- Hronika
- Montesong
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Novosti dana
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- Muzički program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
25. 02. 2022.
12:08 >> 12:39
1
APLIKACIJA MZD
Jednim klikom do zdravstvenih kartona
Građani koji imaju zdravstveno osiguranje više neće morati da čuvaju nalaze, upute i slično u fasciklama jer će im biti dostupni, u svakom trenutku, i to na “jedan klik”. To je saopšteno iz Ministarstva zdravlja. U jedinstvenom kartonu naćiće se i podaci iz privatnih klinika čija dostupnost bi pomogla u bržem dijagnostikovanju određenih bolesti
Građani će tokom ove godine prvi put imati sve informacije iz zdravstvenih kartona i to preko aplikacije za mobilne telefone koja će biti izrađena u narednom periodu.
“Ministarstvo zdravlja Crne Gore je načinilo prvi korak - danas je stupio na snagu Pravilnik o bližem sadržaju i načinu vođenja osnovne medicinske dokumentacije. To je prvi put da se u Crnoj Gori definiše pravna regulativa i sadržaj Elektronskog zdravstvenog kartona”, navodi se u saopštenju generalnog direktor Direktorata za digitalno zdravlje u Ministarstvu zdravlja Aleksandra Sekulića.
Nakon što pravne procedure budu završene, uslijediće i praktična primjena koja se očekuje u narednom periodu.
“Pravilnikom je omogućeno da građani imaju jedinstveni elektronski zdravstveni karton sa podacima iz svih zdravstvenih ustanova, koji će im biti dostupni u svakom trenutku”, navodi se u saopštenju.
Elektronski zdravstveni karton pacijenta sadrži podatke sa primarnog nivoa zdravstvene zaštite o prirodi bolesti i zdravstvenom problemu pacijenta zbog kojeg se obratio izabranom ljekaru, podatke sa sekundarnog i tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite o izvršenoj dijagnostici, pregledima i preduzetim mjerama u liječenju, druge podatke o zdravstvenoj zaštiti (nalazi, izjave, mišljenja i sl.), kao i podatke iz medicinske dokumentacije koja nastane tokom pružanja zdravstvene zaštite kod drugih davalaca zdravstvene zaštite ili prilikom pružanja zdravstvene zaštite van Crne Gore.
“U jedinstvenom kartonu naćiće se i podaci iz privatnih klinika čija dostupnost bi pomogla u bržem dijagnostikovanju određenih bolesti”, navodi se u saopštenju.
Da bi pacijent pravovremeno dobio potrebno liječenje najbitnija je koordinacija i razmjena informacija, u čemu će elektronski zdravstveni karton znatno doprinijeti i pomoći.
“Najveći dosadašnji nedostatak zdravstvenog sistema bio je elektronska nepovezanost i nemogućnost razmjene podataka između ustanova svih nivoa zdravstvene zaštite zbog čega su u gubitku bili pacijenti i građani Crne Gore”, kazao je Sekulić.
Usljed takvog nedostatka otežana je bila i umnnogome usporena razmjena informacija između izabranih doktora i ljekara specijalista o zdravstvenom stanju, oboljenjima, prethodnim liječenjima pacijenta, a time i dostupnost zdravstvenih podataka i pacijentima i ljekarima što je u nepovoljan položaj dovodilo pacijente i građane kao ključne korisnike cjelokupnog zdravstvenog sistema.
“Stoga je u Ministarstvu zdravlja u prethodnom periodu radilo puno u oblasti digitalizacije zdravstva odnosno na bližem definisanju sadržaja i načina vođenja elektronskog zdravstvenog kartona”, naveo je on.
Za kratko vrijeme ispravljeni su nedostaci nedovoljne povezanosti i nepristupačne razmjene podataka na svim nivoima zdravstvene zaštite o zdravstvenom stanju pacijenta.
“Ideja elektronskog zdravstvenog kartona je da pacijent ima određeni set pridruženih ključnih podataka o prethodnim bolestima, bolestima roditelja, prethodnim liječenjima i svega što ljekari pitaju kada pacijenti odlaze na pregled, što će biti korisno kada se pacijent nađe u Hitnoj pomoći ili kod ljekara specijaliste”, navodi se u saopštenju.
U elektronskom zdravstvenom kartonu će se, između ostalog, naći podaci o hroničnim oboljenjima pacijenata, ljekovima koje piju, da li su alergični na nešto, ali i koje su krvne grupe.
“Prednost elektronskog zdravstvenog kartona je i u tome što će informacije biti dostupne svakom ljekaru kod kojeg se pacijenti liječe što doprinosi boljem liječenju pacijenta, a kroz elektronski zdravstveni karton i integraciju svih sistema uspostaviće se i brža i bolja komunikacija između ljekara specijaliste i izabranog doktora u dijelu zakazivanja specijalističkih pregleda”, kazao je Sekulić.
Jedan od prioriteta Elektronskog zdravstvenog kartona, pored dostupnosti podataka građanima i ljekarima, je i sigurnost zdravstvenih podataka građana, o čemu će se u skladu sa propisima posebno voditi računa.
“Biće utvrđeno kojim podacima pristupa pacijent, kojim pristupa izabrani ljekar, kako pacijent daje autorizaciju, kako izabrani ljekar daje tu autorizaciju drugim ljekarima u sistemu i ostalo”, objašnjava Sekulić.
Коментари1
Остави коментар