnoj poreskoj disciplini, rekao da nema dileme da to predstavlja veliki problem ekonomije.
“Važno je to pitanje ne posmatrati kao izolovano, s obzirom na to da je njegova priroda sistemska. I zakon o privrednim društvima, koji je u pripremi, pored ostalih treba da definiše i uredi sve ono što je preduslov boljoj poreskoj disciplini. Nužno je i normativno uređenje fiskalnog okvira elektronskog poslovanja”, smatra Mijušković.
On je naveo da se radi rješavanja dugogodišnjih problema slabe naplate poreza u Crnoj Gori, nameće potreba izrade analize stanja i uzroka neispunjavanja poreskih obaveza od privrede.
“Svakako treba vrlo precizno utvrditi koji je to iznos duga koji je naplativ, odnosno iz te kategorije isključiti dio koji je svima jasno da ne može biti naplaćen”, dodao je Mijušković.
Konkretna uprava je, kako je kazao, upoznala javnost sa činjenicom da poreska administracija ne raspolaže adekvatnim i optimalnim uslovima, sredstvima i kapacitetima za sprovođenje zakonskih nadležnosti naplate javnih prihoda.
“Evidentno je da je nužno osavremenjavanje informacionog sistema poreskih vlasti u cilju efikasnosti i ekonomičnosti poslova naplate poreza i drugih dažbina, u skladu sa standardima EU”, smatra Mijušković.
On je kazao i da slabu konkurentnost privrede najvjerodostojnije oslikava robna razmjena sa inostranstvom, u kojoj je veoma niska pokrivenost uvoza izvozom i nažalost rastući deficit trgovinskog bilansa.
“Ukupna robna razmjena za deset mjeseci prošle godine bilježi rast od 0,9 odsto, pri čemu je izvoz manji gotovo deset odsto, dok je uvoz porastao oko tri odsto. Ovaj izraženo loš makroekonomski indikator ublažava činjenica da bilježimo rastući suficit kod usluga koji iznosi 12,6 odsto i to u odnosu na cjelokupnu 2014. godinu, odnosno preko 780 miliona eura”, precizirao je Mijušković.
On smatra da bilansi koji postoje opominju da svi moraju usmjeriti mnogo veću pažnju na pružanje podrške privredi koja će rezultirati povećanjem izvoza i smanjenjem uvoza.
“Nažalost, za razliku od najvećeg broja zemalja nemamo instituciju koja kao svoju glavnu djelatnost ima promociju izvoza. Umjesto toga, postoji više njih koje se uz druge aktivnosti bave ovim pitanjima, što uz izostanak međusobne saradnje i osmišljenog zajedničkog djelovanja daje nedovoljne rezultate”, rekao je Mijušković i dodao da je i PKCG jedna od tih institucija.
Коментари0
Остави коментар