Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Mina [ B.B. ]

28. 12. 2021. 14:10 >> 14:22

ISTRAŽIVANJE UNICEF-A, EU I PSIHOLOGA

Svaki treći ispitanik anksiozan ili iscrpljen

UNICEF, Evropska unija (EU) i Udruženje psihologa Crne Gore pozvali su nacionalne i lokalne vlasti da porodicama obezbijede bolju podršku u domenu mentalnog zdravlja tokom pandemije koronavirusa. Iz UNICEF-a su naveli da je sprovedeno istraživanje u kojem je svaki treći ispitanik saopštio da mu se psihičko stanje pogoršalo tokom pandemije i da, usljed toga, osjeća stalnu anksioznost i iscrpljenost.

Kako je saopšteno, istraživanje agencije Ipsos, koje je sprovedeno uz podršku Evropske unije (EU), UNICEF-a i Udruženja psihologa pokazalo je da je skoro polovina crnogorskih građana, odnosno 44 odsto, često osjećala zabrinutost tokom prošlog mjeseca.

Šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander, naveo je da ti podaci ukazuju na potrebu da se pruži bolja podrška mentalnom zdravlju djece, adolescenata i onih koji o njima brinu.

Kako je saopšteno, UNICEF i EU podržavaju rad SOS roditeljske linije 080 888 888 i Nacionalne SOS dječje linije 116-111 koje roditeljima i djeci pružaju besplatnu psihološku podršku, uz puno poštovanje njihove privatnosti.

Santander je naveo da djeci i adolescentima u svakoj lokalnoj zajednici treba ponuditi više besplatnih sportskih i kulturnih aktivnosti, kako bi se podržalo njihovo mentalno i fizičko zdravlje.

“Neophodno je povećati broj psihologa u školama i svim učenicima u Crnoj Gori treba obezbijediti obrazovne programe koji im pomažu da razvijaju socio-emocionalne vještine”, poručio je Santander.

Predsjednica Udruženja psihologa Tamara Milić, navela je da istraživanje Ipsosa potvrđuje uvide i iskustva tog Udruženja.

"Naša istraživanja pokazala su da je pandemija koronavirusa uticala na povišeno prisustvo anksioznosti i depresije kod odraslih, a kod djece na promjenjivost raspoloženja, nisko podnošenje osujećenja, kao i otežano saopštavanje emocija”, rekla je Milić.

Ona je navela da posebno ohrabruje podatak da je 60 odsto građana izjavilo da je spremno da se obrati stručnjaku za mentalno zdravlje zbog prisutnih osjećanja, kao i zbog rada na ličnom rastu i razvoju usljed pandemije.

Iz UNICEF-a su kazali da su se, prema njihovom izvještaju o stanju djece u svijetu ove godine, i prije izbijanja pandemije djeca i mladi suočavali sa problemima mentalnog zdravlja bez značajnijih investicija u njihovo rješavanje.

Oni su naveli da, prema posljednjim dostupnim procjenama, u svijetu svaki sedmi adolescenat od deset do 19 godina ima neku dijagnozu u vezi sa mentalnim zdravljem.

“Gotovo 46 hiljada adolescenata godišnje izvrši samoubistvo, koje je među pet najčešćih uzroka smrti te starosne grupe”, kaže se u saopštenju.

Više uložiti u podršku mentalnog zdravlja

Iz UNICEF-a su naveli da i dalje postoji veliki jaz između potreba za podrškom mentalnom zdravlju i finansiranja usluga te vrste.

“U pomenutom izvještaju navodi se da se iz državnih budžeta, na globalnom nivou, za zdravstvo izdvaja samo oko dva odsto za mentalno zdravlje”, kazali su iz UNICEF-a.

Prema najnovijim dostupnim podacima UNICEF-a, širom svijeta, najmanje svako sedmo dijete je direktno pogođeno izolacijom, dok je više od 1,6 milijardi djece pretrpjelo određeni gubitak u pogledu obrazovanja.

Podatke o mentalnom zdravlju građana Crne Gore tokom pandemije prikupio je Ipsos na nacionalno reprezentativnom uzorku od 824 građanina od 18 i više godina, u periodu od 23. do 27. novembra ove godine.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније