- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
11. 08. 2014.
17:37 >> 17:37
1
ISTRAŽIVANJE
O mladima najviše negativnih tekstova
Mladi u crnogorskim online medijima uglavnom se pominju u negativnom kontekstu, a mnogo manje se ističu pozitivni primjeri, pokazalo je istražovanje nevladine organizacije Mladiinfo Montenegro
NVO Mladiinfo Montenegro povodom Međunarodnog dana mladih 12. avgusta uradila je pilot istraživanje „Mladi u online medijima“. U periodu od 1. do 10. avgusta ispitivali su koliko se i u kom kontekstu pominju mladi iz Crne Gore na portalima: Analitika, CDM, Vijesti, Pobjeda i RTCG.
„U posmatranom periodu bilo je objavljeno ukupno 50 tekstova, što je u prosjeku dva teksta po danu. Najviše objavljenih tekstova bilo je na portalima Vijesti i Pobjeda (po 12), Analitika (11), a najmanje na portalima RTCG (osam tekstova) i portalu CDM (sedam). Posmatrano po danu, najveći broj tekstova o mladima je objavljen u subotu (14 tekstova), a najmanje u ponedjeljak i srijedu. Rezultati su pokazali da najviše dominira informativni žanr“, saopštili su iz NVO Mladiinfo Montenegro.
Od ukupno 50, čak 24 teksta su u formi kratke vijesti, 13 u formi izvještaja, 11 je članaka, dok je samo jedan intervju.
Podaci pokazuju da su naslovi uglavnom bili neutralni (39 tekstova), dok su samo šest naslova bili senzacionalistički intonirani. Kada je u pitanju način izvještavanja o sadržaju, novinari su uglavnom bili uzdržani od iznošenja pozitivnog ili negativnog stava. Što se tiče načina na koji su akteri predstavili svoja izlaganja u tekstovima, najveći broj tekstova ima informativni diskurs, njih 21, a čak 17 vijesti su neutralnog okvira.
"Naše pilot istraživanje pokazalo je da su više od polovine objavljenih tekstova (26) iz oblasti kriminala, devet se tiče obrazovanja i odgoja, dok samo tri teksta imaju kulturne teme. Na ovaj način problem mladih se svodi na socijalni, dok je u potpunosti zanemarena njihova politička, ekonomska i kulturna zastupljenost, njihova interesovanja i prava u ovoj oblasti. Zaključak pilot istraživanja je da se mladi u online medijima uglavnom pominju u negativnom kontekstu, a puno manje se ističu pozitivni primjeri“, saopštila je predsjednica NVO Mladiinfo Montenegro Milica Žugić.
Iz NVO Mladiinfo Montenegro čestitali su Međunarodni dan mladih i istakli da treba kontinuirano raditi na poboljšanju njihovog položaja u društvu.
Oni smatraju da je ključno podsticati aktivno učešće, jer mladi u Crnoj Gori još uvijek nijesu dovoljno aktivni, a najslabije tačke su volonterizam i mobilnost.
Istraživanja ove organizacije pokazala su da mladi u Crnoj Gori nijesu zainteresovani za volontiranje, te da svega 30 odsto od hiljadu ispitanih volontiranje smatra korisnim za razvoj sopstvene ličnosti i spremno je da volontira u nekoj NVO. Takođe, kad je u pitanju mobilnost, ankete koje je NVO Mladiinfo Montenegro sprovela među mladima pokazale su da oni nijesu spremni da volontiraju u nekoj drugoj zemlji, kao razlog navode da im najteže pada odvajanje od porodice i prijatelja.
„Mladi u Crnoj Gori nijesu ni dovoljno informisani o svim mogućnostima koje im se nude, kako u zemlji, tako i u inostranstvu. Postoji mnogo prilika za usavršavanje, stipendije, grantovi, treninzi, seminari i razne obuke. Nažalost, veoma mali broj mladih te prilike koristi. Upravo to je i jedna od naših glavnih aktivnosti – informisanje mladih o prilikama koje im se nude i to radimo već četvrtu godinu putem našeg web sajta mladiinfo.me i putem društvenih mreža“, saopštila je Žugić.
Коментари1
Остави коментар